skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سیلی از تعدیل نیرو در جهان فناوری؛ هوش مصنوعی قربانی می‌گیرد

۲۳ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سال جدید میلادی به نظر برای کارکنان شرکت‌ها و به ویژه صنعت فناوری خوش یمن نیست و سیلی از تعدیل نیرو را در همین روزهای اولیه شاهد هستیم. با اینکه بخش مهمی از اخراج‌ها را می‌توان به استخدام‌های بیش از حد دوران همه‌گیری و ادامه کنترل هزینه‌ها در دوران افزایش نرخ بهره نسبت داد، اما با توجه به حوزه خاص این اخراجی‌ها نمی‌توان نقش هوش مصنوعی را در این روند نادیده گرفت.

به گزارش پیوست، شرکت‌های مختلفی از جمله آمازون، گوگل، دیسکورد و یونیتی سافتور سال خود را با اخراج تعداد زیادی از کارکنان خود آغاز کردند. شرکت فناوری گیمینگ یونیتی سافتور، بیش از ۱۸۰۰ نفر از کارکنان یا ۲۵ درصد از نیروی کار خود را کنار می‌گذارد. آمازون صدها کارمند بخش Prime Video و بخش MGM Studios را هدف گرفته و توییچ، پلتفرم استریم گیم تحت مالکیت آمازون، نیز یک تعدیل نیروی ۵۰۰ نفری را در برنامه‌های خود دارد.

گوگل، یکی از قطب‌های صنعت هوش مصنوعی، هم با صدها کارمند بخش سخت‌افزار و مهندسی و کارکنان واحد دستیار صوتی خود خداحافظی می‌کند و نیویورک‌تایمز می‌گوید دیسکورد، پلتفرم محبوب گیمر‌ها، نیز یک تعدیل نیروی ۱۷ درصدی را در برنامه‌های خود دارد.

با توجه به این اخبار می‌توان گفت که کارکنان صنعت فناوری امسال‌ هم در پی شرایط سخت اقتصادی و نزول بازار تبلیغات دیجیتال سال خوبی را پیش روی خود نخواهند داشت. مدیران معتقدند که تعدیل نیروی امروز در واقع زاده استخدام بیش از حد و شتاب‌زده سال‌های گذشته است که برای مثال باعث شد تا شرکت دیسکورد در سال ۲۰۲۰ به جمعیتی بیشتر از پنج برابر کارکنان اولیه خود برسد. شرکت آمازون، بزرگترین کارفرمای جهان، نیز می‌گوید با تعدیل نیرو قرار است سرمایه‌گذاری و موفقیت بلند‌مدت خود را در اولویت قرار دهد.

با این حال نقش فناوری جدید و به ویژه هوش مصنوعی، حداقل در برخی از این اخراجی‌ها، انکارناپذیر است. تعدیل نیروی گوگل متمرکز بر بخش مهندسی و دستیار صوتی است، دستیار صوتی این شرکت به وضوح با شهرت گرفتن ابزارهای هوش مصنوعی از اهمیت کمتری برخوردار می‌شود و همچنین بسیاری از کارهای روتین را حالا می‌توان برعهده هوش مصنوعی مولد گذاشت. گوگل در سال نو روند اصلاحات ساختاری را در پیش گرفته و تحلیلگران معتقدند که هوش مصنوعی مولد یکی از عوامل اصلی این ساختار بندی جدید است و تیم‌های توسعه پیکسل و دستگاه‌های نست که پیشتر به عنوان یک واحد خودمختار فعالیت داشتند، حال به تیمی در درون شرکت در مدیریت مستقیم تبدیل شده‌‌اند.

فعالان حوزه گیمینگ هم از مدت‌ها پیش درمورد جایگزین شدن با هوش مصنوعی اظهار نگرانی کرده‌اند و هوش مصنوعی باعث شده تا کارهایی مثل طراحی و توسعه نرم‌افزار به نیروی کار کمتری نیاز داشته باشند. درنتیجه عجیب نیست که شرکت یونیتی هم با بیانیه‌ای مشابه آمازون و تمرکز بر سوددهی حدود ۲۵ درصد از کارکنان خود را اخراج می‌کند.

پیش از این CNBC در اواسط ماه دسامبر گزارش کرد که براساس یک مطالعه جدید، ۴۴ درصد از رهبران تجاری معتقدند که بهره‌وری هوش مصنوعی باعث تعدیل نیرو در سال ۲۰۲۴ خواهد شد. با وجود تعدیل نیرو و کنترل هزینه‌ها در بخش نیروی کار، شرکت‌های فناوری همچنان به سرمایه‌گذاری گسترده در حوزه هوش مصنوعی ادامه می‌دهند. گوگل میلیارد‌ها دلار روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده و شرکت آمازون هم با آنتروپیک، رقیب اوپن‌ای‌آی متحد شده است.

اما در عین تعدیل نیروی گسترده و کاهش تقاضا در بسیاری از بخش‌ها، آن دسته از مشاغلی که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی ارتباط دارند، همچنان با کمبود نیرو مواجه‌اند و فعالان این حوزه با گزینه‌های جذاب و حقوق‌های نجومی روبرو هستند.

همچنین با وجود کاهش تقاضا در بخش‌های مختلف، مهندسان نرم‌افزاری که در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت دارند با حقوق بالا استخدام می‌شوند و در صنعت فناوری با کمبود این دسته از کارکنان روبرو است. گزارشی از CNN نشان می‌دهد که شرکتی مثل دراپ‌باکس چیزی بین ۲۷۶ تا ۳۷۳ هزار دلار برای مهندس یادگیری ماشینی در نظر می‌گرد و این در حال است که میانگین پرداختی به مهندسان ارشد نرم‌افزار چیزی حدود ۱۷۱ هزار دلار است.

 

https://pvst.ir/gxu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو