skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اولین دیتاسنتر زیردریایی چین در عمق ۳۵ متری ساحل جزیره هاینان مستقر می‌شود

۱۶ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ آذر ۱۴۰۲

پروژه توسعه دیتاسنتر زیردریایی در جزیره هاینان چین که توسط شرکت BHDT (تکنولوژی دیجیتال هایلندر پکن) ساخته می‌شود قرار است بیش از ۱۰۰ واحد استوانه‌ای شکل را در عمق ۳۵ متری جزیره مستقر کند. این دیتاسنتر که با آب دریا و در محیطی خالی از اکسیژن و گرد و خاک خنک می شود، به صرفه جویی بیش از ۱۲۲ میلیون کیلووات ساعت برق در سال کمک می‌کند.

به گزارش پیوست به نقل از رجیستر، این واحد‌های استوانه‌ای طول عمر ۲۵ ساله داشته و در کنار هم ظرفیتی معادل یک ابرکامپیوتر دارند. انرژی و اتصال مورد نیاز این ماشین‌ها از طریق پایگاه‌های ساحلی تامین می‌شود.

رسانه دولتی چین طی گزارشی پیرامون این طرح مدعی شده که این پروژه در مقایسه با دیتاسنتری مشابه روی سطح زمین، ۱۲۲ میلیون کیلووات ساعت در سال در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند.

چین تنها فعال در حوزه دیتاسنتر‌های زیر دریایی نیست و شرکت Subsea cloud قرار است خدمتی مشابه را در اختیار مشتریان بگذارد و مایکروسافت نیز پیش از این مرکز ابری زیر دریایی را بررسی کرده است.

پو دینگ، مدیر ارشد پروژه هاینان می‌گوید، این پروژه با استفاده از تکنولوژی لوله حرارتی و استفاده از آب دریا به عنوان یک منبع طبیعی سرما، بازده انرژی را ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

شی کیوان، مهندس ارشد آزمایشگاه ترمینال CTTL در آکادمی تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات چین، می‌گوید: «دیتاسنتر زیر دریایی از فضای زیردریا استفاده کامل می‌کند و جای بیشتری را برای منابع خاکی می‌گذارد، آنهم به دور از فعالیت‌های انسانی که محیط پایداری برای فعالیت سرور فراهم می‌کند.»

علاوه بر این، فضای خالی از گرد و خاک و اکسیژن باعث محافظت از لوازم الکترونیکی شده و میزان اشتباهات را کاهش می‌دهد.

سازندگان این پروژه پس از احداث اولین دیتاسنتر زیر آبی قرار است فعالیت خود را به خارج از چین توسعه دهند. این مرکز به تازگی بازدید کنندگان از سنگاپور، عربستان و امارات را نیز میزبانی کرده است.

https://pvst.ir/glz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو