skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل ۲ میلیارد دلار روی رقیب اوپن‌ای‌آی سرمایه‌گذاری می‌کند

۶ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رقیب اصلی اوپن‌ای‌آی در صنعت هوش مصنوعی از نگاه غول‌های تکنولوژی، شرکتی به نام آنتروپیک است. پس از سرمایه‌گذاری سنگین شرکت آمازون، حالا گوگل که خود یک مدل زبانی و چت‌بات‌ برای رقابت ChatGPT عرضه کرده بود نیز ۲ میلیارد دلار روی آنتروپیک سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش پیوست، CNBC می‌گوید این سرمایه‌گذاری به صورت ۵۰۰ میلیون دلار تزریق نقدینگی یکباره و ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذرای تدریجی انجام می‌شود.

شرکت آنتروپیک سازنده هوش مصنوعی Claude 2، از رقبای مهم ChatGPT اوپن‌ای‌آی است که شرکت‌های مثل Slack،‌Notion و Quora از آن استفاده می‌کنند. این شرکت در سال ۲۰۲۱ توسط یکی از مدیران سابق اوپن‌ای‌آی راه‌اندازی شد و علاوه بر گوگل بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری آمازون و شرکت‌های دیگری مثل Slaesforce و Zoom را پشتوانه خود دارد.

هوش مصنوعی Claude 2 می‌تواند تا سرحد ۷۵ هزار کلمه را خلاصه‌سازی کند. کاربران همچنین می‌توانند با ارائه داده‌های گسترده از این ابزار درخواست خلاصه‌سازی، تذکر یا نامه داستانی براساس آن را کنند. این در حالی است که ChatGPT، محبوب‌ترین چت‌بات جهان و اصلی‌ترین محصول شرکت اوپن‌ای‌آی تنها از ۳ هزار کلمه برای خلاصه‌سازی پشتیبانی می‌کند.

تحقیقات پلتفرم نظارتی Arthur AI که بر بحث یادگیری ماشینی نظارت دارد نشان می‌دهد که Claude 2 احتمالا معتبرترین چت‌بات از لحاظ «خود‌آگاهی» است که یعنی قضاوت خوبی از دانسته‌ها و ندانسته‌های خود دارد و تنها به سوالاتی که داده‌های آموزشی آن پوشش داده پاسخ می‌دهد. Arthur AI در بررسی‌های چت‌بات شرکت‌های متا، Cohere و اوپن‌ای‌آی را بررسی کرده است.

گوگل در ماه آوریل با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری در این شرکت سهام ۱۰ درصدی آن را در اختیار گرفت. در همان ماه، آنتروپیک یکی از چهار شرکتی بود که برای بحث درمورد توسعه مسئولانه هوش مصنوعی به کاخ سفید رفت. در این جلسه نمایندگانی از الفابت، شرکت مادر گوگل، مایکروسافت و اوپن‌ای‌آی نیز حضور داشتند.

پیدایش ChatGPT و شکل‌گیری موج هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ باعث شد تا سهام غول‌های تکنولوژی تا ۲۴۰۰ میلیارد دلار رشد کند و در این بین نام‌های تازه‌ای مثل آنتروپیک و اوپن‌ای‌آی در مرکز توجه جهانیان قرار گرفت. شرکت مایکروسافت با حمایت از اوپن‌ای‌آی، بسیاری از محصولات خود را به هوش مصنوعی تجهیز کرد و گوگل نیز در مقابل به سراغ عرضه یک مدل بومی و حالا سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپی نوپا رفته است.

شرکت آنتروپیک می‌گوید که چت‌بات هوش مصنوعی این تمرکز اصلی خود را بر ایمنی و مکالمه طبیعی گذاشته و سعی دارد اطلاعاتی مفید را در اختیار کاربران بگذارد.

برای آموزش کامل ثبت‌نام و نحوه استفاده از Claude می‌توانید این مطلب پیوست را مطالعه کنید.

https://pvst.ir/g87

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو