skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رشد ۲۴۰۰ میلیارد دلاری غول‌های تکنولوژی سوار بر موج هوش مصنوعی

۲۵ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گزارش جدیدی از شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه Accel نشان می‌دهد که غول‌های تکنولوژی آمریکا در سال ۲۰۲۳ و سوار بر بازار داغ هوش مصنوعی حدود ۲.۴ هزار میلیارد دلار به ارزش بازار خود افزوده‌اند.

به گزارش پیوست به نقل از CNBC، شرکت اکسل در گزارش سالانه خود گفت که ارزش سهام شرکت‌های بزرگ تکنولوژی از جمله اپل، مایکروسافت، الفابت، آمازون و انویدیا در مقایسه با سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته است.

انویدیا که حالا بیش از یک هزار میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده برای اولین بار در سال جاری به کلوپ هزار میلیاردی‌ها پیوست. چیپ‌های قدرتمند این شرکت برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند و تقاضا برای این تجهیزات به حدی بالا است که بسیاری از شرکت‌ها تا ماه‌ها در صف انتظار خرید این چیپ‌ها باقی می‌مانند.

براساس داده‌های Accel، بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی در سال ۲۰۲۳ و در پی موج هوش مصنوعی تا ۲.۴ هزار میلیارد دلار به ارزش خود اضافه کردند

همچنین براساس این گزارش، فشار نزولی از بازار نرم‌افزار به عنوان خدمت (SaaS) برداشته شده است. این بازار سال گذشته ۱.۶ هزار میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

روند بهبودی سریع‌تر از حباب دات‌کام است

براساس گزارش Accel، شاخص نزدک که بر حوزه تکنولوژی تمرکز دارد نسبت به رکود و روند بهبودی بازار سریع‌تر از انفجار حباب دات‌کام در دهه ۱۹۹۰ است.

شاخص نزدک طی ۱۸ ماه ۸۰ درصد از اوج ارزش خود در سال گذشته را احیا کرده است

به گفته Accel، نزدک در حالی طی ۱۸ ماه یک روند بهبودی ۸۰ درصدی را تجربه کرده که پس از حباب دات‌کام، روندی مشابه تا ۱۴ سال طول کشید.

پس از انفجار حباب دات‌کام، ۱۴ سال طول کشید تا نزدک دوباره به آن اوج ارزش بازگردد

سال هوش مصنوعی

به گفته Accel، هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ عامل اصلی عملکرد مثبت ابر و SaaS به حساب می‌آید.

دلیل این موضوع مشخص است. ابزارهایی مثل ChatGPT از شرکت اوپن‌ای‌آی و بارد گوگل و Claude از آنتروپیک، توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌اند.

فیلیپ بوتری، از مشاوران Accel، به CNBC گفت: «هوش مصنوعی مولد واقعا در حال بازتعریف نرم‌افزار است. تمام شرکت‌های نرم‌افزاری، چه در ابعاد یک استارت‌آپ یا شرکت جدید و قدیمی، از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند… حقیقتا باید این پدیده را فراگیر تصور کنید.»

ایالات متحده میزبان مهمترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه هوش مصنوعی است و شرکت‌هایی اوپن‌ای‌آی و آنتروپیک هرکدام میلیاردها دلار سرمایه را جذب خود کرده‌اند. اوپن‌ای‌آی با ۱۰ میلیارد دلار بیشترین سهم را داشته و شرکت Inflection نیز در جایگاه دوم ۱.۳ میلیارد دلار را جذب خود کرده است.

در اروپا، بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی مربوط به فرانسه است و شرکت‌های Hugging Face با ۲۳۵ میلیون دلار، Poolside با ۱۲۶ میلیون و Mistral AI نیز با ۱۱۳ میلیون دلار بیشترین سرمایه‌ را جذب خود کرده‌اند.

با وجود اینکه تعداد یونیکرون‌ها یا تک‌شاخ‌های جدید بازار با رکودی قابل توجه به دوران پیش از همه‌گیری کرونا بازگشته اما هوش مصنوعی به عامل اصلی یونیکورن‌ساز در بازار بدل شده است.

کاهش چشمگیر تعداد یونیکورن‌ها از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ تا امروز و بازگشت به سطوح پیش از کووید

دوراندیشی و فشار رگولاتوری

گزارش Accel نشانگر آن است که سرمایه‌گذاران در فضای امروز توجه بیشتری به بازدهی بلند‌مدت دارند. براساس برآورد این شرکت، افزایش نرخ بهره باعث شده تا سرمایه‌گذاران پول‌های خود را از شرکت‌هایی با بازدهی بالا و خطرپذیری زیاد، به سمت گزینه‌های امن‌تر حرکت دهند.

فشار رگولاتور‌ی بر غول‌های تکنولوژی نیز همچنان ادامه دارد. در سال جاری پنج‌گانه بزرگ تکنولوژی FAANG (فیسبوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل) تنها ۱۰ قرارداد را تجربه کرده و این در حالی که در سال ۲۰۲۱ همین گروه در ۲۷ قرارداد و در سال ۲۰۲۲ نیز در ۲۶ قرارداد مشارکت داشت.

تعداد معاملات پنج‌گانه FAANG به تنها ۱۰ قرارداد در سال ۲۰۲۳ سقوط کرده است. براساس این آمار، از سال ۲۰۱۷ تا به امروز یک روند نزولی را در تعداد قرارداد‌ها شاهد هستیم.

یکی از بزرگترین قرارداد‌های امسال مربوط به معامله ۷۰ میلیارد دلاری مایکروسافت است که پس از کشمکش‌های بسیار بالاخره با تایید رگولاتوری انگلستان به سمت نهایی شدن می‌رود.

https://pvst.ir/g5u

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو