skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آمازون روی استارت‌آپ هوش مصنوعی آنتروپیک

۳ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت آمازون برای پررنگ کردن نقش خود در صنعت هوش مصنوعی، تا سرحد ۴ میلیارد دلار روی استارت‌آپ آنتروپیک سرمایه‌گذاری می‌کند. این سرمایه‌گذاری عظیم را می‌توان مهر تاییدی بر عملکرد این استارت‌آپ دانست.

به گزارش پیوست، براساس این قرارداد آنتروپیک باید بیشتر نرم‌افزار خود را به دیتاسنتر‌های خدمت وب آمازون (AWS) منتقل کرده و چیپ‌های بومی این شرکت را برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و دیگر اپلیکیشن‌های استفاده کند.

بلومبرگ می‌گوید این قرارداد علاوه بر قدرت رایانشی، نقدینگی عظیمی را در اختیار آنتروپیک قرار می‌دهد تا از طریق آن هزینه بالای آموزش و نگهداری از مدل‌های هوش مصنوعی را تامین کند. طبق بیانیه روز دوشنبه، آمازون یک سهم اقلیت در آنتروپیک خواهد داشت.

غول تجارت الکترونیک و رایانش ابری آمریکا مدت‌ها است در حوزه‌هایی که برای شرکت اهمیت دارد، از عرضه محصولات تا تولید کامیون‌های الکتریکی، سرمایه‌گذاری می‌کند. اما سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آنتروپیک بزرگترین قرارداد بخش AWS به حساب می‌آید. این واحد پیش از این هم نشان داده که مایل به استفاده از محصولات و تکنولوژی دیگران نیست و استفاده از تکنولوژی بومی را ترجیح می‌دهد. آمازون می‌گوید مهندسان این شرکت، از جمله آنهایی که خارج از AWS فعالیت دارند، به مدل‌های آنتروپیک دسترسی خواهند داشت.

راهنمای استفاده از هوش مصنوعی Claude محصول آنتروپیک

خدمات وب آمازون بزرگترین فروشنده فضای ذخیره و قدرت رایانش ابری در جهان است اما در حوزه مدل‌های هوش مصنوعی تولید متن، تصویر و دیگر انواع محتوا از رقبا عقب مانده و تا چند روز پیش و ادغام الکسا با هوش مصنوعی مولد، محصول یا حتی شریک اختصاصی در این حوزه نداشت. مایکروسافت، که با آژور در حوزه ابری با AWS رقابت می‌کند، با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری روی اوپن‌ای‌آی، استارت‌آپ پیشتاز هوش مصنوعی جهان، نرم‌افزار این شرکت را به دیتاسنتر‌های خود منتقل کرده است.

به گفته مدیران آمازون، هنوز در اولین روزهای هوش مصنوعی مولد هستیم و تا به اینجا بیش از ۱۰۰ هزار مشتری از ابزارهای یادگیری ماشینی این شرکت استفاده کرده‌اند. مدل بنیادی آنتروپیک که Claude نام دارد، پیش از این هم از طریق یکی از خدمات آمازون به نام Bedrock قابل دسترسی بود. مشتریان آمازون از طریق این خدمت به مدل‌های بومی آمازون و شخص ثالث دسترسی دارند.

اندی جسی، در بیانیه‌ای گفت: «ما احترام زیادی برای تیم آنتروپیک و مدل‌های بنیادی قائلیم و باور داریم می‌توانیم با همکاری عمیق‌تر، به بهبود تجربیات کوتاه و بلند‌مدت مشتریان کمک کنیم.»

این قرارداد یکی از برنگاه‌های مهم چیپ‌سازی آمازون نیز به حساب می‌آید. این شرکت پردازده‌هایی به نام Trainium و Inferentia را برای کاربرد‌های یادگیری ماشینی طراحی کرده است. با این حال، بیشتر اپلیکیشن‌های پیشرفته مصنوعی از چیپ‌های گران‌قیمت و کم‌یاب انویدیا استفاده می‌کنند. آنتروپیک از چیپ‌های AWS برای ساخت و آموزش مدل‌های بنیادین آینده استفاده می‌کند.

آنتروپیک را که اولین کارکنان اوپن‌ای‌آی بنیان‌گذاری کرده تا امروز بیش از یک میلیارد دلار برای ساخت چت‌باتی امن‌ برای خلاصه‌سزای، جستجو، پاسخ به سوالات و کدنویسی، جذب سرمایه کرده است. شرکت‌هایی مثل الفابت گوگل، با ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری، نیز یکی دیگر از حامیان این شرکت است. گوگل نیز یکی یگر از رقبای ابری AWS است و مدل‌های هوش مصنوعی خود را دارد.

داریو آمودی،‌ هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل آنتروپیک، می‌گوید: «با گسترش چشمگیر همکاری می‌توانیم امکانات تازه‌ای را برای سازمان‌هایی در مقیاس‌های مختلف فراهم کنیم و آنها از سیستم‌های امن و به‌روز آنتروپیک با تکنولوژی پیشتاز ابری AWS استفاده می‌کنند.»

https://pvst.ir/fyy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو