skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت ارتباطات لزوم افزایش تعرفه اینترنت را پذیرفته است

۱۹ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

نشست هم اندیشی اصلاح تعرفه اینترنت‌

تعرفه خدمات ارتباطی به ویژه اینترنت، با وجود رشد روند تعرفه اینترنت در جهان و مهمتر از آن افزایش هزینه‌ها و تورم سالانه در کشور افزایش نیافته است، همین امر موجب انتقاد فعالان این صنعت شده است حال معاون راهبردی سازمان تنظیم مقررات می‌گوید وزارت ارتباطات و تمام بدنه آن لزوم این اصلاح را پذیرفته‌اند، اما مسئولیت اتخاذ تصمیم و اقدام برای اصلاح تعرفه‌ها چالش برانگیز شده است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی در افزایش نیافتن تعرفه اینترنت مخالفت مردم با این تصمیم است چرا که کاربران اینترنت معتقدند درحال‌حاضر با توجه به سرعت و کیفیت اینترنت و همچنین وضعیت اقتصادی کشور تعرفه پایینی برای اینترنت نمی‌پردازند.

در نشست هم اندیشی اپراتورها و رگولاتوری درباره اصلاح تعرفه اینترنت‌ که به میزبانی گروه علمی تحلیلی طیف برگزار شد فعالان این حوزه نظرهای متفاوتی باره لزوم اصلاح تعرفه ترافیک داخلی و اینترنت مطرح کردند.

تعرفه اینترنت‌ با سرمایه‌گذاری سازگار نیست

محمد کشوری مدیر گروه علمی- تحلیلی طیف با اشاره به وضعیت فعلی گفت: در ایران دو سوم ترافیک شبکه، ترافیک همراه است و این عدم توازن در مصرف ترافیک شبکه ثابت و همراه را نشان می‌دهد. به علاوه آن که طبق آمار قیمت موثر اینترنت ثابت و سیار در ایران جز ارزان‌ترین تعرفه‌ها در جهان است در صورتی که از نظر جایگاه کیفی اینترنت در هر دو دسته اپراتور در رتبه‌های پائینی قرار داریم.

طبق گفته او طی چند سال گذشته حاشیه سود اپراتورها کاهش یافته و همین امر موجب نامتوازن شدن جریان درآمدی شرکت با سرمایه مورد نیاز آنها با سرمایه‌گذاری شده است از همین پس قطعا نیازمند اصلاح تعرفه‌ها هستیم.

ذهینت مردم را آماده کنید

مهدی روحانی‌نژاد، معاون راهبردی سازمان تنظیم مقررات، ضمن پذیریش نیاز به افزایش تعرفه و مصمم بودن سازمان و وزارت ارتباطات به این امر گفت: در بحث اصلاح نظام تعرفه اینترنت‌ در کشور، چند دغدغه وجود دارد که تصمیم‌سازی و اقدام را با چالش مواجه کرده است. اولویت اول و مهم دولت و حاکمیت افزایش مصرف و سهم ترافیک داخلی در قبال اینترنت است و هر گونه اصلاح و افزایش قیمت باید با مدلی صورت بگیرد که تقویت‌کننده ترافیک داخلی باشد.

وزارت ارتباطات و تمام بدنه آن لزوم این اصلاح را پذیرفته‌اند، اما مسئولیت اتخاذ تصمیم و اقدام برای اصلاح تعرفه‌ها چالش برانگیز شده است. بنابراین ضروری است ذی‌نفعان و بازیگران این صنف در یک حرکت هماهنگ رسانه‌ای در کنار وزارت ارتباطات قرار بگیرند تا هم آماده‌سازی اجتماعی و ذهنیت مردم جهت توجیه لزوم افزایش قیمت‌ها و حفظ و ارتقای کیفیت شبکه‌ها و هم چانه‌زنی صنفی با دیگر نهادهای تصمیم‌گیر در کشور جهت اصلاح ذهنیت مسئولین به نحو احسن صورت گیرد.

بهای ترافیک داخلی به نصف تعرفه اینترنت‌ برسد

محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل آسیاتک با اشاره به متغیرهای موثر در قیمت‌گذاری اینترنت گفت: با مصوبه ۳۴۴، هزینه‌های انتقال تا ۵ برابر افزایش پیدا کرده است. توسعه CDN توسط تولیدکنندگان و مراکز داده در نواحی کشور روش معقول‌تری است که تا ۳.۵ برابر هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی این بازیگران را افزایش خواهد داد. با این هزینه‌ها حتی با وجود پروژه فیبر نوری تولید محتوا ناممکن خواهد بود و پیشنهاد داد قیمت ترافیک داخلی به جای ۱۵ درصد قیمت اینترنت، همانند بخش خرده‌فروشی به نصف قیمت اینترنت بین الملل افزایش یابد.

هدف قیمت‌گذاری فعلی ترویجی بود

عباس لطفعلیان معاون بازاریابی و فروش همراه اول در این نشست با بیان اینکه نیازمند آموزش برای اصلاح ذهنیت مراجع و رگولاتور برای دخالت در تعرفه‌گذاری هستیم، گفت: بسته‌های فعلی موبایل در سال ۹۵ و برای افزایش ضریب نفوذ و به صورت ترویجی تعریف شده‌اند. اقدامات سازمان تنظیم در سال ۱۳۹۷ در ایجاد مقررات برای لزوم تایید بسته‌های ترویجی و بعد در سال ۱۳۹۹ در جلوگیری از افزایش قیمت اپراتورها موجب وضعیت بحرانی فعلی شده است.

بسته‌های پرمصرف گران شود

خسرو ساطعی یکی از مدیران ایرانسل پیشنهاد داد در کوتاه‌مدت ایرانسل برای افزایش قیمت، حمایت از اقشار کم درآمد را با حفظ بسته‌های کم حجم فعلی ادامه خواهد داد. در کنار این با افزایش قیمت بسته‌های پرمصرف‌ها، بسته‌های تشویقی و تخفیفی در راستای رشد سهم ترافیک داخلی ارائه خواهد شد و با توسعه 5G بسته‌های حجیم با ظرفیت جدید و قیمت مناسب ارائه می‌شود.

از نظر او در بلندمدت باید اختلاف معنادار بین قیمت اینترنت ثابت و سیار (جهت حمایت از توسعه فیبر نوری) و انتقال پرمصرف‌ها به بخش ثابت ایجاد شود.

تعرفه اینترنت‌ با تورم همگام شود

صابر فیضی، مدیرعامل فناپ تلکام بر یک پیشنهاد اصلاح بلندمدت تاکید کرد. از نظر او باید تعرفه اینترنت‌، متناسب با تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی (یا درصدی از آن) امکان افزایش یابد. همچنین اپراتورها در بحث رسانه‌ای و در توجیه این موضوع برای مسئولان و دولت، باید موضوع انتفاع کشور، حاکمیت و خود دولت از محل این اصلاح را مؤکدا یادآوری کنند.

تعرفه اینترنت‌ و ترافیک داخلی همسان شود

یکسان‌سازی قیمت ترافیک داخلی با قیمت اینترنت مورد تاکید مسعود بمانی‌پور، مدیرعامل شرکت پیشگامان بود، چرا که سهم هزینه‌های دیگر در اپراتورها بیشتر از سهم ترافیک است و درآمد باید پاسخگوی آن هزینه‌ها هم باشد.

ایمان میری مدیرعامل های‌وب به آزادسازی بسته‌های خدماتی اشاره کرد زیرا این امر در نهایت منجر به رقابت در بازار و افزایش کیفیت خدمات مورد نیاز مصرف کننده می‌شود. عبدالحسین بیدآبادی، مدیرعامل صبانت نیز در جهت افزایش سهم ترافیک ثابت به همراه، افزایش قیمت ۲۶درصدی برای اینترنت بسیار ناچیز دانست و تاکید کرد اختلاف قیمت بین ثابت و سیار باید معنادار باشد.

نتایج این نشست در چهارمین رویداد هفته ایران دیجیتال از نهم تا یازدهم آبان ۱۴۰۲ که در بوستان گفتگو برگزار شود، ارائه خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این رویداد به وب سایت digitalweek.ir رجوع کنند.

https://pvst.ir/g4e

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو