skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

مردم در اسفند ۱۴۰۱ کمتر از اسفند ۱۴۰۰ خرید کردند گزارش اسفند شاپرک: ارزش حقیقی تراکنش‌های پرداخت الکترونیکی کاهش یافت

۱۶ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۲

ارزش حقیقی تراکنش‌های پرداخت الکترونیکی در اسفند ۱۴۰۱ نسبت به اسفند سال قبل‌تر، رشد منفی ۴/۱۵ درصدی پیدا کرده است. این عدد که در گزارش اقتصادی اسفند ۱۴۰۱ شاپرک آمده، بدون در نظر گرفتن تورم محاسبه شده است.

به گزارش پیوست، بر اساس گزارش اسفند ۱۴۰۱ شاپرک تعداد تراکنش‌ها در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از سه میلیارد و ۶۰۵ میلیون تراکنش به چهار میلیارد و ۲۳۹ میلیون تراکنش رسیده است. درصد تغییرات تراکنش‌ها در این بازه زمانی از ۱۷/۶۰ درصدی حکایت دارد. همچنین برای اولین بار مبلغ (ارزش اسمی) تراکنش‌ها نزدیک به هزار و ۱۶۹ همت رسیده که به نسبت دوره مشابه سال گذشته ۵۷ درصد رشد کرده است. این در حالی است که ارزش حقیقی تراکنش‌ها با رشد منفی ۴/۱۵ درصدی نسبت به اسفند ۱۴۰۰ روبه‌رو بوده که این رشد منفی، بدون در نظر گرفتن اثرات تورم محاسبه شده است.

مقایسه رشد حقیقی و اسمی نقطه به نقطه ارزش تراکنش‌های شاپرک
مقایسه رشد حقیقی و اسمی نقطه به نقطه ارزش تراکنش‌های شاپرک

همچنین در بررسی سهم هر یک از ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها، سهم کارتخوان فروشگاهی همچنان ۹۷/۷۷ درصد و بعد از آن ابزار پذیرش اینترنتی ۴/۸۹ درصد و در آخر ابزار پذیرش موبایلی ۲/۳۴ درصد مشخص شده است. با این حال، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در اسفند ۱۴۰۱ معادل ۳۹۶ تراکنش بوده که نسبت به ماه پیش رشد ۱۱ درصدی داشته است. از سویی متوسط مبلغ کارکرد هر ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش ۳۶۱ میلیون ریالی در اسفند ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته به ۲۱۳۸ میلیون ریال رسیده است.

سهم هریک از ابزارهای پذیرش از تراکنش‌ها- اسفند ۱۴۰۱
سهم هریک از ابزارهای پذیرش از تراکنش‌ها- اسفند ۱۴۰۱

علاوه بر این، تعداد و مبلغ تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی در اسفند ۱۴۰۱ نسبت دوره مشابه سال گذشته به ترتیب با افزایش ۰/۲۸ و ۲/۷۶ درصدی همراه بوده و ابزار پذیرش اینترنتی نیز در مقایسه با دوره سال گذشته افزایش ۰/۳۱ درصدی در تعداد و ۲/۸۰ درصدی در مبلغ پیدا کرده است. در حالی که ابزار پذیرش موبایلی کاهش ۰/۵۹ درصدی در تعداد و ۰/۰۴۱ درصدی در مبلغ پیدا کرده است.

مقایسه سهم مبلغی و تعدادی تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش- اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
مقایسه سهم مبلغی و تعدادی تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش- اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

در گزارش شاپرک همچنین به استان تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و خوزستان به‌عنوان استان‌های دارای بیشترین تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی اشاره شده است.

پنج استان دارای بیشترین تعداد کارتخوان فروشگاهی
پنج استان دارای بیشترین تعداد کارتخوان فروشگاهی

در سهم مبلغی هر یک از شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیکی کارت به‌پرداخت ملت با کسب سهم ۱۹/۴۰ درصدی از مبلغ تراکنش‌ها در جایگاه اول میان دوازده PSP کشور ایستاده و پرداخت الکترونیک سامان با اختلاف یک درصدی جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. همچنین به ترتیب پرداخت الکترونیک پاسارگاد با ۱۱/۹۵ درصد، پرداخت الکترونیک سداد با ۱۱/۶۶ درصد، تجارت الکترونیک پارسیان با ۱۰/۸۵ درصد، کارت اعتباری ایران کیش با ۱۰/۱ درصد، آسان پرداخت پرشین با ۵/۹۱ درصد، پرداخت الکترونیک سپهر با ۴/۴۷ درصد، پرداخت نوین آرین با ۳/۶۳ درصد، فن آوا کارت با ۳/۰۹ درصد و فراپردازان اروند امید با ۱/۱۶ درصد در جایگاه‌های بعدی سهم مبلغی از تراکنش‌های حوزه پرداخت قرار دارند. این در حالی است که الکترونیک کارت دماوند تنها با سه دهم درصد در انتهای لیست شرکت‌های psp در سهم مبلغی جا گرفته است.

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش‌ها در اسفند ۱۴۰۱
سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش‌ها در اسفند ۱۴۰۱

سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد به‌پرداخت ملت توانسته در ابزار پذیرش موبایلی ۵۰ درصد بازار را به دست آورد و به اختلاف تقریباً ۳۰ درصدی با پرداخت الکترونیک سامان به‌ عنوان دومین شرکت دارای بیشترین سهم ابزار پذیرش موبایلی برسد.

سهم بازار هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌ها به ازاء هر سرویس
سهم بازار هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌ها به ازای هر سرویس

همچنین دو شرکت به‌پرداخت و پرداخت الکترونیک سامان در زمینه ابزار پذیرش موبایلی با سهم بازار تقریباً ۲۵ درصدی وضعیت مشابهی دارند و در سهم کارتخوان فروشگاهی با اختلاف یک درصدی رقابت معناداری دارند که به‌پرداخت ملت در زمینه نیز در جایگاه نخست قرار دارد.

مقایسه سهم شرکت‌های PSP از مبلغ تراکنش‌ها
مقایسه سهم شرکت‌های PPS از مبلغ تراکنش‌ها

در آخر، نتایج بررسی در این بخش نشان می‌دهد الکترونیک کارت دماوند و فراپردزان آروند امید کمترین مبلغ و تعداد تراکنش را در مجموع ابزارهای پذیرش موبایلی، اینترنتی و کارتخوان فروشگاهی به دست آورده‌اند.

گزارش اقتصادی اسفندماه ۱۴۰۱ شاپرک
https://pvst.ir/ejw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو