skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تعداد ابزارهای پذیرش فعال سیستمی شاپرک در اسفندماه کاهش یافت

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۰ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تعداد ابزارهای فعال پرداخت الکترونیکی طبق گزارش شاپرک در اسفند ماه ۱۴۰۰ بر خلاف میزان تراکنش‌ها کاهش یافته است. در اسفند ماه گذشته هر چند تعداد تراکنش‌های شاپرکی افزایش یافته اما در مقابل تعداد هر سه ابزار فعال سیستمی اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی در اسفند ماه در مقایسه با بهمن ماه با کاهش مواجه بوده‌است.

به گزارش پیوست، براساس گزارش شاپرک در اسفند ماه ۱۴۰۰ حدود سه میلیارد و ۶۰۵ میلیون تراکنش به ارزش بیش از هفت میلیارد و ۴۳۹ میلیون ریال در این شبکه انجام شده است که نسبت به بهمن ماه رشدی ۱۱.۸۴ درصدی در تعداد و ۱۶.۹۵ درصدی در ارزش ریالی آن اتفاق افتاده است. این ارقام همچنین نسبت به اسفند ماه سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۱.۶۱ درصد از نظر تعدادی و ۲۷.۷۸ درصد از نظر ریالی رشد پیدا کرده است.

این گزارش در  ادامه به رشد اسمی و حقیقی ارزش تراکنش‌های شاپرکی پرداخته است و براین اساس ارزش اسمی تراکنش‌های شاپرک در اسفند ماه نسبت به بهمن، ۱۶.۹۵ درصد رشد یافته است. ارزش حقیقی تراکنش‌ها نیز در این ماه ۱۵.۴۷ درصد رشد داشته است.

با این‌حال به نظر می‌رسد که اسفند ماه، ماه خوبی برای تعداد ابزارهای فعال سیستمی شاپرک نبوده است. چرا که در این ماه تعداد هرسه ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی با افت مواجه بوده و به ترتیب ۱۸.۷۹، ۳۲.۵۱ و ۱.۴۵ درصد کاهش یافته‌اند.

شاپرک در ادامه به عملکرد هر ابزار پذیرش به لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش‌ها پرداخته است. براین اساس ابزار کارت‌خوان فروشگاهی صاحب ۹۲.۴۹ درصد از تراکنش‌ها است. سهم ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی از تعداد تراکنش‌ها به ترتیب ۴.۵۸ و ۲.۹۳ درصد است.

شبکه پرداخت الکترونیکی کارتی در این گزارش به سهم تعدادی انواع خدمات ارائه شده خود پرداخته است که براین اساس در اسفند ماهی که گذشت، ۸۷.۸۴ درصد از خدمات ارائه شده توسط شاپرک در رابطه با خرید کالا و خدمات بوده است که نسبت به ماه گذشته ۰.۰۵ درصد افزایش یافته است. این گزارش حاکی از این است که ۹۸.۳۵ درصد از مبلغ خدمات ارائه شده نیز مربوط به خدمت خرید کالا و خدمات بوده و خدمت مانده‌گیری به دلیل نداشتن اثرمالی بر مبلغ تراکنش‌های شبکه پرداخت صفر اعلام شده است.

تغییر در تعداد کارت‌خوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان

این گزارش در ادامه به تعداد سرانه کارت‌خوان فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان پرداخته است و براین اساس در اسفند ماهی که گذشت سه استان تهران، فارس و اصفهان با بیشترین کاهش در تعداد ابزارهای کارت‌خوان مواجه بوده‌اند.

شرکت‌های برتر پرداخت‌

براساس گزارش اسفندماه شاپرک در بخش سهم تعدادی هریک از شرکت‌های PSP از بازار تراکنش‌های حوزه پرداخت الکترونیک کارت، سه شرکت پرداخت الکترونیک سامان، به پرداخت ملت و تجارت الکترونیک پارسیان با سهم‌های به ترتیب ۲۰.۸۶ درصدی، ۱۹.۴۷ درصدی و ۱۷.۵۰ درصدی در صدر این حوزه قرار دارند و الکترونیک کارت دماوند با سهم ۰.۵۵ درصدی کمترین سهم را از بازار تعدادی تراکنش‌ها به خود اختصاص داده است.

 

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش‌ها

در همین رابطه چندی پیش مسیح تفرشی مشهدی، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد در گفت‌وگو با پیوست ابراز امیدواری کرده بود که با برنامه‌ریزی‌های منسجم و پایداری خود  در این مدت، بتوانند به هدف خود که رتبه پنجم تعداد تراکنش در اسفند ۱۴۰۰ بوده دست پیدا کنند. آمارهای شاپرک نشان می‌دهد که پرداخت الکترونیک پاسارگاد موفق به کسب مقام پنجم در بخش تعدادی تراکنش‌ها شده است. براین اساس، این مجموعه با سهم ۸.۶۲ درصدی جایگاه پنجم را دارد.

سهم بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش‌ها

در بخش سهم از بازار هر شرکت PSP از نظر مبلغ تراکنش‌ها، باز هم سه شرکت به پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و تجارت الکترونیک پارسیان با سهم‌های به ترتیب ۱۹.۸۴درصدی، ۱۶.۶۷ درصدی و ۱۲.۵۵ درصدی خود در صدر این جدول قرار دارند و الکترونیک کارت دماوند با سهمی ۰.۴۱ درصدی کمترین سهم از بازار مبلغی را دارد.

در همین رابطه روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سامان، اعلام کرده است که طبق آخرین گزارش اقتصادی سال ۱۴۰۰ شاپرک، پرداخت الکترونیک سامان با سهم تعداد تراکنش‌­های کارتخوان فروشگاهی به میزان ۲۰.۶۷ درصدی و پوشش ۳۵.۵۵ درصدی تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی در رتبه نخست صنعت PSP در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ قرار دارد.

این گزارش در ادامه از رتبه نخست پرداخت الکترونیک سامان کیش با سهم ۲۰.۹۱ درصدی از بازار تعداد تراکنش‌های خرید خبر می‌د­هد.

آخرین گزارش اقتصادی شاپرک از بازار مبلغی ابزار پذیرش موبایلی و پوشش ۴۰.۴۸ درصدی پرداخت الکترونیک سامان در بین شرکت‌های پرداخت الکترونیکی و پوشش ۲۳.۵۷ درصدی از سهم بازار پرداخت قبض و خرید شارژ، توانسته سهم عمده ای از بازار تعدادی تراکنش های این بخش را به خود اختصاص دهد.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هریک از ابزارهای پذیرش

شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش از نظر سهم مبلغی پذیرش کارتخوان فروشگاهی، سهم مبلغی ابزار پذیرش اینترنتی و مبلغ تراکنش های پرداخت قبض و خرید شارژ   و تعداد تراکنش‌­های ابزار پذیرش اینترنتی در رتبه دوم قرار دارد.

مقایسه سهم هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش‌های هریک از ابزارهای پذیرش

اما براساس گزارش شاپرک در اسفندماه گذشته نسبت به بهمن‌ماه، به نظر می‌رسد که پرداخت الکترونیک سامان در بخش سهم از مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی با کاهشی ۴.۳۲ درصدی مواجه بوده که بیشترین کاهش در این بخش بوده است.

در بخش سهم از مبلغ تراکنش‌های کارت‌خوان فروشگاهی نیز به پرداخت ملت با کاهشی ۰.۲۶ درصدی مواجه بوده است.

نسخه کامل گزارش اسفند ماه ۱۴۰۰ شاپرک 

 

 

https://pvst.ir/c5b
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو