skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

محمد فردوست نویسنده میهمان

شناسه ملی چیست؟ آموزش استعلام برای اشخاص حقیقی و حقوقی

محمد فردوست
نویسنده میهمان

۳۰ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ تیر ۱۴۰۲

شناسه ملی

شناسه ملی چیست و چطور می‌توان آن را استعلام گرفت؟ چطور شرکت یا کسب و کاری را استعلام بگیرید و متوجه شوید آیا واقعا به ثبت رسیده و آدرس دقیق آن کجاست؟ برای پاسخ به این سوال‌ها باید به سراغ شناسه ملی بروید و آن را استعلام بگیرید.

کد شناسه ملی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که تصمیم به فعالیت در دنیای تجارت دارند تعریف می‌شود که در صورت نداشتن آن، فعالیت شرکت مورد نظر غیرقانونی خواهد بود. همچنین برای حضور در فعالیت‌های تجاری و پروژه‌ها به ثبت رساندن شرکت در اداره امری ضروری است.

شناسه ملی چیست؟

همان طور که اشخاص حقیقی دارای نام و نام خانوادگی هستند و با شماره ملی و شماره شناسنامه هویت خود را مشخص می‌کنند؛ اشخاص حقوقی یعنی مؤسسات و شرکت‌ها برای متمایز جلوه دادنشان نسبت به دیگر شرکت‌ها دارای شماره ثبت و شناسه هستند. اگرچه شما دارای نام و نام خانوادگی مشخصی هستید، اما ممکن است افراد ایرانی دیگری نیز وجود داشته‌ باشند که با نام و نام خانوادگی شما معرفی می‌شوند. به همین خاطر، افراد حقیقی با شماره شناسنامه و شماره ملی از یکدیگر شناسایی می‌شوند.

شرکت‌ها نیز ممکن است با نام‌های یکسانی معرفی شوند، اما هیچ‌گاه کد اختصاص داده شده به عنوان شناسه آنها با یکدیگر مطابقت ندارد. بنابراین راحت‌ترین راهکار برای شناسایی و دسترسی به اطلاعات کامل شان، داشتن شناسه ملی شرکت است.

آموزش گام به گام نحوه استعلام شناسه ملی

برای استعلام شناسه ملی اشخاص حقیقی، ابتدا باید به سامانه جامع پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی کشور به آدرس ilenc.ssaa.ir مراجعه کنید.

هنگام ورود به سامانه استعلام شناسه اشخاص حقوقی کشور، سه کادر برای تکمیل کردن شناسه ملی، شماره ثبت و نام شخصیت وجود دارد که با پر کردن هر یک از کادرها وارد قسمت تصویر امنیتی می‌شوید.

در مرحله دوم، روی کلید جستجو کلیک می‌کنید. بعد از چند لحظه اطلاعات کاملی مانند شناسه ملی، شماره ثبت‌نام، شخصیت حقوقی، سازمان ثبت‌کننده و نوع شخصیت به شما نمایش داده ‌می‌شود.

شناسه ملی

دقت داشته ‌باشید در صورت عدم مشخص کردن نام کامل شخصیت حقوقی، سازمان اطلاعات دیگر شرکت‌هایی که با حروف نوشته شده همخوانی دارد را نشان‌می‌دهد. گاهی اوقات نتایج جستجو شامل صدها نام شرکت است که پیدا کردن شرکت یا سازمان مورد نظر کار چندان ساده‌ای نیست.

شناسه ملی

در آخرین مرحله، روی نام شرکت مورد نظر که مشخصات آن به نمایش گذاشته شده کلیک کنید تا دیگر مشخصات در صفحه نهایی به شما نشان داده شود.

استعلام شناسه ملی آنلاین از سایت روزنامه رسمی

برای استعلام شناسه ملی ilenc می‌توانید به سایت دیگری مراجعه کنید. با مراجعه به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی و کلیک روی آگهی‌های قانونی، روند استعلام آغاز می‌شود. در قسمت مورد نظر نام یا شناسه شرکت را وارد می‌کنید. سپس گزینه سمت چپ به نام تأسیس را انتخاب و بعد دکمه جستجو را کلیک کنید. از این طریق آگهی ثبت شرکت و تمام آگهی تغییرات آن برای شما به نمایش داده ‌می‌شود. بعد از کلیک روی مشاهده آگهی و وارد کردن رمز صفحه، اطلاعات کامل در مورد تأسیس شرکت قابل نمایش است.

نکته مهم: داخل وب سایت تنها آگهی‌هایی که اعضای شرکت بابت انتشار آنها هزینه پرداخت کرده‌اند نمایش داده‌ می‌شوند. در صورت عدم پرداخت هرگونه هزینه آگهی بابت هر گونه تغییرات امکان مشاهده آن وجود ندارد.

از استعلام شناسه ملی چه اطلاعاتی قابل دسترسی است؟

در آخرین صفحه اطلاعات گفته شده در زیر از طریق استعلام قابل نمایش است:

 • مرجع ثبت‌کننده شخصیت حقوقی
 • شناسه ملی شخصیت حقوقی
 • تاریخ تأسیس شخصیت حقوقی
 • تاریخ آخرین به‌روزرسانی که منظور تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت است.
 • نام کامل شخصیت حقوقی
 • نوع شخصیت حقوق شامل سهامی خاص با مسئولیت محدود مؤسسه غیرتجاری و غیره
 • شماره ثبت شخصیت حقوقی
 • اداره کل ثبت‌کننده واحد ثبت‌کننده
 • کد پستی شخصیت حقوقی
 • محل اقامت قانونی
 • وضعیت شخصیت حقوقی

کلام آخر

استعلام شناسه مختص هر شرکتی است که با کمک آن اطلاعات کامل و شخصت کلی شرکت را بدست می‌آورید. در مواقعی که تصمیم دارید که بدانید با چه شرکتی در ارتباط هستید یا بستن قرارداد با آن آیا منفعتی برای شما دارد یا  خیر، استعلام آن، حقایقی را برای شما مشخص می کند.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات متداول می‌پردازیم.

آیا از شناسه ملی به‌عنوان کد اقتصادی می‌توان استفاده‌کرد؟

قبل از طراحی این شناسه سازمان امور مالیاتی کشور برای تشکیل پرونده مالیاتی کد اقتصادی را صادر می‌کرد که بعد از بررسی‌های متعدد توسط مسئولین سازمان اداره مالیات و کارشناسان اداره ثبت شرکت، شناسه ملی شرکت‌ها و اشخاص حقوقی تعریف شد. به همین خاطر، این کد هیچ گاه به‌عنوان کد اقتصادی قابل استفاده نیست و برای فعال سازی آن باید پرونده مالیاتی تشکیل شود. معمولاً شرکت‌ها بعد از ثبت قانونی با مراجعه به اداره مالیات کد اقتصادی خود را فعال می‌کنند و برای انجام این کار حدود دو ماه فرصت قانونی دارند.

شناسه ملی شرکت‌ها از سوی کدام مرجع صادر می‌شود؟

این شناسه از سوی اداره ثبت شرکت‌ها ارائه می‌شود که شرکت‌ها و مؤسسات مختلفی با ارائه اصل مدارک درخواست خود را به ثبت می‌رسانند. شناسه شرکت برخلاف شماره ثبت هرگز تغییر نمی‌کند و در صورت به پایان رسیدن فعالیت شرکت، شناسه به شرکت دیگری اختصاص داده‌می‌شود.

 

https://pvst.ir/emf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو