skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مستقل شدن اکسکوینو از ارنیکا در پنجمین سالگرد

۱۶ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۴۰۱

اکسکوینو

نیمه اسفند سالروز تاسیس صرافی رمزارزی اکسکوینو در حالی برگزار شد که این صرافی هم متاثر از فضای کسب‌وکاری و رمزارزی کشور اتفاقات و فشارهای عجیبی را پشت سر گذاشت. با این حال اکسکوینو در حال شکل‌دهی هویتی مستقل برای خود است و دیگر قرار نیست این صرافی را زیرمجموعه هلندینگ ارنیکا ببینیم.

به گزارش پیوست، تولد اکسکوینو با پنل تخصصی و کنفرانس خبری تحلیلی از بازار رمزارز ایران همراه بود. در ابتدای این رویداد بابک مقدم، مدیرعامل اکسکوینو، گزارشی از وضعیت این صرافی در سال گذشته ارائه کرد. آماری که نشان می‌داد یک صرافی رمزارزی توانسته در سال پرتنش گذشته نگاه به آینده را حفظ کند.

بر اساس آمار اکسکوینو، این صرافی توانسته در بازار رمزارز ایران از میان بیش از ۱۰۰ بازیگر، جزو سه بازیگر بزرگ از نظر حجم معاملات معادل ۲۰ درصد سهم از بازار قرار بگیرد. همچنین اکسکوینو توانسته در ۱۰ استان کشور پایگاه کاربرانی با بیش از ۷۰۰ هزار نفر به دست آورد.

اما در بین اخبار و نمودارهای عملکرد این صرافی که شامل موارد مختلفی مانند افزایش تعداد توکن‌ها و بازارها، افزایش تعداد و حجم معاملات یا موفقیت کمپین‌های مختلف است دو نکته قابل توجه وجود داشت. در این آمار اشاره شد که اکسکوینو در پشتیبانی از مشتریان توانسته به عدد ۹۶ درصد رضایت دست پیدا کند.

هرچند این آمار درون‌سازمانی است اما عدد ۹۶ درصد در حالی اعلام می‌شود که از مهرماه امسال به دلیل اختلال شدید اینترنت باعث نگرانی کاربران برای دسترسی به دارایی و رمزارزهایشان شده است. نگرانی‌ای که فشار مضاعفی به بخش عملیات و پشتیبانی اکسکوینو وارد کرده است.

در مورد عدد رضایت ۹۶ درصدی کاربران، مژگان منصوری، مدیر ارشد عملیات این شرکت، گفت: ما در اکسکوینو به صورت سه شیفت در قسمت پشتیبانی فعالیت می‌کنیم با این حال اختلال اینترنت باعث شد به‌منظور پاسخگویی به مشکلات و نگرانی‌های کاربران چند شیفت دیگر هم برای مجموعه تعریف کنیم. این در حالی‌ است که پوشش مسائل کاربران تنها به یک قسمت محدود نمی‌شود و روش‌های مختلف تیکت، ایمیل، تماس تلفنی و راه‌های ارتباطی شبکه‌های اجتماعی بخش‌های مختلفی است که پاسخگوی کاربران هستند.

دومین نکته قابل توجه در ارائه مقدم از عملکرد این صرافی آمار مربوط به نگهداری دارایی‌های رمزارزی در کیف‌پول‌هایشان بود. طبق آمار این صرافی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاربران این صرافی ترجیح می‌دهند دارایی خود را در اکسکوینو نگهداری کنند. این در حالی است که اعلام شد در دیگر صرافی‌ها ۲۶ درصد از کاربران ترجیح می‌دهند دارایی خود را در کیف‌پول صرافی نگهداری کنند.

گزارش ۵ ساله اکسکوینو از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱ را از اینجا دانلود کنید

صرافی‌ها، تاوان‌دهنده تصمیمات سلیقه‌ای 

آمار رضایت ۹۶ درصدی کاربران از پشتیبانی اکسکوینو، عدد قابل توجهی است اما سوال اصلی اینجاست که کسب‌وکارهای رمزارزی به دلیل قانون‌گذاری نشدن امکان توسعه و نگاه به آینده را به نسبت دیگر کسب‌وکارها ندارند. این کسب‌وکارها مانند دیگر مشاغل امکان بهره بردن از فضا‌های تبلیغاتی مرسومی مانند بیلبوردها را ندارند و اعتمادسازی یا تعریف برند برای مخاطبان‌شان وابسته به روش‌های دیجیتالی است.

به همین دلیل تصمیماتی مانند محدودسازی سقف تراکنش‌ها و همچنین اختلال اینترنت می‌تواند برای صرافی‌ها به قیمت خاکستر شدن زحمات‌شان تمام شود و در نهایت توسعه قانونی معاملات رمزارزی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند. نمود این اتفاقات در رویداد اکسکوینو هم بازتاب پیدا کرد. حال و هوای این رویداد به عنوان تولد یک کسب‌وکار مانند هر کسب‌وکار دیگری می‌توانست پرشورتر و با هیجان بیشتری باشد؛ در حالی که این صرافی به صورت آماری دست پری برای جشن گرفتن داشت اما حال و هوای این رویداد هم مانند وضعیت کسب‌وکارهای رمزارزی بود.

اعتماد با قیمت بالا

آمار مربوط به نگهداری دارایی کاربران در کیف پول اکسکوینو نشان‌دهنده اعتماد کاربران به این صرافی است. عدد ۶۰ تا ۷۰ درصدی که با توجه به توضیحات بابک مقدم، این صرافی بیشتر کاربرانی با سطح مالی متوسط به بالا دارد، بسیار قابل توجه است. همچینن محسن تقدسی مدیر ارشد محصول اکسکوینو و مدیرعامل این شرکت از نحوه نگهداری ایمن دارایی‌ها، سرورهای خارج از کشور اکسکوینو و استفاده از لایه‌ها و فایروال‌های مختلف امنیتی برای حفاظت از دارایی کاربران گفتند، اما ترجیح بیشتر کاربران این صرافی نشان می‌دهد این صرافی انرژی و هزینه بالایی صرف ارائه و ساخت این سطح از اعتماد کرده است.

با این حال در کنار این اعتماد و خدمات، فضای رمزارزها فرهنگ متفاوتی دارد. صرافی‌هایی مانند اکسکوینو که تاکنون خبری از نشت اطلاعات، هک یا مشکلات امنیتی نداشته‌اند دارای مزیت بالایی برای انتخاب شدن از جانب کاربران هستند اما بلاک‌چین و انجام امور مالی به صورت غیرمتمرکز به معنی پذیرفتن مسئولیت نگهداری دارایی‌های رمزارزی است و در این فضا کارشناسان توصیه می‌کنند هر شخص دارایی‌های خود را در کیف‌پول‌های غیرحضانتی و به صورت شخصی نگهداری کنند تا در سناریوهای بدی که لزوماً صرافی‌ها هم در آن نقشی ندارند هزینه بالایی در ازای اعتماد پرداخت نکنند.

مسیر استقلال اکسکوینو از ارنیکا

صرافی اکسکوینو به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هلندینگ ارنیکا یکی از محصولات این هلدینگ به حساب می‌آید. اکسکوینو به عنوان نتیجه رویکرد توسعه این هلدینگ و در زمینه نقل و انتقالات مالی در ابتدا برای پاسخ به نیازهای ارنیکا توسعه یافته است که در طول زمان توانسته هویتی مستقل را شکل دهد و در قالب یک صرافی با خدمات متنوع پایگاه کاربرانی در حدود بیش از یک میلیون نفر را به دست آورد. اینها بخشی از توضیحات رضا غیابی، معاون توسعه کسب‌وکار هلدینگ ارنیکا، در رویداد اکسکوینو بود.

غیابی با اعلام این خبر برای اکسکوینو مسیر پیش روی این صرافی را روشن برآورد کرد که چالش‌ها و فراز و فرودهای مختلف این مسیر می‌تواند با دانش و تجربه منابع انسانی اکسکوینو به خوبی طی شود.

سرانجام توکن اکسکوینو

بابک مقدم در بخش ارائه عملکرد صرافی اکسکوینو آماری از کمپین‌های مختلف این صرافی داد که نشان‌دهنده اثرگذاری و موفقیت اکسکوینو برای رسیدن به اهدافش بود. با این حال سال گذشته تولید استیبل‌کوینی با نام اکسکوین از سوی اکسکوینو خبرساز شد. این استیبل‌کوین به عنوان یک توکن بر بستر اتریوم با پشتوانه فرانک سوئیس بود که در لیست اسکم و کلاهبرداری برخی از افراد و اینفلوئنسرهای حوزه رمزارزها قرار گرفت.

این صرافی در بیانیه‌ای از رفع شبهه‌های شکل‌گرفته پیرامون این استیبل‌کوین خبر داد. در بیانیه اکسکوینو به این موضوعات پرداخته شد که اکسکوین توکنی برای امتیازات درون برنامه‌ای است و هرچند بربستر اتریوم شکل گرفته اما تمامی موجودی آن به پلتفرم اکسکوینو منتقل شده و به همین دلیل خرید، فروش یا جابه‌جایی آن در پلتفرم اکسکوینو شامل کارمزد نمی‌شود.

مقدم در پاسخ سوال پیوست درباره وضعیت توضیحات این توکن روی سایت اکسکوینو و سرانجام این توکن گفت: عرضه توکن اکسکوین با وضعیتی همراه بود که بازار آمادگی عرضه آن را نداشت و به همین دلیل اکسکوینو تصمیم گرفت ادامه این پروژه را تا شرایط بهتر و آمادگی بازار به تاخیر بیندازد اما در عین حال برای پرداخت پاداش‌های در نظر گرفته‌شده برای کاربران در طرح‌های مختلف همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال در سایت اکسکوینو و در بخش مربوط به توکن اکسکوین تا زمان نگارش این گزارش اطلاعاتی از این توکن وجود ندارد اما اکسکوین در کمپین‌های این صرافی و در قسمت معاملات، استفاده و معامله می‌شود.

https://pvst.ir/edk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو