skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ترمینال‌های رمزارزی مسدود نمی‌شوند اما سقف تراکنششان محدود شد

۲۳ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

صرافی رمزارز

پلتفرم‌های رمزارزی در سوئیچ شاپرک به عنوان یک صنف شناسایی شدند و کد ترمینال ۷۸۰۰۰ به آنها اختصاص داده شد، اما اختصاص کدصنف روی این ترمینال‌ها در نهایت منجر به محدود شدن سقف انجام هر تراکنش آنها شده است.

به گزارش پیوست، هر چند اختصاص این کد و شناسایی ترمینال‌های در ارتباط با پلتفرم‌های رمزارزی موجب می‌شود آنان از خطر مسدود شدن به دلیل نداشتن اینماد نجات پیدا کنند اما شناسایی ترمینال‌های این پلتفرم‌ها موجب شد که بانک مرکزی سقف تراکنش‌ها را محدود کند.

هم‌اکنون با تغییراتی که روی ترمینال‌های پلتفرم‌های رمزارزی از طریق شاپرک انجام شده است سقف انجام هر تراکنش به ۲۵ میلیون تومان محدود شده است. البته هنوز محدودیتی در تعداد تراکنش‌ها اعمال نشده است.

مهدی شریعتمدار، رئیس هیات مدیره انجمن فین‌تک  که این خبر را در توییتر خود اعلام کرده بود به پیوست گفت: «شاپرک ترمینال‌های پلتفرم‌های رمزارزی را شناسایی کرده و کد صنف ۷۸۰۰۰ را به آنها اختصاص داده است و روی آن صنف خاص محدودیت سقف تراکنش ۲۵ میلیون تومان را اعمال کرده است.»

طبق گفته او؛ هم‌اکنون هیچ محدودیتی در تعداد تراکنش‌ها وجود ندارد، یعنی از طریق هر کارت می‌توان حداقل ۴ تراکنش ۲۵ میلیون تومانی زد. البته شریعتمدار پیش‌بینی می‌کند که به زودی اعمال محدودیت روی کارت‌های ملی صورت می‌گیرد و هر فرد از طریق یک کدملی سقف تراکنش‌اش محدود خواهد شد.

از نظر او دلیل این اقدام بانک مرکزی، نگرانی این رگولاتور پولی از تاثیر قیمت رمزارز روی ارز است.

مهدی عبادی، مدیرعامل پرداخت‌یاری وندار نیز در گفت‌وگو با پیوست با اعلام اینکه شاپرک هم‌اکنون تمامی ترمینال‌های رمزارزی را شناسایی کرده است گفت در شرایط فعلی هیچ محدودیتی روی تعداد تراکنش‌ها وجود ندارد فقط سقف تراکنش از سمت بانک مرکزی محدود شده است.

طبق گفته او؛ عموم تراکنش‌های رمزارزی زیر ۲۵ میلیون تومان است و تاثیر به‌سزایی روی بازار نخواهد گذاشت.

البته به نظر می‌رسد این اقدام در مجموع در شرایط فعلی به نفع شرکت‌های پرداخت‌یاری شود چرا که با اعمال محدودیت در سقف تراکنش‌ها، تعداد تراکنش‌ها افزایش خواهد یافت و افراد به ازای انجام هر تراکنش باید کارمزد پرداخت کنند.

عبادی دلیل این اقدام بانک مرکزی را تصور تاثیرگذاری قیمت رمزارزها روی دلار و سایر ارزها می‌داند. او گفت: بانک مرکزی متصور است معاملات رمزارزی روی قیمت دلار تاثیرگذار است و می‌خواهد با محدودیت سقف انجام تراکنش‌ها بتواند بازار دلار را کنترل کند.

روابط عمومی رمزینکس نیز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «پیروی ابلاغیه شاپرک و اعمال محدودیت برای تراکنش‌های درگاه پرداخت، از امروز  ۲۳ آذر ۱۴۰۱، هر کارت در هر تراکنش بانکی تا سقف ۲۵ میلیون تومان امکان واریز خواهد داشت. همچنان کاربران (هر کد ملی) می‌توانند طی ۴ تراکنش ۲۵ میلیون‌ تومانی، ۱۰۰ میلیون تومان در هر شبانه‌روز واریز انجام دهد.»

https://pvst.ir/dpa

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو