skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ذره‌بین

محمد مظاهری مدیرعامل توسن‌تکنو

محمد مظاهری مدیرعامل توسن‌تکنو

آینده در انتظار فین‌تک‌ها

محمد مظاهری مدیرعامل توسن‌تکنو
محمد مظاهری
مدیرعامل توسن‌تکنو

۷ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شماره ۱۱۰

از منظر رفتار مشتری به خصوص در دوران پس از کرونا، صنعت پرداخت الکترونیکی همچنان در میان انواع شیوه‌های پرداخت در فروشگاه‌ها سهم بیش از ۹۰ درصدی خود را دارد. پیش‌بینی می‌شود با توسعه ابزارها، سهم تراکنش‌های آنلاین کماکان بیشتر شود. این به نوآوری‌های فین‌تک‌ها و استقبال کاربران نهایی از به‌کارگیری ابزارهای جدید پرداخت الکترونیکی بستگی دارد.

در ادبیات موضوع، بررسی و به‌کارگیری انواع مدل‌های پذیرش فناوری از سوی کاربران نهایی، می‌تواند برای ارائه‌دهندگان راهکارهای پرداخت الکترونیکی راهگشا باشد. روند کلی نشان داده که هر جا گره‌ای با به‌کارگیری ابزارهای فناورانه و دیجیتالی باز شده، استقبال طیف وسیعی از کاربران را به دنبال داشته است. مهم‌ترین موضوع این است که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی، تغییر مدل کسب‌وکار را پذیرفته‌اند و به‌مرور دست از رویکرد رایگان‌فروشی برمی‌دارند. در این رویکرد، بازیگران جدید مثل شرکت‌های «هدایت تراکنش» شکل می‌گیرند و همکاری با این بازیگران جدید مهم می‌شود.

پروژه ملی هوشمندسازی یارانه نان موسوم به «نانینو» نشان داد سهم بازار، ایستا نیست. بنابراین اگر فکری جدید شکل نگیرد و نوآوری در بخش‌های مختلف صورت نپذیرد، اتفاقات دگرگون‌ساز رقم نخواهد خورد. پروژه‌های مالیاتی و کالابرگ را باید مد نظر داشت. ورود فناورانه و نوآورانه به پروژه‎های ملی که می‌توانند گره‌ای از مشکلات مردم باز کنند و با داده‌محوری تغییردهنده الگوهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در بخش حاکمیتی یا رگولاتوری باشند، فرصتی بسیار مغتنم است. در این بین فین‌تک‌ها که بدنه چابک‌تر و چارچوب اجرایی سبک‌تری دارند، اگر فرصت پیدا کنند، اثرگذار خواهند بود.

از بعد فناوری با وجود تولد رمزارز ریال، فکر می‌کنم هنوز رفتار و نوع نگاه مشتری است که در تغییرات پیش رو غالب است.

اگر به موضوع از نگاه کاربر نهایی راهکارها بنگریم، به نظر می‌رسد در شرایط تورمی کنونی و بی‌ثباتی قیمت‌ها، سرویس‌های ارائه‌دهنده اعتبار خرد یا همان BNPLها در صنعت پرداخت الکترونیکی پررنگ‌تر می‌شوند. رویکرد عمومی جامعه به سمتی پیش خواهد رفت که از این سرویس‌ها استقبال بیشتری خواهد شد و بازار در این حوزه تشنه ارائه سرویس‌های جذاب برای کاربران نهایی خواهد بود.

این مطلب در شماره ۱۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/ea0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو