skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تپسی: عرضه سهام تپسی به سهامداران حرفه‌ای اجحاف در حق تپسی بود

سمانه سمیع تحریریه

۲۶ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معاون مالی اقتصادی تپسی می‌گوید: عرضه سهام تپسی به سهامداران حرفه‌ای اجحاف در حق تپسی بود و حالا که امکان خرید سهام تپسی برای تمام افرادی که کد بورسی دارند فراهم شده یکی از موانع مهم بازدارنده موفقیت سهام استارت‌آپ‌ها رفع شده است.

به گزارش پیوست ۲۱ دی ۱۴۰۱ فرابورس در اطلاعیه‌ای از رفع محدودیت معاملات تپسی خبر داد. بر این ‌اساس، خرید سهام تپسی برای تمامی افرادی که کد بورسی دارند، امکان‌پذیر شد. این در حالی بود که تا پیش از این، تنها سهام‌دارهای حرفه‌ای می‌توانستند اقدام به خرید و فروش سهم تپسی کنند.

امیرپرویز فرزان معاون مالی اقتصادی تپسی در ارتباط با عرضه عمومی سهام تپسی می‌گوید: در ابتدا سهام تپسی فقط به صندوق‌ها و سهامداران حرفه‌ای عرضه شد و تنها آنها بودند که می‌توانستند سهام تپسی را خرید و فروش کنند و این در واقع اجحاف در حق تپسی و یکی از موانع مهم بورسی شدن استارت آپ‌ها بود. اما در ادامه تپسی با شفافیت و افشای اطلاعات به بازار سرمایه و در اختیار نهادن آنها در سایت‌هایی مثل کدال توانست اعتماد اهالی بازار سرمایه را جلب کند و از طرف دیگر توانست به تمام تعهداتی که در بودجه و امیدنامه‌ای که به بورس و فرابورس عرضه کرده بود عمل کند. به همین دلیل پس از گذشت مدتی تصمیم‌گیران بازار سرمایه به این نتیجه رسیدند که ریسک تپسی با دیگر شرکت‌های حاضر در بورس تفاوتی ندارد و تصمیم گرفتند از ۲۱ دی ماه معاملات تپسی را برای عموم باز کنند.

از شنبه بیست و چهارم خرید و فروش سهام تپسی برای عموم باز شد و حتی از همان چهارشنبه نیز سهام تپسی با تقاضای خوبی مواجه شد اما روز چهارشنبه مچینگ صورت نگرفت اما از شنبه معاملات خوبی در سهام تپسی شکل گرفت. تپسی صف خرید قدرتمندی داشت و این نشان داد تپسی یکی از سهم‌هایی است که اقبال خوبی در بازار سرمایه دارد و اهالی سرمایه به خوبی در حال رصد آن هستند.

امیرپرویز فرزان مدیر مالی تپسی
امیرپرویز فرزان معاون مالی اقتصادی تپسی

فرزان معتقد است اگرچه بورس چندین ماه اوضاع خوبی نداشته، اما موضوع تپسی کمی متفاوت از کل بازار است. او در این باره می‌گوید: اوضاع بی‌ثبات بازار و محدودیتی که روی سهم تپسی وجود داشت باعث شده بود نقدشوندگی سهم تپسی پایین باشد و سرمایه‌های بزرگ وارد تپسی نشوند. به همین خاطر باید گذشته سهم تپسی را از کل بازار سرمایه تفکیک کنیم. در صورتی که همین معاملات چند روز گذشته نشان داد بازار سرمایه به خوبی تپسی را رصد کرده و آن را سهمی با ارزش ارزیابی کرده است.

به عقیده فرزان وقتی از یک بازار کارآمد صحبت می‌کنیم زمانی است که حداقل ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار نفر بتوانند آن سهم را معامله کنند. او بر این باور است وقتی به طور کل بیست هزار سهامدار مشمول عنوان سهامدار حرفه‌ای هستند و در شرایطی که کمتر از نیم درصد آنها وارد سهم تپسی شده‌اند، یعنی این معاملات غیر منطقی است و همین موضوع باعث شده بود سرمایه‌های بزرگ وارد سهم نشود. اما حالا خوشبختانه بازار سرمایه پذیرفته که محدودیت سهامدار حرفه‌ای برداشته شود و تپسی هم مثل سایر سهم‌ها بتواند در بازار سرمایه معامله شود.

فرزان به طور کل این روند را مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: به نظرم تپسی سهامی بنیادی بود و عملا عرضه به سهامداران حرفه‌ای اجحاف در حق تپسی بود. خوشبختانه بازار سرمایه و تصمیم‌گیرندگان به موقع این نتیجه رسیدند که این سهم برای اهالی بازار سرمایه ریسک متفاوتی نسبت به دیگر شرکت‌ها ندارد و حالا با برداشته شدن این محدودیت، به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل بازدارنده موفقیت سهام استارت‌آپ‌ها رفع شده و این مسئله می‌تواند گام مهمی برای حضور بیشتر این شرکت‌ها در بازار سرمایه باشد.

https://pvst.ir/dy8
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو