skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ (۶)

اطلاعات کارکنان و شرکت‌های دولتی یکپارچه می‌شود

تحریریه پیوست

۲۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

سازمان‌های دولتی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ مکلف شده‌اند برقراری ارتباط میان سامانه‌های مختلف برای یکپارچه‌سازی اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش پیوست، در بودجه ۱۴۰۲ آمده است سازمان‌های مرتبط با پرداخت‌های دولتی مکلف هستند اقدامات لازم را برای برقراری ارتباط سامانه‌های الکترونیکی جهت تبادل اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی انجام دهند. در تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۲ آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف هستند اقدامات لازم را برای برقراری ارتباط سامانه‌های الکترونیکی مرتبط مانند سامانه جامع بودجه، پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)، سامانه ملی ساختار، سامانه حقوق و مزایا و سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و تبادل اطلاعات انجام دهند.

همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شده‌است ضمن جلوگیری از پرداخت به کارکنان دستگاه‌های اجرائی ماده ۲۹ قانون برنامه پنجساله ششم، بدون درج شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت‏، امکان دسترسی برخط سازمان اداری و استخدامی کشور به اطلاعات پرداختی را در بسترهای الکترونیکی فراهم کند.

ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه با هدف  شفافیت دریافتی‌های کارکنان شاغل در بخش‌های مختلف حاکمیت تعریف شده است. طبق این قانون میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد شاغل در ساختار دولت، قوه قضاییه و مجلس باید مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و مردم فراهم باشد.

پیش‌تر، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در جلسه رونمایی اضافه شدن امکان «تعیین اطلاعات بودجه در سامانه ستاد و تعامل با سامانه جامع بودجه» گفت: سامانه تدارکات الکترونیکی در راستای شفاف‌سازی معاملات تلاش کرده تا از زمان راه‌اندازی، انجام معاملات الکترونیکی تا استعلام و تحویل کالا و پرداخت در امر الکترونیکی‌کردن و شفاف‌سازی آن نقش داشته باشد و در این زمینه به اولویت‌های کشور توجه کند. کلاهدوزان همچنین تعیین اطلاعات بودجه در سامانه را از اولویت‌های مهم دولت، حاکمیت و کسب و کارها خواند.

سامانه پاکنا با هدف جمع آوری اطلاعات کارکنان نظام اداری کشور در قالب یک پایگاه داده مشترک ایجاد شده است.

سامانه‌های مرتبط با سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان سامانه‌های نظام اداری کشور (سینا) معرفی شده‌‌اند.

 

https://pvst.ir/dx8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو