skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ (۴)

سازمان امور مالیاتی می‌خواهد وب‌سرویسی مالیات دریافت کند

۲۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سازمان امور مالیاتی

مدل وصول مالیات در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به صورت کامل آنلاین و الکترونیکی و وب‌سرویسی شده است به‌گونه‌ای که دستگاه‌های مختلف مکلف شده‌اند به فراخور وظیفه‌ای که دارند بسترهای اتصال به سامانه امور مالیاتی را فراهم کنند.

به گزارش پیوست، بانک مرکزی، سازمان ثبت اسناد، کانون وکلا، قوه قضائیه از جمله دستگاه‌هایی هستند که ملزم شده‌اند امکان اتصال وب‌سرویس سامانه‌های خود با سازمان امور مالیاتی را فراهم کنند.

ارسال اطلاعات برخط برای سازمان امور مالیاتی

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بانک مرکزی باید کلیه بانک‌ها موسسات اعتباری صندوق‌های قرض‌الحسنه شهرداری‌ها پلیس راهور فراجا و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف کند حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه با راه‌اندازی خدمات برخط وب‌سرویس اطلاعات مورد درخواست سازمان امور مالیاتی کشور برای ۱۴۰۲ و سنوات قبل را در اختیار این سازمان قرار دهند.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، مراجع و مقامات مسئول در صورت تخلف از این حکم علاوه بر مسئولیت تضامنی با مودی در پرداخت مالیات، مشمول محرومیت ماده ۲۰۲ قانون مالیات‌های مستقیم  یعنی ممنوع‌الخروجی از کشور، خواهند بود.

الزام پزشکان به استفاده از پایانه فروشگاهی

الزام به استفاده از پایانه فروشگاهی یا دستگاه‌‌های کارتخوان برای پزشکان و وکلا در لایحه بوجه ۱۴۰۲ همانند قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز پیش‌بینی شده است. بر این اساس کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی داروسازی و دامپزشکی و فروشندگان تجهیزات پزشکی که پروانه کار آنها توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا سازمان نظام پزشکی ایران صادر می‌شود و کلیه اشخاص شاغل در کسب و کارهای حقوقی اعم از وکالت و مشاره حقوقی و خانواده مکلفند از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

با مستنکفین از اجرای این حکم مطابق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برخورد می‌شود.

درآمد وکلا روی خط سازمان امور مالیاتی

همچنین وکلای عضو مراکز وکلا و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند تمامی قراردادهای مالی موکلان خود را در سامانه تنظیم قرارداد الکترونیکی قوه قضائیه ثبت و تنظیم کنند شناسه کد یکتای صادر شده برای هر قرار داد توسط سامانه قرارداد الکترونیکی مبنای شناسایی مشاوران و کلان و کانون‌های وکلای دادگستری در سامانه خدمات قضایی به منظور استخراج اطلاعات ما لی مندرج در قرار داد و ابطال تمبر مالیاتی خواهد بود.

قوره قضایه مکلف است دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه را به سامانه تنظیم قرارداد الکترونیکی فراهم کند. سازمان امور مالیاتی مکلف است مالیات موضوع این قرار دادها را به صورت الکترونیکی دریافت و مفاصا حساب مالیاتی آن را به صورت الکترونیکی در سراسر کشور صادر کند.

دریافت مالیات از خانه‌ها

وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری‌ها موظفند امکان دسترسی برخط و آنلاین به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار این سازمان قرار دهند.

سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است میزان ارزش دارایی‌ها را حداکثر تا پایان خرداد ماه اعلام کند و به اطلاعات صاحبان اماکن مورد نظر برساند.

طرح دریافت مالیات از خانه‌ها به‌خصوص مالیات خانه‌های خالی یکی از برنامه‌های سازمان امور مالیاتی است که مدت‌هاست در دستور کار این سازمان قرار دارد.

https://pvst.ir/dx5
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکی

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو