skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت ارتباطات: حمایت گوگل از حریم خصوصی بهانه است

۸ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۹ آبان ۱۴۰۱

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات در خصوص محدودسازی محتوا و برنامه‌های ایرانی توسط پلتفرم‌های آمریکایی، اطلاعیه داد. در این اطلاعیه با اشاره به حذف مطالب مرتبط با فاجعه تروریستی شیراز، از استاندارد دوگانه این پلتفرم‌ها در تفسیر آزادی بیان و حقوق بشر انتقاد شده است.

در گزارش مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات با اشاره به پیگیری عیسی‌زارع‌پور، وزیر ارتباطات، گفته شده: با وجود پیشینه سیاسی اقدامات یک‌جانبه شرکت‌های آمریکایی و همچنین تاکید توسعه‌دهندگان این پلتفرم‌ها بر رعایت اصول حرفه‌ای مطابق استانداردهای بین‌المللی، شائبه سیاسی‌ بودن این اقدام گوگل بسیار پررنگ است، اما به دلیل اهمیت موضوع و حفاظت حداکثری از حقوق کاربران ایرانی در برابر هرگونه قصور یا تقصیر احتمالی، وزیر ارتباطات دستور داده‌اند در صورت دریافت مستندات مورد ادعای شرکت گوگل در خصوص پلتفرم‌های ایرانی، کمیته‌ای شامل کارشناسان فنی خبره و مستقل برای بررسی دقیق این ادعاها تشکیل شود و نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع عموم و به خصوص دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله مرکز ملی فضای مجازی برساند.

در این بیانیه با متهم‌ کردن گوگل مبنی بر سوءاستفاده از موقعیت انحصاری در گوشی‌های اندروید، از اقدام خارج از عرف این شرکت در محدودسازی پلتفرم‌های ایرانی بدون اطلاع قبلی انتقاد شده است. در بیانیه وزارت ارتباطات با اشاره به نبود مشکل در برنامه‌های ایرانی نوشته شده است: این اقدام غیرمسئولانه در مورد برنامه‌های پرمخاطب ایرانی که مورد استقبال میلیونی کاربران قرار گرفته‌اند در حالی صورت پذیرفته است که طبق بررسی‌های این وزارتخانه، برنامه‌های فوق هیچ هشدار پیشینی از سوی گوگل دریافت نکرده بودند و به رغم اینکه بلافاصله اعتراض خود را به این رفتار غیرمسئولانه اعلام کرده‌اند، تاکنون هیچ پاسخی از گوگل دریافت نکرده‌اند. این اقدام محدود به یک یا دو برنامه خبرساز نیست و روی چند برنامه‌ کاربردی ایرانی دیگر نیز اعمال شده است.

در بیانیه وزارت ارتباطات با انتقاد از استانداردهای دوگانه پلتفرم‌های آمریکایی آمده است: در روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت‌های خارج از عرف پلتفرم‌های امریکایی در مواجهه با رویدادهای اجتماعی و برنامه‌های بومی ایران عزیز هستیم. حذف مطالب و هشتگ‌های مرتبط با شهدای مظلوم حادثه تروریستی حرم مطهر شاه‌چراغ (ع) در پلتفرم‌های آمریکایی و به طور مشخص حذف مطالب مربوط به کودکان مظلوم، آرتین و آرشام، و از سوی دیگر اجازه انتشار و حتی ترویج ویدئوهای تحریک‌آمیز حاوی خشونت عیان، سطح تازه‌ای از استاندارد دوگانه این پلتفرم‌ها را در تفسیر آزادی بیان و حقوق بشر آشکار کرده است.

 در پایان، این بیانیه از حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ها و پلتفرم‌های ایرانی خبر می‌دهد: وزارت ارتباطات اجازه نخواهد داد که تصمیمات ضدایرانی و استانداردهای دوگانه شرکت‌های آمریکایی تلاش‌های جوانان این مرز‌و‌بوم برای تامین نیاز‌های فناورانه مردم را به حاشیه ببرد، از تمام ظرفیت‌های فنی و قانونی خود برای حفاظت از حقوق کاربران ایرانی استفاده خواهد کرد.

 

https://pvst.ir/deb

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو