skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل بانک ملی: می‌خواهیم فین‌تک بنکینگ ملی ایجاد کنیم

سمانه سمیع تحریریه

۲ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

فینوداد بانک ملی شروع به کار کرد

فینوداد مرکز نوآوری بانک ملی با مشارکت گروه سداد و با هدف ایجاد فضای نوآوری در حوزه فین‌تک و حوزه‌های مالی و بانکی آغاز به کار کرد.

به گزارش پیوست، محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی در رویداد افتتاحیه مرکز نوآوری بانک ملی فینوداد، با تاکید بر استفاده از فناوری‌های مالی و بانکی در اقتصاد دانش‌بنیان، هدف ایجاد مرکز نوآوری بانک ملی را به وجود آوردن یک فضای نوآورانه در حوزه مالی و فین‌تک‌ها عنوان کرد.

فرزین با اشاره به ضعف‌های اساسی در حوزه‌های بانکداری سنتی در ایران توضیح داد: عاملی که می‌تواند بانک‌ها را از مرز زیان‌‌دهی خارج کند و به مرحله رشد و توسعه برساند توسعه نوآوری‌هاست. هدف ما هم از ایجاد فینوداد این است که فین‌تک بنکینگ ملی ایجاد و خلاقیت را وارد بانک کنیم‌. او در ادامه توضیح داد هدف بانک ملی از تاسیس فینوداد رقابت نیست و آنها می‌خواهند با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کنند.

مدیرعامل بانک ملی همچنین با تاکید بر تحولات دیجیتالی در بانک ملی به توسعه پلتفرم «بله» نیز اشاره کرد و گفت: تا پایان سال ۱۴۰۱ پلتفرم بله با آنچه امروز هست بسیار متفاوت می‌شود و ما می‌خواهیم از دانش‌بنیان صرف به سمت دانش‌بنیان اجرایی و کاربردی برویم.

سورنا ستاری: بانک رفتنی است، تنها بانکداری است که می‌ماند

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهوری، نیز با حضور در این رویداد به اهمیت نیروهای انسانی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه‌های هر کشور اشاره کرد و ادامه داد: حضور چهار میلیون دانشجو در کشور نشان از پتانسیل بالای حوزه پژوهش در ایران دارد و با قاطعیت می‌گویم، بانک‌ها می‌روند و تنها بانکداری به شیوه جدید است که باقی می‌ماند و تمام بانک‌ها باید وارد حوزه‌های نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان شوند.

ستاری در ادامه افزود: کلیه افراد در سطح اکوسیستم فناوری باید با قوانین شرکت‌های دانش‌بنیان آشنا شوند چون ۲۰ سال آینده کشور در دست شرکت‌های نوآور خواهد بود و باید بگویم «نوآوری خودش قانون است» و قانون‌های دست‌وپاگیر یکی از چالش‌های حوزه نوآوری به حساب می‌آید. او در ادامه با ذکر چند مثال در ارتباط با استارت‌آپ‌هایی که در ایران و جهان زمین بازی را عوض کرده‌اند، توسعه اکوسیستم فناورپایه را در گرو حمایت بخش خصوصی از پژوهش دانست.

ستاری تشریح کرد: اکوسیستم فناورانه تنها به وام نیاز ندارد و اقتصاد دانش‌بنیان در ساده‌ترین تعریف سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش است.

فینوداد آینده بانک ملی است

معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهوری همچنین فینوداد را آینده بانک ملی خطاب کرد و توضیح داد: اگر می‌خواهیم از موج مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم و سهم GDP کشور را افزایش دهیم، باید در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنیم و توصیه من این است که بانک‌ها در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری و مراکز نوآوری تاسیس کنند. بانک‌ها باید در بحث اعتبارسنجی به‌روز و کارآمد رفتار کنند و نه فقط به عنوان تسهیلات که در بحث سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها وارد شوند. دیگر نباید برای تسهیلات از یک استارت‌آپ ضامن دولتی و ملک چندین میلیاردی خواست. در حال حاضر در جهان بحث حول سرمایه‌گذاری در سرمایه‌های انسانی می‌چرخد و اعتبارسنجی روی اعتبار افراد صورت می‌گیرد.

خلق مزیت در مراکز نوآوری

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به شرایط حساس و نابسامان بانک‌ها در سال‌های اخیر افزود: ورود بانک‌ها به حوزه تخصصی می‌تواند باعث خلق مزیت در کشور شود و فینوداد قرار است اهرم فعالیت‌های نوآورانه بانک ملی باشد. فینوداد و مراکز نوآوری باید تسهیلگر فعالیت‌های میان بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی شود.

او در ادامه توضیح داد: در حال حاضر با کشورهای پیشرفته در بحث پلتفرم‌های پرداخت، ارزیابی ریسک و خدمات بانکی و مالی فاصله زیادی داریم و همین مراکز می‌تواند این فاصله را کمتر کند.

پورابراهیمی همچنین به برون‌سپاری خدمات و تعامل با سایر شرکت‌های این حوزه اشاره کرد و وظیفه اصلی فینوداد را ایجاد زیرساخت‌های فناورانه برای کسب‌وکارها عنوان کرد و گفت: بهره‌برداری از مراکز نوآوری وقتی صورت می‌گیرد که همه بازیگران اکوسیستم فناوری و نوآوری با یکدیگر همکاری کنند و در جهت خلق ارزش برای کشور گام بردارند.

https://pvst.ir/d0b
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو