skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات: سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP تا پایان دولت به ۱۰ درصد می‌رسد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ شهریور ۱۴۰۲

عیسی زارع پور

وزیر ارتباطات اعلام کرد سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP به ۷.۲ درصد رسیده و‌ وعده داد این رقم تا پایان دولت سیزدهم به ۱۰ درصد می‌رسد. او گفت در زمان آغاز به کار دولت، سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP بیش از ۶ درصد بوده این در حالی است که زارع‌پور پیش از این سهم اقتصاد دیجیتالی در آغاز دولت سیزدهم را کمتر از ۶ درصد برآورد کرده بود.

به گزارش پیوست، شب گذشته (۳۱ مرداد) عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بار دیگر از تلاش دولت برای ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری تا پایان دولت سخن گفت و اعلام کرد تاکنون حدود ۲ میلیون پوشش ایجاد شده است. او از مردم خواست با مراجعه به سایت iranfttx آمارهای توسعه فیبرنوری را مشاهده کنند. این در حالی است که آخرین به‌روزرسانی سایت iranfttx مربوط به تیرماه است و بر اساس آن یک میلیون و ۶۸۸ هزار خانوار تحت پوشش فیبر نوری هستند و حدود ۲۰۰ هزار سرویس‌گیرنده فیبر نوری در کشور وجود دارد.

وزیر ارتباطات از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای رسیدن به پنج میلیون پوشش تا پایان سال، هفت میلیون پوشش جدید تا سال آینده و هشت میلیون پوشش دیگر تا پایان سال ۱۴۰۳ خبر داد.

او همچنین گفت: در برخی لایه‌های شبکه بیش از ۱۰ سال است نوسازی صورت نگرفته به‌ ویژه در لایه شهرها و داخل استان‌ها یا همان لایه تجمیع که در اختیار شرکت مخابرات ایران است؛ بنابراین برای جبران این عقب‌ماندگی یک کار بزرگ پیش رو داریم.

سهم اقتصاد دیجیتالی

زارع‌پور همچنین در مورد سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP کشور آمارهایی ارائه کرد. به گفته او، سهم اقتصاد دیجیتالی از تولید ناخالص داخلی در حالی در ایران به ۷.۲ درصد رسیده است که در برخی از کشورهای جهان این نسبت، ۳۰ درصد است.

زارع‌پور در این برنامه گفت این سهم از ۶.۴ درصد در ابتدای آغاز به کار دولت به این عدد رسیده است. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات، در آخرین روزهای وزارتش گفته بود در پایان سال ۹۹ اقتصاد دیجیتالی به سهم ۶.۴ درصدی از اقتصاد کشور رسیده و این عدد تا پایان سال جاری یعنی سال ۱۴۰۰ به ۷.۲ درصد می‌رسد. زارع‌پور اما بعد از آن در دی‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد این عدد ۴ تا ۵ درصد است.

علی‌اصغر انصاری، معاون راهبردی برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات، در گفت‌وگو با پیوست در مورد علت تفاوت آمارهای وزارت ICT فعلی و پشیین گفته بود: مبنای محاسبه، مدل‌ها و شاخص‌های اندازه‌گیری ممکن است تفاوت داشته باشد. گزارش آقای زارع‌پور و آقای جهرمی از یک دفتر در وزارتخانه استخراج شده است اما در مبانی آن تفاوت‌هایی ایجاد کردیم تا بتوانیم گزارش‌های دقیق‌تری ارائه دهیم. برآوردهای قبلی یک مقدار کلی‌تر بود.

صادرات تجهیزات مخابراتی

زارع‌پور در مورد برنامه‌های حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گفت: تلاش و برنامه وزارت ارتباطات این است که تمام‌ کارهایی که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شود.

او همچنین در مورد صادرات محصولات مخابراتی گفت: به‌ زودی نخستین محموله از محصولات دانش‌بنیان ایرانی در صنعت شبکه صادر می‌شود.

https://pvst.ir/d06
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو