skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

توکن ریالی پست‌بانک یک میلیون تومان ارزش‌گذاری شد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

توکن ریالی پست بانک

توکن ریالی پست‌بانک با نماد IRRP و با عنوان پست‌بانک ریال یک میلیون تومان ارزش دارد و به ازای هر توکن به همین میزان نزد پست بانک بلوکه می‌شود.

به گزارش پیوست، توکن ریالی پست با همکاری شرکت ققنوس عرضه شده است و قرار است این توکن در قالب کیف پول‌‌الکترونیکی مشترک میان پست بانک و ققنوس عرضه شود. توکن پست بانک با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده سعی در حذف پول کاغذی و کارت بانکی برای پرداخت در خریدهای روزمره و خرد و قابلیت نقل و انتقال در میان کیف پول‌های مختلف دارد. این توکن منطبق با ضوابط فعالیت موسسات و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور فعال شده است.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته و طبق ضوابط فعالیت راهبران کیف‌پول الکترونیکی روزانه تا نیم توکن به دارندگان این مدل کیف‌پول اجازه پرداخت و انجام تراکنش داده می‌شود.

کاوه مشتاق، مدیر کسب‌و‌کار شرکت ققنوس، در مورد جزئیات این توکن اعلام کرد: توکن پست‌بانک فقط از بستر بلاک‌چین ققنوس به‌ عنوان پایگاه داده برای ثبت اطلاعات استفاده می‌کند.

این توکن که به پیشنهاد پست‌بانک ایجاد شده، همانند توکن نشان ریال بانک ملی، از بستر بلاک‌چین ققنوس استفاده می‌کند. بر اساس گفته‌های مشتاق، کاربرد این توکن در انواع پرداخت‌های خرد است و به دلیل اینکه استفاده از سوییچ‌های بانکی برای پرداخت‌های خرد مقرون‌به‌صرفه نیست، منطقی است با استفاده از کیف پول در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. از دیگر مزایای استفاده از کیف پول کاهش فشار روی شبکه بانکی (اغلب شاپرک و شتاب) است.

مشتاق همچنین در مورد زمان اجرای این پروژه به پیوست گفت: حدود یک سال است که توسعه این محصول شروع شده و اکنون به مرحله اجرایی رسیده است. اما استفاده از این توکن در گرو رایزنی پست‌بانک با کسب‌و‌کارها و پذیرنده‌هاست که بعد از آن مشتریان نیز می‌توانند با خرید این توکن از آن استفاده کنند.

صدور هر واحد از توکن پست‌بانک با بلوکه شدن معادل یک میلیون تومان نزد پست‌بانک اتفاق می‌افتد و دارندگان می‌توانند در هر زمان با پرداخت این توکن‌ها معادل ریالی آن را دریافت کنند. برای پذیرندگان علاوه‌ بر امکان درخواست تبدیل توکن به ریال، این عملیات به‌ صورت اتوماتیک در هر ۷۲ ساعت انجام می‌شود و معادل ریالی به حساب پذیرندگان واریز می‌شود. همچنین برای پذیرندگان سقف دریافتی وجود ندارد و می‌توانند از هر تعداد کاربر توکن دریافت کنند.

با گسترش ضریب نفوذ رمزارزها و نمایان شدن قابلیت‌های بلاک‌چین، در سراسر دنیا شرکت‌هایی شروع به ارائه خدمات بلاک‌چین برای سازمان‌ها و بانک‌ها به صورت خصوصی‌تر کردند. یکی از شرکت‌هایی که این خدمات را در ایران ارائه می‌دهد ققنوس است.

شبکه ققنوس از سال ۹۸ آغاز به‌ کار کرده است و این شبکه قابلیت انتشار توکن‌های متنوع دارایی و انواع گواهی را به‌ وسیله ناشران معتمد فراهم می‌کند. این شرکت که در سابقه خود همکاری با کتابخانه ملی برای صدور شناسنامه دیجیتالی میراث مستند مبتنی بر «توکن بی‌تا» و همکاری با بانک ملی برای عرضه توکن نشان ریال را نیز دارد، در آخرین اقدام خود با همکاری پست‌بانک ایران، توکن ریالی پست‌بانک با نماد IRRP را عرضه کرده است.

مدیر کسب‌و‌کار شرکت ققنوس در مورد تفاوت این توکن با رمز پول ملی گفت: توکن پست بانک در قالب کیف پول الکترونیکی تولید شده که بر اساس مصوبه بانک مرکزی دارای سقف پرداخت و تراکنش است اما رمز پول ملی (CBDC بانک مرکزی) احتمالا سقف تراکنش روزانه نخواهد داشت. همچنین توکن پست‌بانک در دسته استیبل‌کوین‌ها قرار می‌گیرد. استیبل کوین (stablecoin) معمولاً برای اشاره به توکنایز کردن ارز رسمی یک کشور روی یک بلاک‌چین جهانی به‌ کار می‌رود.

https://pvst.ir/ccv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو