skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

توضیح برند تیمچه: اینماد انتظار دارد شکایات ما به صفر برسد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

تیمچه در جوابیه‌ای که در رابطه با دو گزارش اخیر پیوست مبنی بر نارضایتی برخی کاربران و تامین کنندگان و تعلیق اینماد این مجموعه برای پیوست ارسال کرده، با اشاره به اینکه مرکز تتا انتظار دارد که تعداد شکایت‌های فعال ما به صفر برسد درحالی‌که نرخ رضایت صددرصدی در هیچ‌جای جهان سابقه‌ ندارد، تاکیدکرده که خود را متعد می‌داند تا هرچه سریع‌تر نگرانی‌های کاربران خود را رفع کند.

به گزارش پیوست، در هفته‌های گذشته، پیوست در گزارشی به انتقادات وارد شده به فعالیت مجموعه تیمچه از سوی خریداران و تامین‌کنندگان پرداخته بود. حالا تیمچه در جوابیه‌ای که در این رابطه برای پیوست ارسال کرده، تلاش کرده‌ است تا به ابهامات و انتقادات مطرح شده، پاسخ بدهد.

در متن جوابیه این برند آمده است: برند تیمچه همیشه در تلاش است تا به عنوان‌ یک شرکت مسئولیت‌پذیر و پاسخ‌گو شناخته شود؛ به همین منظور لازم می‌داند جهت شفاف‌سازی درباره برخی انتقادات به نحوه فعالیت، تعلیق اینماد و سایر موارد توضیحاتی را ارائه کند.

تیمچه به عنوان یک فروشگاه آنلاین با حوزه سرویس‌دهی در سراسر کشور حدود ۱.۵ سال پیش پا به عرصه اکوسیستم استارت‌آپی گذاشت. با توجه به نوپا بودن برند، شرایط خاص اقتصادی و نوسانات قیمتی، گاهی در روند ارسال کالا مشکلاتی به وجود می‌آید که دلایل متعددی دارد.

پیرامون موضوع تاخیر در ارسال کالا باید گفت علی‌رغم غیرقابل اجتناب بودن تاخیر در ارسال برخی از سفارش‌ها در هر کسب‌وکاری،‌ تیمچه خود را موظف می‌داند تا اقلام سفارش داده شده را در سریع‌ترین حالت ممکن تامین و ارسال کند. همچنین برای جبران خسارت وارد شده به کاربران بسته‌های تخفیفی مختلفی در نظر گرفته است. لازم به ذکر است تیمچه با استفاده از رویکردی مشابه، نگرانی برخی از فروشندگان فعال در این پلتفرم را به زودی برطرف می‌کند.

همچنین آن دسته از عزیزانی که با استفاده از وام لندو (بازیگر بازار لندتک ایران) از فروشگاه اینترنتی تیمچه خرید کنند و در ارسال کالای آن‌ها تاخیر به وجود بیاید، طی هماهنگی‌‌های صورت گرفته با شرکت لندو، موعد پرداخت اقساط آن‌ها به بعد از تحویل کالا موکول می‌شود.

هرچند بروز مشکل در ارسال یک کالا برای هر کسب‌وکاری رخ می‌دهد و جز مشکلات پذیرفته شده به حساب می‌آید، ولی تیمچه در نظر دارد با طراحی راه‌کارهایی ویژه، نرخ این مشکلات را به کم‌ترین حالت ممکن برساند. تیمچه با طراحی الگوریتم جدید برای همکاری با فروشنده‌های فعال در سایت، به زودی رتبه‌بندی آن‌ها را تغییر خواهد داد تا فروشندگان برتر در معرض دید کاربران قرار بگیرند و فروشنده‌های امتیاز پایین به طور خودکار از فهرست خارج شوند. همچنین تیمچه به عنوان یکی از فعال‌ترین فروشگاه‌های حوزه خرده‌فروشی آنلاین در تلاش است تا با شناسایی و پیش‌خرید بیشتر کالاهای پر تقاضا، میزان موجودی در انبارهای خود را با میزان تقاضای بازار متناسب کند تا سرعت تحویل سفارش بیشتر از قبل شود.

در خصوص ابهامات مطرح شده درباره اینماد تیمچه و به هدف جهت شفاف‌سازی، باید به مواردی اشاره کرد. هرچند انتظار این می‌رفت که اینماد به عنوان یک نهاد نظارتی با شفافیت بیشتری موضع‌گیری کند؛ کسب‌وکاری‌های مجازی در ایران با انواع مشکلات زیرساختی، تحریم، بحران نیروی کار، رگولاتوری و غیره مواجه هستند و بیان نکات ناقص یا غیر واقعی صدمات جبران‌ناپذیری به برند‌های نوپا می‌زند که خسارت آن بر اقتصاد دیجیتال کشور محسوس خواهد بود.

در طول فعالیت تیمچه به طور میانگین ۲.۴ شکایت در روز در اینماد و ۴.۴ شکایت در روز در سامانه اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی ثبت شده است. با در نظر گرفتن میانگین کل سفارش‌های روزانه تیمچه، نرخ نارضایتی روزانه این برند در اینماد ۰.۲۴ درصد و در سامانه اتحادیه ۰.۴۴ درصد است که برای هر کسب‌وکار فعالی که سرویس‌های خود را در سراسر کشور ارائه می‌دهند و در مقایسه با سایر فروشگاه‌های آنلاین مشابه، نرخ پایینی به حساب می‌آید.‌ هرچند تیمچه وظیفه خود می‌داند تا دغدغه تمام این عزیزان را برطرف کند و پایین بودن این عدد چیزی از بار مسئولیت این شرکت کم نمی‌کند.

علیرغم رسیدگی تیمچه به بیشتر شکایت‌ها و کسب رضایت مشتری‌ها، دلیل فعال نشدن دوباره اینماد برند در این است که نهاد مربوطه انتظار دارد تعداد شکایت‌های فعال به عدد صفر برسد؛ نرخ رضایت ۱۰۰ درصدی برای یک برند فعال و پویا در هیچ کجای جهان سابقه ندارد. امیدواریم اینماد با همکاری سایر نهادهای مسئول و مشورت با برندهای فعال در حوزه فروش آنلاین، ابهامات قانون‌گذاری را برطرف کند. بر کسی پوشیده نیست هرچه بازیگران یک بازار بیشتر باشد و از انحصار‌گرایی دور شود،‌ رضایت مشتریان هم بیشتر می‌شود.

درباره ابهامات مطرح شده توسط اینماد پیرامون فروش غیرقانونی طلا به صورت آنلاین باید به این نکته اشاره کرد که فروشنده‌ها موظف هستند مجوزهای لازم را دریافت کنند و تیمچه به عنوان یک پلتفرم آنلاین و واسطه بین فروشند‌ه‌ها و خریدارها نیازی به اخذ مجوز خاصی ندارد. تیمچه از فروشنده‌‌های فعال در سامانه خود خواسته است تا مجوزهای لازم را ارائه دهند تا در اختیار نهادهای مربوطه قرار گیرد و در حال حاضر هیچ فروشنده غیرقانونی در این فروشگاه اینترنتی فعالیت ندارد.

همچنین درباره اتهام فروش کالای قاچاق، تیمچه به طور کامل این ادعای عجیب اینماد را تکذیب می‌کند. این شرکت طی همکاری نزدیک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمامی کالاهای خارجی موجود در سایت با «شناسه کالا» به فروش می‌رساند.

در ادامه باید گفت که تیم پشتیبانی تیمچه در تمام روزهای هفته و با پاسخ‌دهی به بیش از ۲۴۶ هزار تماس تلفنی، ۲۸۴۱۸ چت آنلاین و ۲۱۱۹۲ ایمیل در طول ۱.۵ سال گذشته در تلاش بوده است تا مشکلات کاربران در سریع‌ترین حالت ممکن برطرف کند.

در پایان باید اشاره کرد تیمچه توانسته در طول ۱.۵ سال از فعالیت خود رکوردهای قابل توجهی به جا بگذارد. همکاری با بیش از ۳ هزار فروشنده، میانگین درآمد ماهیانه ۵۰ میلیون تومان برای هر فروشنده، عرضه بیش از ۲۰۰ هزار کالای آنلاین و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای صدها نفر تنها نمونه‌ای از ابعاد کارآفرینی این برند است.

تیمچه ضمن عذرخواهی مجدد از عزیزانی که در روند تامین کالای آن‌ها کاستی صورت گرفته است از صبوری آن‌ها تشکر می‌کند و خود را متعهد می‌داند هرچه سریع‌تر نگرانی‌های آن‌ها را برطرف کند. گام‌های موثری در این مسیر برداشته شده است که به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

https://pvst.ir/cc0
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو