skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نارضایتی از عملکرد تیمچه شکست زودهنگام برای لندتک

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۳۱ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ آذر ۱۴۰۱

نارضایتی از عملکرد تیمچه

بررسی نارضایتی از عملکرد تیمچه نسبت به تاخیر‌های طولانی در ارسال کالا و عدم تامین کالا از سوی تامین‌کننده.

برخی از کاربران «تیمچه» نسبت به تاخیر‌های طولانی در ارسال کالا و عدم تامین کالا از سوی تامین‌کننده اعتراض جدی دارند. از سوی دیگر فروشندگان و تامین‌کنندگان این بازارگاه می‌گویند به دلیل تاخیر‌های این مجموعه در تسویه‌حساب، تمایلی به فروش کالا ندارند.

به گزارش پیوست،‌ هرچند لندو اعلام می‌کند بیشتر از ۷۰۰ میلیارد تومان در یک ماه درخواست اعتبار داشته و تخصیص اعتبار این مجموعه به کاربرانش ۶ برابر افزایش یافته، اما فعالیت پلتفرم تیمچه که فروشگاه آنلاین این مجموعه است منتقدان زیادی دارد. انتقادها و شکایت‌ها به فعالیت تیمچه سبب شده نماد اعتماد این فروشگاه اینترنتی که با سرمایه‌گذاری فینوا و لندو راه‌اندازی شده تعلیق شود. با وجود تمامی انتقادهایی که به عملکرد این مجموعه از سوی کاربران وارد شده است هیچ‌کدام از مدیران مجموعه لندو و تیمچه حاضر به توضیح درباره دلایل این شکایت‌ها نشدند.

تجارت الکترونیکی در ایران در حال برداشتن گام‌های نخست خود است و تجربه‌های کاربری بد از خرید آنلاین ممکن است سنگ‌های بیشتری در مسیر توسعه تجارت الکترونیکی بیندازند اما از سوی دیگر نمی‌توان انکار کرد که عمر پلتفرم‌هایی که در این حوزه فعال‌اند اندک است و کشور ما تا بلوغ کامل در حوزه تجارت‌ الکترونیکی راه درازی در پیش دارد و بروز چنین مواردی محتمل به نظر می‌رسد.

تیمچه

پلتفرم نوپا و نارضایتی‌های بسیار

فروشگاه اینترنتی «تیمچه» فعالیت خود را با سرمایه‌گذاری مشترک «لندو» و «فینووا» از آذر ۱۳۹۹ شروع کرد. یکی از مزیت‌ها و نقاط قوت مهم این پلتفرم برای کاربران این بود که می‌توانستند اعتبار مورد نیاز خود را از لندو دریافت کنند و خرید خود را به صورت اقساطی انجام دهند.

هرچند در همان زمان افتتاح این پلتفرم، امیر حق‌رنجبر، مدیرعامل تیمچه و لندو، با اشاره به اینکه وجود یکسری مشکلات برای فروشگاه‌های اینترنتی انکارناپذیر است گفته بود: «به نظر من نمی‌توان این مشکلات را به صفر رساند. البته ما سعی کرده‌ایم با تجاربی که در این‌ سال‌ها به دست آورده‌ایم این مشکلات را تا حدودی حل کنیم. به همین خاطر به دنبال این هستیم تا با مدل امتیازدهی فروشنده‌ها، کیفیت فروشندگان را افزایش دهیم و رفتار فروشنده‌ها را مدیریت کنیم تا چنین مشکلاتی حتی‌الامکان کاهش یابد.»

با این‌ حال به نظر می‌رسد مدل فعالیت تیمچه و لندو یعنی امکان خرید اقساطی از تیمچه با استفاده از اعتبار دریافت‌شده از لندو باعث شده تا پلتفرم تیمچه در سال‌های اول شکل‌گیری، با حجم سفارشاتی بیشتر از توان خود روبه‌رو شود و کاربران زیادی از عملکرد این پلتفرم ناراضی شوند.

این کاربران ناراضی بارها در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و اینستاگرام انتقادات زیادی به این پلتفرم وارد کرده‌ و همچنین در سایت پیوست هم نظراتی در این باره نوشته‌اند. آنها به تاخیر‌های بیش از حد طولانی در ارسال کالا، پشتیبانی ضعیف و آنچه این پلتفرم عدم تامین کالا از سوی تامین‌کننده نامیده است، اعتراض دارند و تجربه کاربری خود از تیمچه را ناخوشایند توصیف کرده‌اند.

تیمچه

به نظر می‌رسد تعدد در نارضایتی از عملکرد تیمچه و شکایات باعث شده اینماد این مجموعه نیز به حالت «تعلیق‌شده» دربیاید.

کالا تامین نمی‌شود

یکی از کاربران منتقد که پیش از این تجربه خود را در قالب یک رشته‌توییت در صفحه توییتر خود منتشر کرده بود، در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید برای خرید ماشین لباسشویی، یخچال و تلویزیون بعد از دریافت اعتبار از لندو به فروشگاه تیمچه مراجعه و در تاریخ ۱۸ مهر سفارش خود را ثبت کرده است و قرار بوده در تاریخ ۲۴ آبان سفارش خود را تحویل بگیرد اما با فرایند دشواری مواجه شده است.

او می‌گوید: «تا روز قبل از تحویل در سایت ذکر شده بود که سفارش در حال پردازش است و خبری از اعلام تاخیر نبود. یک روز قبل از تحویل بخش پشتیبانی با من تماس گرفت و گفت این مجموعه قادر به تامین یخچال نیست. در نتیجه کل سفارش‌ها کنسل شده و اعتبار را به من برمی‌گردانند تا سفارش را از اول ثبت کنم. مرحله بازگشت اعتبار نیز یک هفته طول کشید و هر بار تماس می‌گرفتم بخش پشتیبانی پاسخی نداشت.»

این کاربر سایت تیمچه ادامه می‌دهد: «پس از یک هفته با سایت تماس گرفتم و گفتم اگر دوباره قرار است سفارش از سوی فروشنده تامین نشود، به من اعلام کنند اما این اطمینان به من داده شد که مشکلی پیش نخواهد آمد و من در تاریخ ۱۰ آبان دوباره سفارش خود را ثبت کردم و قرار بود سفارشات یک هفته بعد به دست من برسد. روز تعیین‌شده رسید و من یک ساعت پس از زمان تعیین‌شده برای دریافت سفارش با پشتیبانی تماس گرفتم و به من گفته شد که تامین‌کننده کالا را تامین نکرده است.»

او با بیان اینکه تیمچه آن زمان در سایت خود تعهد داده بود که سفارشات سنگین را تا طبقه سوم به صورت رایگان حمل می‌کند می‌گوید: «در نهایت ماشین لباسشویی روز ۲۱ آبان ارسال شد و راننده با من تماس گرفت که آن را جلوی در ساختمان تحویل بگیرم اما بدون کارگر برای من مقدور نبود. در نهایت از ساعت پنج عصر که سفارش رسید تا ساعت ۹ شب راننده در تلاش بود که در سطح شهر یک کارگر برای حمل لباسشویی پیدا کند.»

این کاربر بازگو می‌کند که سایر سفارشات را ۱۰ روز بعد تقریباً با وضعیت مشابهی دریافت کرده است.

کاربر دیگری که از سایت تیمچه گوشی و ساعت هوشمند سفارش داده است در گفت‌وگو با پیوست روایت مشابهی را نقل می‌کند.

shekaiat ete
سفارش ثبت‌شده در تاریخ سوم آبان در حالی‌ که قرار بود ۱۳ آبان ارسال شود، با تاخیر ۲۷ آبان به دست کاربر رسید.

 

او می‌گوید قرار بوده کالایی که سفارش داده در ۱۳ آبان تحویل شود اما بارها به دلیل تامین نشدن تاخیر خورده است و در نهایت تاریخ ۲۵ آبان برای تحویل به او اعلام شده است.

با این‌ حال با تاخیر دوباره مجموعه شکایتی را در سایت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی به ثبت رسانده که باعث شده در نهایت کالای خود را در ۲۷ آبان‌ تحویل بگیرد.

etehadie
شکایت ثبت‌شده از تیمچه توسط کاربر در اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

این در حالی است که این کاربر می‌گوید اولین قسط اعتبار دریافت‌شده را در تاریخ اول آبان‌ پرداخت کرده است.

پرداخت قسط اول توسط کاربر پیش از دریافت کالا
پرداخت قسط اول توسط کاربر پیش از دریافت کالا

شخص دیگری نیز با تایید همین روند می‌‌گوید: «من از طریق سایت لندو با خرید اقساطی آشنا شدم و دو اعتبار ۱۲ میلیونی و چهار میلیونی دریافت کردم و با این اعتبار گوشی موبایل و لوازم الکترونیکی دیگری را در تاریخ ۱۱ دی‌ماه سفارش دادم و قرار بود سفارشات خود را در ۳۰ دی‌ماه دریافت کنم، اما یک روز قبل از دریافت سفارش‌ها، با من تماس گرفته شد و اعلام کردند که سفارشات لغو شده و باید دوباره سفارش بدهم.»

او می‌گوید سایر لوازم الکترونیکی‌ای را که سفارش داده رفته‌رفته دریافت کرده اما همین حالا که در اواخر فروردین‌ماه هستیم، گوشی موبایل برای او ارسال نشده است.

وقتی حساب تسویه نمی‌شود، کالا نمی‌دهیم

«سفارش شما به دلیل تامین نشدن از سوی تامین‌کننده به تعویق افتاده است.» این جمله‌ای است که تقریباً تمامی کاربران معترض پلتفرم تیمچه با آن آشنا هستند. ادعایی که واقعیت دارد و یکی از مشکلات اصلی تامین نشدن کالا از سوی فروشنده است. اما چرا؟

ابراهیمی یکی از فروشندگانی است که اخیراً همکاری خود را با تیمچه قطع کرده است. او در گفت‌وگو با پیوست در این‌ باره توضیح می‌دهد: «فروشگاه ما حدود هفت هشت ماه با تیمچه همکاری می‌کرد. در ابتدا حجم سفارشات زیاد نبود و به سرعت با ما تسویه می‌شد و ما هم کالا را می‌رساندیم اما رفته‌رفته سفارشات بیشتر شد و در موعد تسویه، پول به ما پرداخت نمی‌شد. به عنوان مثال تسویه‌ای که قرار بود در ماه آبان با ما انجام شود، با تاخیر به بهمن‌ماه موکول شد و ما از آن پس با این مجموعه قطع همکاری کردیم.»

نظرات ثبت‌شده در صفحه فروشندگان تیمچه

او در ادامه می‌گوید: «وقتی پولی از سوی این مجموعه به ما پرداخت نمی‌شد، چرا باید کالایی تحویل می‌دادیم؟»

به نظر می‌رسد بخش دیگری از تامین‌کنندگان این مجموعه نیز به وضعیتی مشابه اعتراض دارند. آنها انتقادات خود را در صفحه اینستاگرام مخصوص تامین‌کنندگان این مجموعه نوشته‌اند.

https://pvst.ir/c79
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  4 نظر

  1. حالا باز این خوبه.
   به دلیل مالکیت مشترکی که لندو و تیمچه داره . من درخواست اعتبار که از لندو دادم حتی قسط اول و سود کل قرارداد لندو رو بهشون دادم!!! بعد از دو هفته اعتبار رو به هیچ فروشگاهی نمیدادن و میگفتن نمیشه و یا باید کالای دیگه بخری !! (جای گوشی مثلا اتو و سماور و ..) یا بیا از این بنجل فروشی خودشون یعنی تیمچه خرید کن. اگه هم که نمیخای کلا این هزینه که دادی میمونه برای قط همکاری.! (کل مشکل از خودشون . من بایدهزینه میدادم!)
   با نارضایتی تمام خرید رو با ۲۰% درصد گرونتر توی تیمچه دادم و یه نیم میلیون هم نقدی علاوه بر اعتبار گذاشتم روش. جنسی که فرستادن خراب بود.! پس که فرستادم گفتن این میره تو اعتبار لندو و پول نقدی بهت نمیدیم!!!! همون پولی که خودم واریز کردمو هم حتی ندادن.
   حالا من موندمو یه میلیون اعتبار که بایداز بنجل هاشون خرید کنم و یکسال قسط های یه وام نا عادلانه ۲۵% درصدی
   لندو هم با تمام این موارد از همون اول بی هیچ مشکل سود وام. سود خواب این مدت پول تو حساب و گرونی فروش محصول رو پیش پیش کرد.

  2. من بعد از گذشت یکماه هنوز سفارشم که یک گوشی پوکو هست رو رو دریافت نکردم، اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس فتا، اینماد (البته تیمچه فاقد اینماد هست) ثبت شکایت کردم و مستندات رو ارائه کردم، (منتظر پیگیریشون هستم) با پشتیبانی که تماس میگیرم هم یکسری جملات تکراری به صورت طوطی وار گفته میشه، بعد هم قطع میکنن، بعد از سه هفته پیگیری و اابلاغ شکایت از اتحادیه به تیمچه تونستم با بخش بازرسی صحبت کنم که بازهم مرسوله من ارسال نشد. خواهش میکنم از هموطنان که این موضوع رو اطلاع رسانی کنید تا تعداد مالباخته ها بیشتر ازین نشه.

  3. سلام
   لطفا گول لندو نخورید
   از من ۲ میلیون گرفتن و شهریور در تیمچه سفارش ثبت کردم
   بعداز دو ماه هنوز کالا تحویل داده نشده که هیچ ،لندو میگه قسطات و باید بدی
   خواهشن اشتباه منو انجام ندید

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو