skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دیوان عدالت اداری شکایت اپراتورها را رد کرد؛ همراه اول و ایرانسل برای اختلال در کلاب‌هاوس باید روزانه ۵۰ میلیارد تومان جریمه بدهند

میثم قاسمی تحریریه

۵ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کلاب هاوس

دیوان عدالت اداری درخواست ایرانسل و توسعه اعتماد مبین (مالک سهام همراه اول) برای ابطال مصوبه هیات دولت در خصوص جریمه اپراتورهای همراه به دلیل ایجاد اختلال در کلاب‌هاوس را رد کرد. بدین ترتیب همراه اول و ایرانسل هر کدام باید به دلیل ایجاد اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس روزانه ۵۰ میلیارد تومان به دولت جریمه بپردازند.

به گزارش پیوست، هیات تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۲۷ آذر رأی خود را درباره شکایت ایرانسل و توسعه اعتماد مبین از دولت نسبت به مصوبه هیات وزیران در خصوص جریمه اپراتورهای همراه به دلیل ایجاد اختلال در درسترسی کاربران به کلاب‌هاوس صادر کرد که بر اساس آن شکایت این دو شرکت وارد دانسته نشده است. گرچه از این رأی نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که کلاب‌هاوس روی اینترنت همراه در دسترس خواهد بود، اما اپراتورها موظف به پرداخت جریمه تعیین‌شده هستند.

۱۹ فروردین امسال کاربران اینترنت همراه اول اعلام کردند دسترسی به کلاب‌هاوس بدون فیلترشکن ممکن نیست. روز بعد از آن کاربران اینترنت همراه ایرانسل نیز همین مشکل را گزارش کردند. به دنبال اعلام این موضوع، وزارت ارتباطات و رگولاتوری به اپراتورهای همراه هشدار دادند؛ اما اتفاقی رخ نداد و در نهایت هیات دولت در جلسه ۲۹ فروردین خود در مصوبه‌ای اپراتورهای همراه را جریمه کرد. هرچند در آن زمان شنیده می‌شد از مراجع غیررسمی دستور فیلتر کردن کلاب‌هاوس به اپراتورهای همراه داده شده، اما این شرکت‌ها هیچ‌گاه به صورت رسمی اظهارنظری در این باره نکردند. همچنین کلاب‌هاوس در اپراتورهای ثابت هیچ‌وقت مسدود نشد.

جریمه‌های میلیاردی اپراتورهای همراه

دیوان عدالت اداری با استناد به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و اساسنامه سازمان تنظیم مقررات، شکایت ایرانسل و توسعه اعتماد مبین (مالک سهام همراه اول) از دولت و وزارت ارتباطات بابت مصوبه اردیبهشت امسال را رد کرده و بدین ترتیب اپراتورهای همراه باید جریمه‌های مشخص‌شده در مصوبه هیات دولت را پرداخت کنند.

رای دیوان عدالت اداری
دیوان عدالت اداری شکایت همراه اول و ایرانسل را رد کرد.

در بند ۲ مصوبه هیات دولت آمده است: «در صورتی که کارورها ظرف «۲۴» ساعت از زمان اعلام سازمان نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکنند، سازمان موظف است تا زمان رفع تخلف روزانه تا سقف پانصد میلیارد ریال کارور متخلف را جریمه کند.» از آنجا که رگولاتوری باید ۲۴ ساعت پس از این مصوبه مستندات خود را به دولت ارائه می‌داد، از ابتدای اردیبهشت تا پایان آذر سال جاری ۲۴۵ روز گذشته است.

همچنین در بند ۳ مصوبه دولت آمده بود: «در صورتی که پس از یک هفته از اعلام سازمان، کارور نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکرد، سازمان مجاز است با رعایت وظایف و اختیارات مقرر در اساسنامه و دیگر قوانین و مقررات مربوط، علاوه بر جریمه تعیین‌شده در بند «۲» این تصویب‌نامه، نسبت به تعلیق (لغو موقت) یا کاهش مدت اعتبار پروانه کارور حداکثر به مدت دو سال اقدام کند.» بدین ترتیب اکنون رگولاتوری می‌تواند ۲ سال از مدت اعتبار پروانه ایرانسل و همراه اول کم کند.

رأی دیوان عدالت اداری تا ۲۰ روز پس از صدور قابل تجدیدنظرخواهی است.

https://pvst.ir/bjg
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو