skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در نشست خبری مدیرعامل و معاونان شرکت مخابرات ایران اعلام شد

هزینه نگهداری هر خط تلفن ثابت ۲۱ هزار تومان است

میثم قاسمی تحریریه

۲۵ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ آبان ۱۴۰۰

هزینه تمام شده نگهداری هر خط تلفن ثابت ۲۱ هزار تومان محاسبه شده است که این رقم مبنای محاسبه تعرفه‌های جدید تلفن ثابت خواهد بود. هرچند هنوز رگولاتوری درباره این موضوع اظهار نظر نکرده است.

به گزارش پیوست، نشست خبری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و برخی از معاونان این شرکت امروز (۲۵ آبان) برگزار شد. در این نشست که بخش عمده آن به موضوع درآمدها و هزینه‌های شرکت مخابرات و افزایش تعرفه‌ها اختصاص داشت، نادر صابری‌وند، معاون تنظیم مقررات شرکت مخابرات ایران درباره مشخص شدن قیمت تمام شده سرویس تلفن ثابت این شرکت گفت: «هزینه‌های هر خط تلفن ثابت به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند که در بخش هزینه‌های ثابت که مربوط به نگهداری خطوط می‌شود، به طور متوسط ۲۱ هزار تومان برای هر خط هزینه می‌شود.»

براساس مصوبه شورای رقابت، شرکت مخابرات ایران موظف شده بود قیمت تمام شده سرویس خود را مشخص کند و پس از تایید سازمان تنظیم مقررات، افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت براساس این رقم محاسبه شود. صابری‌وند درباره این رقم گفت: «هزینه نگهداری در روستاها بیشتر از شهرهایی مانند تهران است؛ اما با توجه به توان پرداختی روستاها عدد تعدیل شده ۱۶ هزار تومان را برای آنها در نظر گرفته و به سازمان تنظیم مقررات اعلام کرده‌ایم؛ اما با گذشته ۵ ماه از مصوبه شورای رقابت، هنوز سازمان تنظیم نتیجه نهایی را به ما اعلام نکرده است.»

تعرفه‌ها ثابت مانده

نشست خبری، مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران در حالی برگزار شد که روز گذشته سایت رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متن گفت‌وگویی با رئیس سابق رگولاتوری را منتشر کرد که در آن حسین فلاح جوشقانی به سخنان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مصاحبه با شبکه خبر پاسخ داده و مدعی شده بود تعرفه‌های تلفن ثابت در سال ۹۵ افزایش یافته است؛ اما امروز مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سخنان گفت: «تعرفه‌ها از سال ۸۲ افزایش نیافته‌اند. در سال ۹۵ و پس از اجرای طرح همکدی، مصوبه‌ای درباره دریافت حق اشتراک داشتیم که بعدا دیوان عدالت آن را ابطال کرد و در نهایت مخابرات از اجرای طرح همکدی ۸ هزار میلیارد تومان زیان دید.»

سلطانی درباره افزایش تعرفه‌های خدمات تجاری مخابرات نیز گفت: «این افزایش تنها در بخش دیتای تجاری بود و نه تلفن ثابت که زیان ما را پوشش نمی‌دهد.»

مدیرعامل مخابرات گفت: «اگر ARPU (درآمد به ازا هر مشترک) مخابرات را نظر بگیریم در سال ۸۲، ۶ دلار بود و الان ۲۰ سنت است.»

او در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد روابط عمومی شرکت مخابرات بیانیه‌ای در پاسخ به سخنان رئیس سابق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر خواهد کرد.

سلطانی گفت: «می‌گویند هزینه ارتباطات در سبد هزینه‌ّای خانوار نباید افزایش پیدا کند؛ اما این کار هزینه‌های پنهان ایجاد می‌کند که در جای دیگری بابت توسعه نیافتن زیرساخت‌ها به مردم تحمیل می‌شود.»

اجرای مصوبه بیت‌استریم

مدیرعامل مخابرات درباره اجرای طرح بیت‌استریم و همکاری با شرکت‌های ‌FCP نیز گفت: «وقتی من به مخابرات آمد در داخل شرکت جو منفی علیه اجرای بیت‌استریم وجود داشت و عملا این طرح اجرا نمی‌شد. ما با شرکت‌های FCP جلسات متعدد گذاشتیم و قرارداد را اصلاح کردیم و جو داخلی شرکت عوض شد. الان با ۸ شرکت قرارداد بسته‌ایم و در تهران کار آغاز شده است. بقیه شرکت‌ها نیز هنوز اقدامی نکرده‌اند.»

او درباره روند کند اجرایی شدن این قراردادها گفت: «از آنجایی که درآمدها باید تقسیم شود، نیاز است سیستم‌های نرم‌افزاری ما و آن شرکت‌ها تغییر کند و همین موضوع باعث می‌شود اندکی کند جلو برویم؛ اما روند به جریان افتاده و کار در حال انجام است.»

سلطانی درباره انحصار مخابرات و نارضایتی شرکت‌های FCP‌ نیز گفت: «حدود ۵۰ درصد بازار اینترنت ثابت در اختیار مخابرات است و بقیه را شرکت‌های FCP سرویس می‌دهند؛ اما این شرکت‌ها با استفاده از چه زیرساختی سرویس می‌دهند؟ مخابرات این زیرساخت‌ها را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد و حتی با وجود زیان‌دهی، سرویس را قطع نمی‌کند. ما برق را به قیمت سال ۱۴۰۰ از شرکت برق می‌گیریم و با قیمت سال ۹۵ به FCPها می‌دهیم. همچنین هزینه رانژه از سال ۸۴ تغییر نکرده است.»

او تاکید کرد: «وقتی از همکاری صحبت می‌کنیم، باید همه‌جانبه باشد. مخابرات دارد زیان می‌دهد. باید انصاف داشته باشیم. از جایی باید درآمد بیاید و اگر قرار است رشد کنیم همه با هم باید رشد کنیم.»

مدیرعامل مخابرات اضافه کرد: «شرکت‌های FCP‌ مجوز تلفن ثابت دارند. تاکنون حدود ۴۰۰ هزار شماره در کشور واگذار کرده‌اند؛ اما مخابرات ۲۰ میلیون خط تلفن فعال دارد. در روستاها ماهانه ۴۰ میلیون تومان درآمد تلفن ثابت داریم در حالی که ۴۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کنیم.»

تعامل با وزارتخانه

مدیرعامل مخابرات درباره دوره جدید وزارت ارتباطات و تعامل با شرکت مخابرات ایران گفت: «اخباری که درباره نگرش وزیر می‌گویند، درست نیست. ما جلسات خیلی خوبی داشته‌ایم و قول داده‌اند که مشکل را حل می‌کنند. در توسعه و طراحی نیز یک تیم مشترک تشکیل شده است که کار را جلو می‌بریم.»

او افزود: «برای تامین مالی نیز تیم تشکیل داده‌ایم. مسائلی که در گذشته بوده قطعا حل می‌شود.»

سلطانی تاکید کرد: «دوران سخت مخابرات به پایان رسیده و دوران خوبی خواهیم داشت. تغییر و تحولات به وجود آمده بسیار امیدوارکننده هستند.»

او در پاسخ به کسانی که می‌گویند مخابرات چابک‌سازی نکرده است گفت: «قبل از اینکه من بیایم، ۳ سال مدیریت مخابرات دست چه کسانی بود؟ مگر دست خود وزارتخانه نبود؟ چرا آن زمان چابک‌سازی نکردند و بهره‌وری را بالا نبردند؟»

توسعه شبکه

مدیرعامل مخابرات درباره توسعه و به‌روزرسانی شبکه گفت:‌ «مشکلی که برای مخابرات پیش آمده این است که به دلیل محدودیت‌های مالی امکان توسعه سریع وجود ندارد. تهیه اقلام برای مخابرات سخت شده و ما شرمنده مشترکان می‌شویم.»

او افزود: «همین هفته در آذربایجان غربی بودم. در ۶ ماه اول امسال این استان ۶۱ میلیارد تومان زیان داده است. ما ۴۰ میلیارد تومان تجهیزات به این استان فرستاده‌ایم. اگر درآمد منطقی شوند ما می‌توانیم تجهیزات را به بیش از ۱۰۰ میلیارد برسانیم.»

سلطانی تاکید کرد: «من به شما قول می‌دهم اگر مخابرات به نقطه سربه‌سر برسد، هزینه توسعه‌اش ۳ برابر می‌شود.» او در بخش دیگری از سخنان خود هزینه توسعه در ۹ ماه مدیریت خود را ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود.

مدیرعامل مخابرات افزود: «در تهران مرکزی داریم که از سوئیچ ۳۰ سال پیش استفاده می‌کند. وقتی منابع محدود باشد، نمی‌توان تجهیزات را جایگزین کرد.»

او درباره مشکلاتی که مخابرات با آنها دست به گریبان است گفت: «فقط موضوع توسعه نیست. من نمی‌توانم حقوق و پرسنل کارکنانم را ندهم. الان خانواده‌های کارکنان مخابراتی در مشکل هستند و بابت هزینه‌های درمانی در دوران کرونا و بیمه به سختی افتاده‌اند. وقتی یک شرکت را تحت فشار می‌گذارند، به همه بخش‌ها فشار وارد می‌شود.»

فروش املاک

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره مزایده‌های فروش املاک مازاد این شرکت نیز گفت: «ارقام قطعی را به بورس اعلام می‌کنیم و در سایت کدال قرار می‌گیرند؛ اما از اواخر سال ۹۹ تا امسال در مزایده‌هایی که داشته‌ایم حدود ۸۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شده است که البته به دو بخش نقدی و تهاتری تقسیم می‌شوند.»

او افزود: «برخی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شرکت مخابرات این طلب داشته‌اند با دریافت این زمینه‌ها طلب خود را تهاتر کرده‌اند و بخش نقدی هم به حساب‌های شرکت آمده است که از آنها برای توسعه شبکه نیز استفاده شده است.»

https://pvst.ir/b6d
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو