skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۱۲ دستگاه دولتی و نیروی انتظامی ملزم به پیاده‌سازی امضای الکترونیکی روی سامانه‌های خود شدند

۲۴ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ دی ۱۴۰۱

معاون اول رئیس جمهور ۱۲ دستگاه و سازمان دولتی و نیروی انتظامی را موظف کرد تا ظرف ۳ ماه امضای الکترونیکی را روی سامانه‌های خود پیاده‌سازی کنند.

به گزارش پیوست، محمد مخبر در ابلاغیه‌‌ای که برای اجرا و تکمیل سامانه جامع تجارت به تمامی دستگاه‌های دخیل در راه‌اندازی این سامانه زده، آنان را مکلف کرده است تا تمامی سامانه‌های خود را به قابلیت امضای الکترونیکی طبق مقررات آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۲ قانون تجارت‌الکترونیکی مجهز کنند.

براین اساس دستگاه‌ها دیگر نباید خود اقدام به راه‌اندازی امضایی مجزا برای زیرمجموعه خود کنند بلکه باید از گواهی‌های امضای الکترونیکی که توسط یکی از مراکز میانی مجاز صدور گواهی صادر شده باشد استفاده کنند.

در این ابلاغیه معاون رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی هر دستگاه را مسئول پیگیری و پیاده‌سازی امضای الکترونیکی در تمامی سامانه‌های آنها کرده است.

براین اساس وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت بهداشت، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، گمرک، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امورمالیاتی، سازمان برنامه و بودجه کشور و نیروی انتظامی موظف شده‌اند تا علاوه بر اینکه سامانه‌های خود را به قابلیت امضای الکترونیکی مجهز می‌کنند، اسناد و اطلاعات از فعالان اقتصادی تحت حاکمیت خود را نیز با امضای الکترونیکی دریافت کنند.

متن کامل ابلاغیه دولت برای اجرای امضای الکترونیکی در زیرساخت‌های سامانه جامع تجارت

در این ابلاغیه تاکید شده است که امضاهایی در سامانه‌های آنها مورد پذیرش قرارگیرد که گواهی الکترونیکی آن توسط یکی از مراکز میانی مجاز صدور گواهی صادر شده باشد.

هم‌اکنون ۴ مرکز میانی دولتی و ۳ مرکز میانی خصوصی ذیل مرکز ریشه در حال فعالیت هستند. مرکز میانی بورس، وزارت نفت، بهداشت و مرکز میانی عام ۴ مرکز میانی دولتی فعال هستند. همچنین مرکز میانی پارس ساین، مرکز میانی راهبر و مرکز میانی اعتماد هوشند نیز مراکز میانی خصوصی فعال در حوزه صدور امضای الکترونیکی هستند.

طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور پاسخ به استعلام سایر دستگاه‌ها نیز باید با استفاده از امضای الکترونیکی صورت گیرد.

از میان دستگاه‌هایی که ملزم به مجهز کردن سامانه‌های خود به امضای الکترونیکی شده‌اند وزارت بهداشت و وزارت صمت ذیل مرکز ریشه، مرکز میانی مختص خود را ایجاد کرده‌اند. وزارت صمت به عنوان مرکز میانی عام قابلیت صدور امضا برای تمامی بخش‌ها را دارد و مرکز میانی وزارت بهداشت به صورت خاص امضای الکترونیکی برای بخش بهداشت و درمان صادر می‌کند.

بانک مرکزی نیز درنظر داشت برای بخش بانکی کشور با ایجاد ریشه مستقل اقدام به صدور امضای مستقل برای بخش بانکی کند. اما براساس این ابلاغیه بانک مرکزی نیز باید از گواهی‌های امضای‌الکترونیکی که توسط مراکز میانی مجاز صدور گواهی‌الکترونیکی صادر شده استفاده کند.

در صورت محقق شدن این دستور معاون اول رئیس جمهور به نظر می‌رسد، امضای الکترونیکی وارد مرحله جدیدی شود و بتوان امیدوار بود تا استفاده ‌آن در میان بخش‌های مختلف دستگاه‌های دولتی همه گیر شود. طبق گزارش پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار که تیرماه ۱۴۰۰ منتشر شد تنها ۱۰ سازمان دولتی به امضای الکترونیکی مجهز شده‌اند و فقط برای اتصال هشت سازمان و دستگاه دولتی دیگر به امضای الکترونیکی برنامه‌ریزی شده است. این در حالی است که به‌کارگیری امضای الکترونیکی در دستگاه‌های دولتی و پیاده‌سازی برنامه‌‌های اجرایی آن از زمان تصویب و ابلاغ قانون تجارت الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته است.

گواهی امضای الکترونیکی صادره در بازه زمانی ۱۲ ماهه سال ۹۹، ۵۸۹ هزار و ۵۴۴ فقره اعلام شده است که با در نظر گرفتن ۱۸۱ هزار و ۸۵۸  فقره گواهی صادر شده در سال ۹۸، شاهد رشد ۲۲۴.۲ درصدی صدور گواهی امضای الکترونیکی صادره توسط مراکز میانی در سال ۹۹ بوده‌ایم.

https://pvst.ir/b54

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو