skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون فنی و توسعه همراه اول اعلام کرد:

راه‌اندازی 5G همراه اول روی شبکه واقعی در روزهای آینده

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۷ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول توسعه فناوری پرهزینه 5G را در گرو حمایت همه‌جانبه رگولاتوری به ویژه چشم‌پوشی از سهم درآمدی اپراتورها دانست. همچنین او از راه‌اندازی 5G همراه اول روی شبکه واقعی در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش پیوست، مرتضی طاهری‌بخش، معاون فنی همراه اول در نشست تخصصی اولین مزایده باند فرکانسی برای توسعه شبکه 5G در کشور با اعلام مخالفت همراه اول با مزایده باند فرکانسی ۳۵۰۰ گفت: «رگولاتوری واسطه‌گری در فرکانس را نباید ترویج نکند. چرا  بخاطر توزیع نادرست فرکانس عملا اپراتور باید سراغ یک اپراتور دیگر برود.»

او افزود: «به نظر من در دوران اخیر رگولاتوری قصد دارد یکی از تصمیمات بسیار حیاتی و تاثیرگذار را برای اپراتورها بگیرد. حتی پنج درصد خطا در تصمیم‌گیری رگولاتوری باعث درصد خطای بسیار بالایی در سمت اپراتور خواهد شد و به عنوان نماینده همراه اول از رگولاتوری می‌خواهم حتما از مشاوران قوی استفاده کند.»

طاهری‌بخش معتقد است برخلاف واگذاری به شکل مزایده، رگولاتوری هم باید فرکانس‌های لازم برای راه‌اندازی 5G را در اختیار اپراتورها قرار دهد و هم سهمی از درآمد اپراتورها طلب نکند تا امر توسعه با سرعت پیش رود.

طاهری‌بخش با بیان اینکه اپراتورهایی که اکنون درگیر تامین هزینه‌های روزانه‌شان هستند، چطور می‌توانند هزینه‌ای سنگین برای دریافت باند فرکانسی جدید که مختص توسعه فناوری نسل پنج است داشته باشند، گفت: « کاربردهای 5G از طریق اتصال فیبرنوری معنا پیدا می‌کند و امروز نیز همراه اول ۱۱ هزار سایت متصل به فیبر دارد؛ در صورتی که اگر امروز می‌خواستیم الان به‌دنبال توسعه فیبرنوری باشیم باید هزینه‌های چهار پنج برابری می‌کردیم.»

او ادامه داد: «اگر مزایده باند فرکانسی ۳۵۰۰ با هزینه‌های هزاران میلیارد تومانی انجام شود، قطعا عدم توسعه شبکه‌های ارتباطی فعلی را به‌دنبال خواهد داشت که در نهایت دولت، ملت و اپراتورها بازنده خواهند بود.»

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با بیان راهکاری برای حل این معضل احتمالی در آینده گفت: «اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با عقلانیتی که دارد، برای مدت سه سال سهمی از درآمد اپراتورها دریافت نکند، اما آنها را ملزم به هزینه‌کرد تمامی درآمدهای حاصل از 5G در توسعه فیبرنوری و زیرساخت ارائه خدمات 5G کند، این نسل جدید فناوری به بهترین شکل در کشور اجرایی خواهد شد.»

طاهری‌بخش همچنین اشاره کرد که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید به گونه‌ای اقدام کند که آینده‌گان قضاوت خوبی نسبت به عملکرد آن در تخصیص باند فرکانسی مختص 5G داشته باشند؛ لذا شاید بهتر باشد یکبار برای همیشه واسطه‌گری در فروش و اجاره فرکانس در کشور از بین برود.

او افزود: شاید لازم باشد رگولاتوری فقط به‌جای وضع دستورالعمل بر سر تعرفه‌ها، یک‌بار هم دستورالعملی برای استفاده از زیرساخت اشتراکی اپراتورها وضع کند.

او همچنین در جریان این نشست تخصصی اعلام کرد: «طی روزهای آینده خبرهای بسیار خوبی را از همراه اول درباره لانچ 5G روی شبکه واقعی و تجاری خواهید شنید.»

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول خاطر نشان کرد: «برای انجام این‌کار اعم از واگذاری فرکانس، تمامی موارد را با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هماهنگ کردیم؛ حتی یکی از مواردی که سازمان خواستار بودند، تست همزمانی با TD-LTE مبین‌نت بود که آن را هم در حال انجام هستیم، لذا آمادگی کامل برای پیاده‌سازی این فناوری روی شبکه را داریم.»

طاهری‌بخش با تأکید بر اینکه گزارش‌های جهانی پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۲۴ و حتی اخیرا ۲۰۲۵ مصرف 5G به بلوغ می‌رسد، بیان کرد: «با این حال ما نیاز صنایع کشور را به استفاده از 5G در آینده مطلع هستیم و از سال ۹۵ با مشارکت مراکز علمی و پژوهشی و تعریف کاربردهای مختلف برای این نسل از فناوری توسعه فناوری 5G مطابق برنامه توسعه همراه اول غافل نبودیم و در گام اول سرویس‌دهی را به شکل هات‌اسپات و نهایتا برای مصارف صنعتی خواهیم داشت.»

او افزود: «ما از سال ۹۵ بحث تسلط بر فناوری 5G را طرح‌ریزی و در سال ۹۶ قراردادهایی را با نوکیا و اریکسون در این زمینه منعقد کردیم و در نمایشگاه تلکام ۹۶ هم یوزکیس‌های کاربردی را با کمک دانشگاه‌های تربیت مدرس و صنعتی شریف در این نسل ارائه کردیم.

http://pvst.ir/9io
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو