skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

MTN فروش سهام خود در اسنپ را بررسی می‌کند

تحریریه پیوست

۱۹ مرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گروه MTN به دنبال بهبود چهره تجاری و در راستای برنامه‌هایی که برای خروج از خاور میانه در پیش گرفته، احتمال فروش سهام اسنپ را بررسی می‌کند.

رالف موپیتا، مدیر ارشد مالی این شرکت در مصاحبه‌ جدید خود اعلام کرد با اینکه اسنپ بزرگترین شرکت تاکسیرانی آنلاین در ایران محسوب می شود اما MTN فعالیت در این زمینه را جزو فعالیت‌های اصلی خود نمی‌داند. البته او تاکید کرده که از طرف دیگر اپراتور تلفن همراه ایرانسل یکی از شریک‌های اصلی برای این گروه محسوب می‌شود. پاییز سال گذشته و در مراسم سیزده‌ سالگی راه‌اندازی شبکه ایرانسل در ایران، بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل گفته بود که نزدیک به ۶۰ درصد سهام گروه اسنپ متعلق به MTN ایرانسل است.

MTN این هفته اعلام کرد که به دلیل «افزایش پیچیدگی» در خاورمیانه به دنبال خروج از این منطقه است و قصد دارد در آینده بیشتر روی خاستگاه خود در آفریقای جنوبی تمرکز داشته باشد. MTN چهل و سه درصد از سهام اسنپ را در مالکیت خود دارد. این شرکت روزانه حدود بیست میلیون سفر در کشور را اداره می‌کند و علاوه بر این خدماتی همچون حمل غذا، حمل مرسولات و ارسال کالا های مصرفی را نیز ارائه می‌دهد.

موپیتا می‌گوید این شرکت قرار است فرایند خروج از خاورمیانه را مرحله به مرحله طی کند و به همین منظور شرکت‌های زیر مجموعه خود در یمن، افغانستان و سوریه در اولین مرحله برای فروش گذاشته می‌شوند و سهام ۴۹ درصدی این شرکت در اپراتور تلفن همراه ایرانسل به آخرین مرحله موکول شده است. MTN در حال حاضر مذاکرات جدی‌ای درمورد فروش ۷۵ درصد از سهام تجارت این شرکت در سوریه را در پیش گرفته است.

موپیتا می گوید که ایرانسل با وجود مشکلاتی از جمله رکود قیمت ریال، تورم بالا، تحریم‌های اقتصادی و بحران کرونا، درآمد خود را یک سوم افزایش داده است و فروش اینترنت دیتا را به دو برابر رسانده است.

به دلیل اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، خروج پول از ایران که دومین بازار MTN از لحاظ مشترک محسوب می‌شود برای این شرکت دشوار شده است. به گفته موپیتا این شرکت که دفتر اصلی آن در ژوهانزبرگ آفریقای جنوبی است حدود ۱۷۰ میلیون دلار دارایی به شکل سهام و وام در ایران دارد. این شرکت پیش از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸، موفق شد یک میلیارد دلار از درآمدش را از ایران خارج کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، گروه MTN به دنبال واگذاری دارایی‌های فرعی و یکپارچه کردن فعالیت‌هایش و تهیه نقدینگی برای کاهش بار بدهی خود است.

منبع: بلومبرگ

http://pvst.ir/8f5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو