skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مدیرعامل MTN: به مرور زمان سهام ۴۹ درصدی ایرانسل را وگذار می‌کنیم

تحریریه پیوست

۱۶ مرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مدیرعامل شرکت MTN اعلام کرد که این گروه در مراحل نهایی مذاکرات برای فروش سهام ۷۵ درصدی خود در شرکت ام‌تی‌ان سوریه است و به زودی از این کشور خارج خواهد شد و تاکید کرده است که تمرکز اولیه ام تی ان بر خروج از افغانستان، سوریه و یمن خواهد بود و به مروز زمان زمان سهام ۴۹ درصدی شان در ایرانسل را واگذار خواهند کرد.

به گزارش پیوست به نقل از خبرگزاری رویترز، راب شاتر، مدیرعامل گروه ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی اعلام کرد مذاکرات برای فروش این سهام به شرکت تله اینوست (TeleInvest) در حال انجام است که هم اکنون ۲۵ درصد دیگر سهام شرکت MTN سوریه را در اختیار دارد.

به گفته شاتر این بخشی از راهبرد جدید شرکت ام‌تی‌ان برای کاهش تمرکز بر خاورمیانه و افزایش تمرکز فعالیت‌‌های این شرکت در آفریقا خواهد بود.

مدیرعامل ام‌تی‌ان که در جریان مراسم اعلام درآمدهای شش ماهه اول سال ۲۰۲۰ خود در یک کنفرانس خبری با رسانه‌ها سخن گفت: «تمرکز اولیه ما بر خروج از افغانستان، سوریه و یمن خواهد بود.»
او در عین حال اعلام کرد این شرکت قصد دارد به مرور زمان سهام اقلیتی ۴۹ درصدی خود در شرکت ایرانسل را نیز واگذار کند.

با وجود این مدیرعامل شاتر هیچ اشاره‌ روشنی به احتمال خروج این شرکت از ایران نکرد و گفت: «احساس می‎کنیم برای میان مدت بهترین کار این است که انرژی خودمان را روی بازارهای اصلی‌مان در آفریقا متمرکز کنیم که به ما نزدیکتر هستند».

MTN قصد دارد به مرور زمان سهام اقلیتی ۴۹ درصدی خود در شرکت ایرانسل را نیز واگذار کند
مدیرعامل ام‌تی‌ان

به نوشته بلومبرگ، ایرانسل در ایران یکی از بزرگترین بازارهای گروه MTN محسوب می‌شود و به گفته شاتر هرگونه اقدام به واگذاری سهام این گروه در ایرانسل «بین سه تا پنج سال طول خواهد کشید، پس حرف از یک فروش ناگهانی نیست».

به اعتقاد برخی کارشناسان این تصمیم MTN می‌تواند به نوعی تلاش برای خرید وقت به منظور مصون ماندن از تحریم‌های آمریکا در عین ادامه فعالیت در بازار گسترده ایران باشد.

دارایی‌های شرکت ام‌تی‌ان در خاورمیانه کمتر از ۴ درصد درآمدهای این گروه را قبل از کسر مالیات و هزینه‌های جانبی در شش ماهه اول سال ۲۰۲۰ منتهی به ۳۰ ژوئن، تشکیل داده است.

ایرانسل یکی از بزرگترین بازارهای گروه MTN محسوب می‌شودهرگونه اقدام به واگذاری سهام این گروه در ایرانسل بین سه تا پنج سال طول خواهد کشید

به گفته شاتر یکی از دلایل تصمیم ام‌تی‌ان برای واگذاری سهام خود در این سه کشور، ضرر ناشی از کاهش ارزش ارزهای محلی، ژئوپلیتیک ملتهب منطقه و مشکلات مرتبط با تحریم‌های غرب بوده است.

طی یکسال اخیر به دلیل شدت گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران خروج پول از ایران برای MTN مشکل شده است همچنین شکایت ترکسل از MTN در دادگاهی در آمریکا فشار را بر این شرکت برای خروج از ایران بیشتر کرده است.

شاتر که در ماه مارس از سمت خود کنار خواهد رفت در توضیح تغییر راهبرد ام‌تی‌ان درباره خاورمیانه گفت: «قبل از این می‌گفتیم که بازارهای پر مناقشه سرمایه ما را نمی‌بلعند اما اگر شرایط تغییر کند، می‌توانند درآمدزایی خوبی داشتند باشند. اما اکنون سهم آنها در زندگی ما بسیار کوچک شده است اما در عین حال برای برخی شرکت‌های دیگر می‌توانند بسیار قابل توجه باشند».

بر اساس راهبرد جدید، ام‌تی‌ان صرفا روی ۱۷ بازار خود در آفریقا متمرکز خواهد شد و در همین راستا آنها با بازار بورس نیویورک هم مذاکره کرده‌اند تا مقدمات فروش سهام این شرکت در جومیا (Jumia) غول فروش آنلاین آفریقا را هم فراهم کند. ام‌تی‌ان در حال حاضر ۱۸.۹ درصد سهام این فروشگاه آنلاین را در اختیار دارد.

این گروه همچنین در مراحل نهایی فروش سهام ۲۰ درصدی خود در اپراتور بلگاکام بلژیک است.

منبع: reuters و bloomberg

http://pvst.ir/8ex

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو