skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

غول‌های فناوری آمریکا زیر ذره‌بین وزارت دادگستری

۲ مرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ آذر ۱۳۹۸

وزارت دادگستری آمریکا رعایت شرایط «رقابت هدفمند و منصفانه» از سوی غول‌های فناوری را بررسی می‌کند.
به گزارش پیوست وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد تا بررسی این شرایط را در قالب یک برنامه بررسی جدید انجام خواهد داد.

 این وزارتخانه در بیانیه خود هدف از انجام تحقیقات را اطمینان از دسترسی همگانی به بازارهای آزاد و رعایت شایستگی در رقابت میان این شرکت‎ها عنوان کرده است. وزارت دادگستری آمریکا همچنین تصریح کرده است که در بررسی‎های خود به موضوع «نگرانی‎های گسترده» کاربران، شرکت‎ها و کارآفرینان درباره رسانه‎های اجتماعی، موتورهای جستجو و خدمات فروشگاهی آنلاین پرداخته خواهد شد.
به گزارش AP، هرچند در این بیانیه بصورت آشکار به نام هیچ شرکتی اشاره نشده است اما شواهد نشان می‎دهد شرکت‏‌های اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک از جمله غول‎های فناوری باشند که در این برنامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. یکی از دلایل این گمانه‎زنی‎ها آن است که در جلسه استماع کنگره آمریکا در هفته گذشته با موضوع عدم انحصار در بازار فناوری، به هر چهار شرکت گفته شده، اشاره شده بود.

ماکان دل رحیم، از مسئولان بلندپایه وزارت دادگستری آمریکا در حوزه عدم انحصار، درباره این این برنامه گفت اگر رقابت معنادار وجود نداشته باشد «ممکن است رشد پلتفرم‌های دیجیتال به سمتی برود که در قبال نیاز کاربران پاسخگو نباشند».
پیش از این نیز کنگره آمریکا در اقدامی مشترک توسط هر دو حزب اصلی، تفحصی را درباره غول‎های فناوری در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آغاز کرده بود. دیوید سیسیلین، نماینده دموکرات رودآیلند در مجلس و رییس کمیته قضایی، ضمن انتقاد تند از رفتار غول‎های سیلیکون والی، اعلام کرده بود که شاید نیاز به تغییر در حوزه قوانین و نظارت در بازار این شرکت‌ها وجود داشته باشد. او حتی گفته بود شاید آخرین راهکار تقسیم کردن این شرکت‎ها به شرکت‎هایی کوچک‎تر باشد.

دینا سرینیواسان از کارشناسان عدم انحصار که سابقه مدیریت اجرایی تبلیغات را در شرکت‎های دیجیتالی بزرگ دارد، در رابطه با بیانیه وزارت دادگستری گفت «شاید افزایش رقابت در این حوزه بتواند به حل نگرانی‎های فزاینده در زمینه حفظ حریم خصوصی کمک کند».
از سوی دیگر بلیر لوین، از اعضای برجسته سابق در کمیسیون ارتباطات دولت فدرال آمریکا معتقد است اساسا مشخص نیست که قوانین عدم انحصار بتواند همه این مشکلات یا اصلا هیچکدام از نگرانی‎های کنونی را برطرف کند.

دان ایوز، تحلیلگر نشریه وال استریت ژورنال نیز متعقد است بازرسی‌های وزارت دادگستری آمریکا صرفا به تغییرات و بهینه‎سازی‌های محدود در مدل تجاری شرکت‎های فناوری منجر شده و بعید است به تغییرات ساختاری گسترده مانند تقسیم شرکت‎ها به شرکت‎های کوچک منجر شود.

http://pvst.ir/62r

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو