skip to Main Content

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

جنگ و گریز سایت‌های اینترنتی و فیلترینگ به ربع قرن نزدیک می‌شود

فیلترگرام

۸ بهمن ۱۳۹۷

زمان مطالعه : 8 دقیقه

شماره ۶۵

برای بوکمارک این نوشته

درست یک هفته پیش از آنکه جرقه اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ در مشهد زده شود، سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: «مساله اصلی این است که فضای مجازی به درستی مدیریت نمی‌شود و حتی مسئولان کشور از توهین و تهمت در این فضا مصون نیستند. تهمت‌ها و دروغ‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود حرف سایت‌هایی است که از خارج از کشور مدیریت می‌شوند و اینها حرف مردم نیست. در این فضا که هیچ‌کس از آن در امان نیست بحث حقوق شهروندی مطرح می‌شود و عنوان می‌شود که اجازه فیلترینگ داده نمی‌شود تا حقوق شهروندی رعایت شود.» تنها چند روز بعد، پیام هماهنگی تظاهرات علیه سیاست‌های دولت در همان فضای مجازی که علیه‌اش سخنرانی شده بود رد و بدل می‌شد و سرانجام عصر روز جمعه ۸ دی‌ماه فیلم‌هایی در کانال‌های تلگرامی به اشتراک گذاشته می‌شد که باور کردن آنها سخت بود. تظاهراتی که قرار بود در مخالفت با دولت برگزار شود، میزبان تندترین شعارها علیه کلیت نظام شد و همین اتفاق کافی بود تا یک کانال تلگرامی روی موج نارضایتی سوار شود و پردامنه‌ترین اعتراضات ۴۰ ساله اخیر را ایجاد کند. همین نقش بود که در اولین گام باعث فیلتر تلگرام و اینستاگرام شد و در ادامه، قدرت اینترنت را به رخ کشید. قدرتی که تا پیش از آن تنها روی کاغذ بود و برآورد دقیقی از آن وجود نداشت. اعتراضات دی‌ماه ۹۶ پیام‌های فراوانی داشت و یکی هم این بود که اینترنت را دیگر نمی‌توان نادیده گرفت.

جنین ناتوان تاریخ اینترنت در ایران گرچه از اوایل دهه ۷۰ آغاز می‌شود، اما واقعیت این است که تا پیش از ورود ADSL به بازار می‌شد به سادگی آن را ندیده گرفت. در آن دوران اینترنت موجودی نحیف بود که...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب باید وارد سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۶۵ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۶۵ پیوست

برای بوکمارک این نوشته

دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/28b
میثم قاسمیدبیر تحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو