skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مایکروسافت و اپل از هیات مدیره اوپن‌ای‌آی کنار کشیدند

۲۰ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در اقدامی غیرمنتظره که به نظر ماحصل انتقادات رگولاتور‌های ضد انحصار است، اپل و مایکروسافت از فرصت حضور در هیات مدیره اوپن‌ای‌آی به عنوان ناظر صرفنظر کردند. رگولاتور‌های ایالات متحده، انگلستان و اروپا نفوذ غول‌های فناوری در حوزه هوش مصنوعی را زیر ذره‌بین خود دارند.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، سازنده ویندوز که با حدود ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بزرگترین حامی سازنده چت‌جی‌پی‌تی محسوب می‌شود و اپل که در پی ادغام این چت‌بات با اکوسیسیتم خود از شانس حضور در هیات مدیره اوپن‌‌ای‌آی برخوردار شده بود به گفته فردی مطلع از این هیات کنار می‌روند.

سخنگوی اوپن‌ای‌آی می‌گوید در حال حاضر این شرکت هیچ عضو هیات مدیره‌ای به عنوان شاهد یا ناظر ندارد. جایگاه ناظر به دو غول آمریکایی اجازه می‌داد تا از مهمترین اطلاعات و تصمیمات این استارت‌آپ باخبر شوند اما حق رای و اعمال نفوذ در این تصمیمات را نداشتند.

رگولاتور‌های اتحادیه اروپا ماه گذشته اعلام کردند که استفاده انحصاری از فناوری اوپن‌ای‌آی توسط مایکروسافت را در یک نظرسنجی بررسی می‌کنند. ارزشمندترین شرکت جهان تا به امروز با استفاده از فناوری‌های اوپن‌ای‌آی در بخش‌های مختلف اکوسیسیتم خود به دنبال پیشی گرفتن از رقبا در عصر هوش مصنوعی است.

ایالات متحده نیز در یک تفحص جداگانه سلطه مایکروسافت بر این عرصه را تفحص می‌کند.

تذکری که مایکروسافت خطاب به اوپن‌ای‌آی نوشته است و به رویت بلومبرگ رسیده تصریح می‌کند که «طی هشت ماه گذشته ما شاهد پیشرفت چشمگیری از سوی هیات مدیره جدید بودیم و به مسیر حرکت شرکت اطمینان داریم. از نظر ما دیگر نیازی به جایگاه محدود در هیات مدیره وجود ندارد.»

شرکت مایکروسافت یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات ابری جهان است و سرویس رایانش ابری آژور (Azure) از این شرکت در حوزه هوش مصنوعی با سوالاتی روبرو است.

کمیسیون بازارگانی فدرال (FTC) در تفحصی دیگری به بررسی ابهاماتی درمورد اطلاع‌رسانی سازنده ویندوز پیرامون قرارداد خود با شرکت Inflection AI می‌پردازد. ردموندی‌ها در ماه مارس در ازای دریافت مجوز نرم‌افزار هوش مصنوعی این شرکت با پرداخت ۶۵۰ میلیون دلار موافقت کرده و بخش زیادی از کارکنان Inflection AI را نیز به استخدام خود گرفتند.

اوپن ای‌آی بدون اشراه مستقیم به تصمیمات اپل و مایکروسافت در بیانیه‌ای به بلومبرگ گفت: «ما از اعتماد مایکروسافت به هیات مدیره و مسیر شرکت خرسندیم و به دنبال ادامه این شراکت موفق هستیم.»

https://pvst.ir/ide

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو