skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپل اولین غول فناوری است که هدف قانون دیجیتال اروپا قرار می‌گیرد

۲۶ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بروکسل می‌خواهد اپل را به عنوان اولین غول فناوری براساس قوانین جدید دیجیتالی هدف متهم کند. رگولاتورهای اروپایی اپل را به جلوگیری از رقابت در فروشگاه اپلیکیشن خود متهم کرده‌اند، اتهامی که شرکت‌های بسیاری پیش از این در مورد کوپرتینویی‌ها مطرح کرده بودند.

به گزارش پیوست، کمیسیون اروپا می‌گوید سازنده آیفون از تعهدات خود که براساس آن باید امکان انتقال کاربران به خارج از اپ استور را برای توسعه دهندگان فراهم کند و هزینه‌ای برای آنها در نظر نگیرد، تخطی کرده است. فایننشال تایمز حالا به نقل از ۳ فرد مطلع از تفحص بروکسل می‌گوید به زودی اتهاماتی متوجه این شرکت می‌شود.

این اتهامات اولین موردی است که براساس قانون بازارهای دیجیتال اروپا (DMA)، یک شرکت فناوری را هدف قرار می‌دهد قانون بازارهای دیجیتال اروپا به گونه‌ای طراحی شده تا «دروازه‌بان‌ها آنلاین» را مجبور به پذیرش رقابت در اروپا کند.

کمیسیون اروپا،‌ بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، در ماه مارس خبر تفحص در مورد اپل، الفابت و متا را براساس قانون DMA منتشر کرده بود. دو فرد مطلع می‌گویند که در هفته‌های آینده باید منتظر بیانیه بروکسل در مورد اتهامات اپل باشیم.

به گفته آن رگولاتور‌ها تنها یافته‌های اولیه را به عمل آورده‌اند و اپل همچنان امکان اصلاح فعالیت‌های خود را دارد و این مساله ممکن است بر تصمیم نهایی رگولاتورها تاثیرگذار باشد. به گفته آنها ممکن است زان طرح اتهامات نیز تغییر کند.

اتحادیه اروپا همچنین ممکن است اتهاماتی را برای دیگر شرکت‌ها از جمله گوگل و متا نیز در زمینه رقابت در نظر بگیرد.

در صورت اثبات نقض DMA، اپل تا پنج درصد از درآمده روزانه خود در جهان را باید روزانه به عنوان جریمه پرداخت کند. در حال حاضر درآمد روزانه این شرکت بیش از یک میلیارد دلار است.

اقدام اتحادیه اروپا را در حالی شاهد هستید که ناظران رقابت در سراسر جهان انتقادات بسیاری ار متوجه غول‌های فناوری کرده‌اند. ایالات متحده در ماه مارس در پرونده‌ای علیه اپل مدعی شد که این شرکت از قدرت خود در بخش گوشی‌های هوشمند برای از بین بردن رقبا و محدود کردن گزینه‌های کاربران استفاده می‌کند.

شرکت اپیک گیمز، که در سال ۲۰۲۰ از اپل به دلیل محدودیت‌های اپل استور شکایت کرده بود، نیز در انتظار تصمیم‌گیری قاضی فدرال کالیفرنیا در این باره است.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا باعث شد تا در اقدامی بی‌سابقه، اپل تغییراتی را برای نرم‌افزار iOS در نظر بگیرد که براساس آن محدودیت استفاده از منابع خارجی برای کاربران قاره سبز برداشته شد.

اپل براساس این تغییرات علاوه بر فراهم کردن امکان دسترسی کاربران به منابع خارجی، کمیسیون خود از خدمات و کالاهای دیجیتال را برای منابع خارجی از ۳۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش می‌دهد.

با این حال اتحادیه اروپا در حال بررسی است تا مشخص کند آیا این تغییرات با قوانین جدید دیجیتالی همخوانی دارند. اپل براساس این تغییرات یک «هزینه فناوری هسته‌ای» به مبلغ ۵۰ سنت برای هر دانلود، در مواردی که تعداد دانلود‌ها به بیش از یک میلیون بار برسد، را نیز برای توسعه دهندگان در نظر گرفته است. علاوه بر این، توسعهدهندگانی که از سیستم پرداخت این شرکت استفاده می‌کنند نیز باید یک مبلغ ۳ درصدی را به اپل بپردازند.

برخی از توسعه دهندگان می‌گویند در نتیجه این تغییرات با استفاده از منابع خارج از اپ استور هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.

https://pvst.ir/i5r

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو