skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چک‌لیست سئو برای تولید محتوا پربازده در سال ۲۰۲۴

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

چک‌لیست سئو ۲۰۲۴

سئو یا همان بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو فرآیندی استراتژیک است که با بهینه‌سازی عناصر مختلف وبسایت موجب افزایش دیده شدن صفحه در نتایج موتورهای جست‌وجو می‌شود. افزایش بازدید و کسب جایگاه‌های نخستین در صفحات نمایش موتورهای جست‌وجو هدف اصلی تولیدکنندگان محتوا و صاحبان وبسایت است. چک‌لیست سئو شامل بخش‌های مبانی، فنی و موارد مربوط به صفحه‌ای است که محتوا روی آن بارگذاری شده است و نمایش داده می‌شود.

به گزارش پیوست، انتخاب کلمه کلیدی مناسب، استفاده از ابزار گوناگون مانند Google Analytics و رفع مشکلات فنی مانند لینک‌هایی که صفحه هدایت آن با خطا مواجه است از جمله اقدامات موثر جهت بهینه‌سازی محتوا در موتورهای جست‌وجو به شمار می‌رود که می‌توان با ایجاد چک‌لیست سئو به آنها رسیدگی کرد.

سئو تا چه حد مهم است؟

بهینه‌سازی یا سئو

در کسب‌وکارهای امروزی سئو راهی برای طراحی مسیر کاری به شیوه‌ای به‌روز و در حال پیشرفت است. کسب رتبه در موتور جست‌وجوی گوگل و دیده شدن در اول لیست صفحات جست‌وجو هدفی است که کسب آن با رونق اقتصادی و شهرت همراه است. رتبه بالاتر به نوبه خود یک مزیت رقابتی نسبی به سایر کسب‌وکارهای مشابه است که در فضای شلوغ بازار دیجیتال اهمیت بسزایی دارد. 

بهبود تجربه کاربری

سئو شامل بهینه‌سازی محتوای یک وبسایت است. این نه تنها به رتبه بالاتر در موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند بلکه تجربه بهتری را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد. از آنجایی که سئو کلمات کلیدی خاص مرتبط با پیشنهادات یک وبسایت را هدف قرار می‌دهد، مشتریان بالقوه‌ای را که به طور فعال برای آن محصولات یا خدمات جست‌وجو می‌کنند جذب می‌کند. ارائه محتوا بر این اساس دقیقا همان چیزی است که مصرف‌کنندگان به دنبال آن هستند و اغلب منجر به تبدیل بالاتری می‌شود.

ایجاد اعتبار

و‌بسایت‌هایی که در نتایج جست‌وجو بالاتر به نظر می‌رسد، اغلب توسط کاربران معتبرتر و قابل اعتمادتر تلقی می‌شود. سئو به ایجاد اقتدار آنلاین کمک می‌کند که می‌تواند شهرت یک کسب‌وکار را افزایش دهد.

مقرون به‌صرفه بودن

در مقایسه با تبلیغات پولی، سئو به طور کلی در درازمدت مقرون به‌صرفه‌تر است. با وجود نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه، می‌توان از این طریق به ترافیک ارگانیک پایدار بدون هزینه کلان تبلیغاتی و تنها به ازای کلیک (PPC) دست یافت. این مورد به ویژه برای مشاغل کوچکی که بودجه بازاریابی زیادی ندارند مفید است.

برنامه‌ریزی استراتژی سئو خود

توسعه یک استراتژی موثر سئو با درک واضح اهداف کسب‌وکار، مخاطبان هدف و نحوه ادغام سئو در برنامه بازاریابی گسترده شما آغاز می‌شود. با مشخص کردن مشتری ایده‌آل خود شروع کنید. چه کسی و چرا می‌خواهید از وبسایت شما بازدید کند؟ پس از مشخص شدن این موضوع، تحقیقات کامل کلمات کلیدی را شروع کنید. این مرحله شامل شناسایی عبارات جست‌وجویی است که مربوط به جایگاه شما است و احتمالاً توسط مخاطبان هدف شما استفاده می‌شود. این رویکرد تضمین می‌کند که تلاش‌های سئوی شما با اهداف بلندمدت کسب‌وکار شما هماهنگ است و نیازها و علایق خاص پایگاه مشتری ایده‌آل شما را برآورده می‌کند. از آنجا، می توانید یک چک‌لیست SEO ایجاد کنید که به وبسایت شما کمک می‌کند در نتایج جست‌وجو، رتبه بالاتری داشته باشد.

چک‌لیست مبانی سئو

ایجاد یک چک‌لیست جامع سئو برای افزایش قابلیت کشف وبسایت شما در نتایج جست‌وجو ضروری است. یک چک‌لیست با ساختار مناسب، صاحبان سایت را قادر می‌سازد تا حوزه‌های کلیدی بهینه‌سازی جهت کسب رتبه خوب و بالا در موتور جست‌وجو را شناسایی کنند. از جمله موارد مهمی که باید در چک‌لیست خود قرار دهید عبارتند از:

کنسول جست‌وجوی گوگل و ابزار وب‌مستربینگ را راه‌اندازی کنید

این پلتفرم‌ها بینش ارزشمندی در مورد نحوه مشاهده سایت شما توسط موتورهای جست‌وجو ارائه می‌دهد. آنها به شناسایی کلمات کلیدی کمک می‌کند که بیشترین ترافیک را به همراه دارد و هر گونه خطای وبسایت را که موجب به وجود آمدن آثار منفی در سایت شود شناسایی می‌کند.

ابزار Google Analytics راه‌اندازی کنید

Google Analytics به شما کمک می‌کند تا ترافیک، رفتار و سطح تعامل سایت خود را درک کنید. تجزیه و تحلیل جامعی را ارائه می‌دهد که به شما در شناسایی موثرترین استراتژی‌ها برای بهبود سئو کابردی است. ویژگی‌های این ابزار عبارت است از توانایی دیدن میزان ترافیک دریافتی از گوگل، شناسایی صفحات وب که بیشترین ترافیک را ایجاد می‌کند، نظارت بر افزایش ترافیک شما و شناسایی سایت‌هایی که ترافیک را به وبسایت شما هدایت می‌کنند.

ویژگی کلمات کلیدی مرتبط

گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط با محتوا در بهینه‌سازی سایت اهمیت قابل توجهی دارد. موقعیت استراتژیک این کلمات کلیدی می‌تواند به وبسایت شما کمک کند تا در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو برای دیده شدن بیشتر بالا رفته و جایگاه بهتری داشته باشید.

بهینه‌سازی برای موبایل

یکی از مهم‌ترین اصول تولید محتوا روی سایت امکان انطباق و سازگاری آن با گوشی موبایل است. بنابراین سازگاری محتوا هم روی سایت و هم روی گوشی موبایل از موارد تاثیرگذار در رتبه گرفتن وبسایت است. طراحی ریسپانسیو به وبسایت شما این امکان را می‌دهد تا محتوا در اندازه‌های مختلف صفحه نمایش بارگذاری شود. این نه تنها به تعامل کاربر کمک می کند بلکه در سئو سایت نیز نقش بسزایی دارد.

فعال کردن زمان‌ سریع بارگذاری

مطمئن شوید که وبسایت شما زمان بارگذاری سریعی دارد. زمان بارگذاری کمتر از چهار ثانیه برای تبدیل بهترین است. زمان بارگذاری سریع صفحه، نرخ پرش را کاهش می‌دهد که می تواند رتبه سایت شما را در موتورهای جست‌وجو افزایش دهد. زمان طولانی بارگذاری موجب خسته شدن کاربر شده که در همین مدت زمان زیر چهار ثانیه اقدام به خروج می‌کند. تکرار خروج زودهنگام، سیگنال منفی به موتور جست‌وجو انتقال می‌دهد و ممکن است چنین برداشت شود که صرفا برای کسب رتبه در محتوا لینک داده شده و منبعی برای آن وجود ندارد که این کار از نظر گوگل غیرقانونی است و حتی منجر به جریمه شدن از سمت این برند فناوری می‌شود.

ایجاد محتوای وبسایت

محتوای به‌روز که مرتبا طراحی و تولید می‌شود با درگیر نگه داشتن بازدیدکنندگان و جذاب بودن آن باعث بهبود سئوی سایت می‌شود. علاوه‌بر جذب ترافیک ارگانیک از نتایج موتورهای جست‌وجو، محتوای با کیفیت بالا به جایگاه برند شما به عنوان یک متخصص در حوزه خود کمک می‌کند.

بهینه‌سازی عکس‌ها

کاهش اندازه تصویر بدون از دست دادن کیفیت به زمان بارگذاری صفحه کمک می‌کند. در حالی که گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط در نام فایل‌های تصویری می‌تواند به SEO کمک کند. تصاویر نه تنها باید کیفیت بالایی داشته باشد، بلکه باید برای مشاهده وب بهینه‌سازی شده باشد تا هم تجربه کاربر و هم عملکرد سئو افزایش پیدا کند.

چک‌لیست تحقیق کلمات کلیدی

کلمات کلیدی کلمات یا عباراتی است که افراد برای یافتن اطلاعاتی که به آن کلمه مربوط است عین آن کلمه یا مشابه آن را در موتورهای جست‌وجو وارد می‌کند. کلمه کلیدی محتوای یک وبسایت را با آسان کردن رتبه‌بندی موثر سایت برای موتورهای جست‌وجو بهینه می‌کند. با تکرار و استفاده استراتژیک کلمات کلیدی در عناصر مختلف یک وبسایت مانند عناوین، توضیحات و محتوای صفحه، می‌توان جایگاه سایت خود را در نتایج موتورهای جست‌وجو بهبود بخشید. در این قسمت چند راه برای استفاده موثر و پربازده از کلمات کلیدی در استراتژی سئو آورده شده است:

کلمات کلیدی صرف را در Google Keyword Planner بیابید

ابتدا مهم است که بهترین کلمات کلیدی را برای جایگاه خود پیدا کنید. Google Keyword Planner ابزاری عالی برای کمک به انجام این کار است. در حالی که این برنامه‌ریز در اصل برای تبلیغات گوگل طراحی شده است، برای جست‌وجوی کلمات کلیدی SEO کاربردی و موثر است. این ابزار از داده‌های گوگل جهت شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند برای بهینه‌سازی وبسایت استفاده می‌کند. 

کلمات کلیدی کم‌رقابت را شناسایی کنید

همه کلمات یا عبارات کلیدی واضح نیستند. کلمات کلیدی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند رقبای کمتری دارند که می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب رتبه بالا در نتایج گوگل باشد. ابزارهایی مانند KWFinder با تجزیه و تحلیل حجم جست‌وجو، دشواری کلمات کلیدی و روندها به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا کلمات کلیدی با رقابت کم را کشف کنند. بنابراین تنها راه دیده شدن و رتبه گرفتن تولید محتوا براساس کلمات پرطرفدار نیست. با بررسی وضعیت موجود و یافتن کلمات کمتر دیده شده می‌توانید محتوای پربازدیدی تولید کنید.

از کلمات کلیدی دم‌بلند استفاده کنید

بسیاری اوقات کاربران اینترنت عبارات یا سوالات کامل را در موتور جست‌وجوی گوگل تایپ می‌کنند. به این کلمات کلیدی دم‌بلند یا کلیدواژه پرسشی گفته می‌شود. AnswerThePublic، Semrush و SEOmator ابزاری ایده‌آل برای یافتن کلمات کلیدی طولانی یا کلمات کلیدی مبتنی بر سوال، وبلاگ‌ها و مقالات است.

بهینه‌سازی وبسایت با کلمات کلیدی

هنگامی که می‌دانید کلمات کلیدی‌ای که قرار است بر اساس آن محتوایی طراحی و تولید کنید چیست بخش عمده مسیر را طی کرده‌اید. پس از یافتن کلمات کلیدی مدنظر باید از این کلمه در عنوان و توضیحات صفحه به طرز هوشمندانه استفاده کرد.  این کار نه تنها سئو را بهبود می‌بخشد، بلکه محتوای شما را با جست‌وجوی کاربران بیشتر همسو می‌کند و در نهایت نرخ تبدیل بهبود می‌یابد.

چک‌لیست سئو روی صفحه

سئوی درون صفحه‌ای عمل بهینه‌سازی صفحات وب برای کسب رتبه بالاتر در موتورهای جست‌وجو است. فرآیند سئو روی صفحه‌ای شامل محتوا و کد منبع HTML یک صفحه است. هدف از این نوع سئو، آسان‌تر کردن درک صفحه برای موتورهای جست‌وجو است.

اهمیت بسیار توضیحات متا

توضیحات متا تقریباً شامل ۱۵۵ کاراکتر است که برای توصیف آنچه در صفحه وب شما وجود دارد استفاده می‌شود. تگ HTML برای ارائه خلاصه‌ای از محتوایی که در وبسایت منتشر شده است جهت نمایش به بازدیدکنندگان احتمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام نوشتن توضیحات متا، مطمئن شوید که متن قانع‌کننده، حاوی کلمات کلیدی مرتبط، جذاب و بازتابی واقعی از محتوای اصلی است.

برچسب‌های هدر و عبارات کلیدواژه

تگ‌های هدر (H1، H2، H3، و غیره) باید برای برجسته کردن ساختار محتوای شما استفاده شود. در حالی که داشتن عبارات کلیدی در تگ‌های هدر می‌تواند به رتبه‌بندی کمک کند، اما باید از آنها کم و به اندازه استفاده کرد. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی  که به آنها پر کردن کلمات کلیدی گفته می‌شود چندان خوب نیست و امتیاز مثبتی جهت رشد محتوا محسوب نمی‌شود. در حد متوسط باید کلمات کلیدی و کلمات مشابه به آن را در برچسب‌های هدر تکرار کرد.

لینک‌های داخلی و خارجی

مهم است که پیوندهایی به صفحات دیگر در وبسایت خود که معروف است به پیوندهای داخلی و هم پیوندهایی به سایت‌های مرتبط خارج از سایت که به آن پیوندهای خارجی می‌گویند در محتوا ایجاد کنید. این روش موجب می‌شود تا خواننده پس از مشاهده لینک‌های موجود به احتمال زیاد به آنها سری بزند و محتوا را ببیند. همین مراجعه یک کلیلک محسوب می‌شود که در صورت داشتن جذابیت برای مخاطب، استفاده از محتوا بیشتر هم می‌شود. البته بهتر است که به کلمات کلیدی به صورت مستقیم لینکی داده نشود. به‌ طور کلی وجود این راه‌های ارتباطی داخلی و خارجی در افزایش ارزش محتوا در موتورهای جست‌وجو قابل توجه است.

تگ Alt را اضافه کنید

تگ‌های Alt، تصاویر را برای موتورهای جست‌وجو توصیف می‌کند. این نه تنها به کاربران کم‌بینا کمک می‌کند بلکه با اجازه دادن به خزنده‌های موتورهای جست‌وجو برای درک بهتر تصاویر شما، در افزایش امتیاز کلی سئو نیز تاثیرگذار است.

از برچسب‌های عنوان مرتبط استفاده کنید

تگ عنوان یک عنصر HTML است که توضیح‌دهنده موضوع صفحه به موتورهای جست‌وجو است. این عناوین در افزایش یا کاهش نرخ کلیک به‌ طرز قابل توجهی موثر است. یک برچسب عنوان دقیق کمک می‌کند تا دید جست‌وجوی صفحه شما را به حداکثر برسانید و در عین حال مخاطب مناسب را جذب کنید. با توجه به اهمیت این موضوع، نباید از اهمیت انتخاب کلمات و عبارات مناسب در عنوان اصلی دور شد.

بررسی و اصلاح لینک‌های شکسته

پیوند شکسته به لینکی اشاره دارد که مخاطب را به صفحه وبی که دیگر وجود ندارد هدایت می‌کند. این معمولاً به دلیل حذف یا جابه‌جایی صفحه بدون تنظیم یک تغییر مسیر مناسب است. هنگامی که کاربر یا خزنده موتور جست‌وجو روی پیوند شکسته کلیک می‌کند، سرور با یک کد وضعیت 404 پاسخ می‌دهد. این خطا نشان‌دهنده این است که صفحه‌ای پیدا نشده است. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق که تکرارش در سئوی سایت تاثیر منفی دارد باید صفحات، قبل از لینک دادن بررسی شود.

چک‌لیست فنی سئو

در حالی که جذابیت سئو اغلب در کارهای جذابی مانند تولید محتوا، ایده‌پردازی و انتخاب مناسب کلمات کلیدی نهفته است، اما جنبه فنی آن نیز بسیار مهم و حیاتی است. در این بخش موارد ضروری‌ و مهمی درباره مسائل فنی سئو توضیح داده شده که بهتر است رسیدگی به آنها در چک‌لیست سئو قرار بگیرد. این اجزای حیاتی نه تنها یکپارچگی سایت شما را حفظ می‌کند، بلکه به طور قابل توجهی در افزایش رتبه در نتایج  موتورهای جست‌وجو کمک‌کننده است. 

از ایندکس کردن سایت توسط گوگل مطمئن شوید

برای نشان دادن رتبه بالا در نتایج جست‌وجوی گوگل، باید مطمئن شوید که گوگل می‌تواند وبسایت شما را پیدا کند. این کار را با ایجاد یک نقشه سایت جامع شروع کنید. پس از تکمیل، نقشه سایت را از طریق کنسول جست‌وجو به گوگل ارسال کنید. این به موتور جست‌وجو کمک می‌کند تا سایت شما را پیدا کند.

یک فایل Robots.txt ایجاد کنید

فایل robots.txt جزء یک استراتژی جامع SEO است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. فایل robots.txt دستورالعمل‌هایی را به ربات‌های خزنده وب ارائه می‌کند که خزنده باید از کدام صفحات در سایت شما بازدید کند. یک فایل robots.txt با ساختار خوب می‌تواند به تعیین اینکه آیا سایت شما به طور ناخواسته مانع از نمایه‌سازی سایت شما توسط ربات گوگل شده است یا خیر کمک کند. همچنین ایجاد این فایل در فهرست کردن موثر موتورهای جست‌وجو نقش داشته و به شما اطمینان می‌دهد.

حسابرسی وبسایت

ممیزی سایت به شما این امکان را می‌دهد سلامت کلی وبسایت خود را در رابطه با سئو ارزیابی کنید. این فرآیند هرگونه مشکل بالقوه‌ای را شناسایی می‌کند که روی دید سایت شما در نتایج موتورهای جست‌وجو تاثیر منفی می‌گذارد مانند پیوندهای شکسته، صفحات کم بارگذاری یا محتوای تکراری. شرکت‌هایی مانند Moz و Semrush، ممیزی منظم سایت را جهت بهبود عملکرد وبسایت و رتبه‌بندی جست‌وجو ارائه می‌دهند.

داده‌های ساختاریافته را اضافه کنید

داده‌های ساختاریافته به یک قالب استاندارد برای ارائه اطلاعات در مورد یک صفحه اشاره دارد، به گونه‌ای که باعث می‌شود موتورهای جست‌وجو زمینه محتوا را درک کنند. پیاده‌سازی داده‌های ساختار‌یافته یک عمل حیاتی برای سئو است، زیرا سرنخ‌های صریح در مورد محتوای یک صفحه در اختیار موتورهای جست‌وجو قرار می‌دهد. همچنین ممکن است ویژگی‌های نتیجه‌ای با اطلاعات موثر، مانند خرده‌های نان یا بررسی‌ها را فعال کند که در بهبود تجربه کاربر و به طور بالقوه افزایش نرخ کلیک کاربران روی سایت شما از سمت نتایج جست‌وجو تاثیر دارد.

خط پایین (Botttom Line)

سئو یک راه عالی و کم‌هزینه برای بهبود رتبه‌بندی جست‌وجو با بهینه‌سازی محتوای وبسایت است. کسب‌وکارها به راحتی می‌توانند با استفاده از یک چک‌لیست سئو که شامل اقداماتی مانند هدف قرار دادن کلمات کلیدی، افزایش سرعت سایت و اطمینان از سازگاری محتوا با موبایل است، وبسایت‌ها را برای موتورهای جست‌وجو جذاب‌تر کنند. این بهینه‌سازی منجر به کسب رتبه‌های بالاتر در نتایج جست‌وجو می‌شود که در ادامه امکان افزایش دیده شدن و جذب ترافیک مستقیم را دارد.

اطلاع از آخرین به‌روزرسانی‌ها که در دنیای دیجیتالی ایجاد می‌شود عامل مهمی در همگامی ما با این تغییرات است. ایجاد چک‌لیست سئو برای طراحی و تولید محتوایی که پربازده باشد از شاخصه‌های مهم و تاثیرگذار است.

منبع: Forbes

https://pvst.ir/hxd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو