skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

توافق کویت و عراق برای یک خط جدید ارتباط با اروپا از خلیج فارس

۲۵ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در هفته‌ای که گذشت نمایندگان شرکت انفورماتیک و ارتباطات عمومی عراق (ITPC) و شرکت ارتباطات زجیل از کویت طی دیداری با یکدیگر یک طرح همکاری استراتژیک را به امضا رساندند که براساس آن قرار است یک مجرای جدید ارتباطی بین اروپا و خلیج فارس برقرار شود.

به گزارش پیوست، هدف نهایی از این توافق ایجاد یک مجرای جدید ارتباطات به اروپا از طریق عراق و ترکیه است. این اقدام همچنین جایگاه استراتژیک عراق را در منطقه تقویت می‌کند و مسیر دیگری به جز دریای سرخ در اختیار منطقه می‌گذارد.

هیام الیسیری، وزیر ارتباطات عراق،‌می‌گوید این توافق اولین نمونه از چندین پروژه کابل انتقال زیردریایی است که قرار است از کشور‌های حاشیه خلیج فارس،‌جنوب و جنوب غرب آسیا و به واسطه خاک عراق و مجاری دریایی به اروپا متصل شود.

امید بر آن است که این طرح و موارد دیگر عراق را به یک مجرای امن زمینی تبدیل کند و در نتیجه این کشور بتواند به عنوان جایگزینی برای کانال سوئز باشد.

از جمله دیگر طرح‌های کابلی می‌توان به اتصال امارات و الفاو در جنوب عراق اشاره کرد. الیسیری می‌گوید که کابل سومی هم به زودی عربستان را به عراق متصل می‌کند. سیستم کابلی ۲آفریقا نیز احتمالا در سال جاری در پایگاه الفاو به عراق می‌رسد.

الفاو در حال حاضر یکی از مقاصد کابل‌های زیردریایی FALCON و GIBCS به حساب می‌آید و توافق‌های بیشتری برای اتصال بهتر عراق با منطقه از جمله عمان و بحرین نیز در دست اجرا است.

اخلال در کابل‌های زیردریایی دریای نشانگر اهمیت بالایی مجاری جایگزینی و افزایش ظرفیت ارتباطت منطقه است. عراق در این میان می‌تواند به عنوان شاه راهی برای کشور‌های حاشیه خلیج فارس ایفای نقش کند.

https://pvst.ir/ho4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو