skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا دستورهای رئیس جمهور برای بازنگری در سیاست‌های فیلترینگ نتیجه‌بخش بوده است؟

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۹ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ آذر ۱۴۰۲

معاون رئیس جمهور بار دیگر از دستور رئیسی برای بررسی مجدد سیاست فیلترینگ سخن گفت. در حالی که ۹ ماه پیش نیز دبیر شورای عالی فضای مجازی مکلف به «بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی فضای مجازی» شده بود اما همچنان تغییر محسوسی در این زمینه به چشم نمی‌خورد.

به گزارش پیوست، معاون اجرایی رئیس جمهور، محسن منصوری، دیروز (۱۹ آذر ۱۴۰۲) در نشستی دانشجویی گفت: رئیس جمهور دستور داده است در زمینه سیاست فیلترینگ بررسی مجدد صورت بگیرد.

اشاره معاون رئیس جمهور به دستوری است که ابراهیم رئیسی ۶ تیر ماه در جلسه شورای عالی فضای مجازی صادر کرد و طی آن وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای را مأمور پیگیری گله‌ها در خصوص کندی اینترنت و ارائه گزارش تا یک ماه پس از آن کرد.

کمتر از یک ماه بعد در ابتدای مرداد ماه، این کارگروه در جلسه شورای عالی فضای مجازی در این خصوص به رئیس جمهور گزارش داد. در گزارش این کارگروه، فرآیند بررسی ابعاد مختلف اینترنت از منظر فنی شرح داده و نتایج بررسی‌ها نیز مطرح شد. ظاهراً در آن راهکارهایی نیز آورده شده بود اما جزئیاتی از آن درز نکرد.

رئیسی در این جلسه دستور داد این کارگروه به فعالیت خود ادامه دهد اما بعد از آن نشانه‌ای از فعالیت آن در دسترس نیست. تنها عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۲۶ مهر ماه به این کمیته اشاره کوتاهی کرد: کمیته‌ای برای بررسی وضعیت اینترنت در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شد. دلایلی در مورد وضعیت اینترنت استخراج شد که برخی از آنها تاریخی است. بارها گفته‌ام در برخی از زیرساخت‌های شبکه سرمایه‌گذاری لازم صورت نگرفته است. راهکارهای کوتاه‌مدتی هم پیشنهاد شد که اعمال کردیم. دو ماهی است که تاخیر در شبکه (rtt) حدودا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

این اما تنها دستور رئیس جمهور نیست که هنوز به نتیجه نرسیده است.

آقامیری در شورا چه می‌کند؟

ابتدای اسفند ماه ۱۴۰۱، زمانی که رئیس جمهور حکم انتصاب محمد امین آقامیری، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی را صادر کرد، در یکی از ماموریت‌های وی قید کرد: «بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی فضای مجازی با تاکید بر ارزش‌های دینی و انقلابی و توجه به اقتضائات نوین فضای مجازی».

آقامیری اما ابتدای آبان ماه امسال، در یکی از معدود دفعاتی که خبرنگاران امکان داشتند از او سوال کنند در این مورد پاسخ مشخصی نداد و تنها تاکید کرد کار در حال بررسی است. او به کارگروه پیگیری کندی اینترنت اشاره کرد و گفت: کار را شروع کرده‌ایم. در مورد کیفیت شبکه که رئیس جمهور دستور دادند، خیلی فشرده پیگیری می‌شود. در برخی شاخص‌ها می‌شود تاثیراتش را دید. یک سری برنامه هم وزارت ارتباطات داده است که در حال بررسی است. امیدوارم بتوانیم کیفیت مطلوب مردم را ارائه کنیم.

آقامیری در پاسخ به این سوال که فکر نمی‌کنید این بررسی طولانی شده است؟ گفت: طولانی نشده است. دارد بررسی می‌شود.

او همچنین درباره بررسی وضعیت فیلترینگ گفت: بازنگری سیاست‌های مسدودسازی را انجام می‌دهیم و کاری به مصداق نداریم. بحث مصداق مربوط به کارگروهی است که اعضای مختلف دولت و مجلس در آن حضور دارند.

https://pvst.ir/gmy
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو