skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انویدیا سوار بر موج هوش مصنوعی رکورد بازار سهامی آمریکا را شکست

۴ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

افزایش تقاضا بر چیپ‌های هوش مصنوعی و درآمد خیره کننده شرکت انویدیا، سازنده چیپ آمریکایی، باعث شده تا ارزش این شرکت به سمت هزارمیلیارد دلاری شدن برود. آستانه ارزشی که تنها بزرگانی مثل اپل، مایکروسافت، گوگل و آمازون در حال حاضر بالاتر از آن به سر می‌برند. براساس آخرین داده‌های روز پنجشنبه، ارزش این شرکت حدود ۹۴۰ میلیارد دلار است و انویدیا با شکستن رکورد تاریخ بازار سهامی تنها در یک روز ارزش خود را ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش داد.

به گزارش پیوست، افزایش تقاضا برای پردازنده‌های هوش مصنوعی باعث شده تا سهام شرکت‌های تولید کننده آنها سر به فلک بکشد. شرکت انویدیا در صورت قرار گرفتن در کلوب هزار میلیاردی‌ها به جمع اپل، مایکروسافت، گوگل و آمازون می‌پیوندد.

فایننشال تایمز می‌گوید برآورد فروش ۱۱ میلیارد دلاری این شرکت ۵۰ درصد بالاتر از برآورد‌های پیشین وال‌استریت است و همین موضوع باعث توجه سرمایه‌گذاران به انویدیا شده است.

سهام این شرکت تنها در ساعات پیش از بازار نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار رشد کرد که بیشتر از ارزش شرکت اینتل، AMD یا کوالکام است و براساس داده‌های بلومبرگ بیشترین صعود یک روزه ارزش سهام در تاریخ بازار سهامی آمریکا را نشان می‌دهد.

بیشتر غول‌های تولید کننده چیپست دوران خوبی را پشت سر می‌گذارند. TSMC تایوان و ASML هلند نیز هرکدام ۳.۵ و ۵ درصد رشد کرده‌اند.

شرکت انویدیا می‌گوید تنها شرکتی است که می‌تواند تقاضای صنعت برای ساخت هوش مصنوعی مولد را پاسخ گوید و قلب تپنده این سیستم‌های انسان مانند را تامین کند. به گفته این شرکت تقاضا برای قدرت پردازشی در شرکت‌های ابری و اینترنتی «رشد تصاعدی» داشته و صنعت خودرسازی، امور مالی، درمان و ارتباطات نیز به این پردازنده‌ها روی آورده‌اند.

محصولاتی همچون پردازنده H100 انویدیا نه تنها برای غول‌های تکنولوژی مثل گوگل و مایکروسافت بلکه برای موج جدید استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی جذابیت خاصی دارد و به پیشتازی این شرکت در صنعت چیپ منجر شده است.

به نظر می‌رسد که بازار چیپست‌ها با هوش مصنوعی رابطه مستقیم پیدا کرده است به طوری که ارزش شرکت AMD، غول دیگری که چیپست‌های اختصاصی برای هوش مصنوعی تولید می‌کنند نیز حدود ۹ درصد رشد کرد اما شرکت اینتل که از نگاه سرمایه‌گذاران در گذار به هوش مصنوعی عقب مانده است شاهد ریزش ارزش سهام خود بود.

 

https://pvst.ir/eyk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو