skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۶ میلیارد دلار سود خالص انویدیا از هوش مصنوعی

۲ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

سه ماه پس از آنکه انویدیا به جمع غول‌هایی مثل اپل، آمازون،‌گوگل و مایکروسافت در کلوپ هزار میلیارد دلار پیوست، حالا درآمد این شرکت در گزارش جدید سه ماهه به اوج تاریخی خود رسیده است.

به گزارش پیوست، این شرکت از ماه مه تا پایان سه ماه دوم ۲۰۲۳ بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار کسب درآمد داشته و بیشتر از ۶ میلیارد دلار سود خالص آن است.

به گفته ورج، تقاضای بی‌سابقه برای چیپ‌های هوش مصنوعی باعث شده تا مشکلات انویدیا در بازار کامپیوتر‌های خانگی و لپتاپ چندان به چشم نیاید. براساس این داده‌ها، بخش فروش دیتاسنتر این شرکت ۱۰.۳۲ میلیارد دلار درآمد داشته و انویدیا درنتیجه‌ی افزایش چشمگیر فروش، ۶.۱۸۸ میلیارد دلار سود را تجربه می‌کند که نشانگر رشد ۸۴۳ درصدی نسبت به سال گذشته است.

افزون بر این با اینکه بازار گیمینگ هم نسبت به اوج دوران همه‌گیری خود یک میلیارد دلار ریزش داشته است، اما شرایط نسبت به سال گذشته بهتر است. این بخش از درآمدهای انویدیا هم ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته و با درآمد ۲.۴۸ میلیارد دلاری همراه است.

از نظر انویدیا، بخش گیمینگ رو به بهبودی است و حدود ۲۰ درصد از مصرف کنندگان حالا به پردازنده RTX 3060 یا بهتر از آن مجهز هستند.

گفتنی است که غول نیمه‌هادی آمریکا حالا درآمد ۱۶ میلیارد دلاری را برای سه ماهه بعدی خود پیش‌بینی می‌کند که نشانگر جهش مجدد درآمدها است. کالیت کرس،‌ مدیر ارشد اقتصادی انویدیا گفت: «ما انتظار رشد دیگری را داریم که بیشتر وابسته به دیتاسنتر خواهد بود.»

چیپ جدید هوش مصنوعی انویدیا، GH200 نیز قرار است در اواسط سال ۲۰۲۴ عرضه شود. با این حال هنوز قیمت این چیپ مشخص نیست و تقاضا در سه ماهه آینده همچنان مربوط به چیپ‌های قدیمی است. کرس افزود: «با کاهش زمان عرضه و همکاری عرضه‌کنندگان برای افزایش ظرفیت، عرضه ما در سه‌ماه‌های آینده بیشتر می‌شود.»

در حال حاضر رقبای قدیمی انویدیا،‌ یعنی اینتل و AMD، هنوز گزینه مناسبی برای رقابت در عرصه پردازنده‌های هوش مصنوعی ارائه نکرده‌اند. با این حال پردازنده MI300 شرکت AMD احتمالا در سه ماهه چهارم عرضه می‌شود و از اوایل سال ۲۰۲۴ باید در انتظار بکارگیری آن باشیم.

با این حال، AMD و اینتل هردو در حال حاضر اهمیت استفاده از چیپ‌های هوش مصنوعی در ابر را زیر سوال برده و می‌گویند قابلیت‌های هوش مصنوعی را به چیپ‌های مصرفی اضافه می‌کنند.

https://pvst.ir/fr2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو