skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامانه ثبت اسناد به امضای الکترونیکی مجهز شد

۱۷ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ مهر ۱۴۰۲

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قابلیت امضای الکترونیکی برای سرویس‌ آگهی‌های تاسیس و تغییرات در شرکت‌ها را فراهم کرد.

به گزارش پیوست، امکان استفاده از امضای الکترونیکی روی سامانه «ثبت من» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان فراهم شده است و کاربران این سامانه می‌توانند به صورت آنلاین و با استفاده از امضای الکترونیکی که از سوی مراکز میانی صادر شده است آگهی تاسیس شرکت را ثبت و تغییرات حقوقی در شرکت‌ها را اعمال کنند.

دولت آبان‌ماه ۱۴۰۰ کلیه دستگاه‌های متولی سامانه‌ها را موظف کرد سامانه‌های خود را طبق آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۲ قانون تجارت الکترونیکی مجهز به قابلیت امضای الکترونیکی کنند، از آن زمان تاکنون تعداد بسیار کمی از دستگاه‌های اجرایی امکان استفاده و بهره‌گیری از امضای الکترونیکی را در سامانه‌های خود فراهم کرده‌اند.

دستور پیاده‌سازی امضاالکترونیکی روی سامانه ثبت اسناد
دستور پیاده‌سازی امضاالکترونیکی روی سامانه ثبت اسناد

سامانه «ثبت من» هم‌اکنون به عنوان درگاه یکپارچه خدمات سازمان ثبت اسناد و کشور امکان رهگیری و ثبت برخی از اسناد را از روی سامانه خود فراهم کرده است اما به دلیل اینکه تاکنون امضای الکترونیکی روی این سامانه ایجاد نشده بود بسیاری از درخواست‌ها باید به صورت حضوری و از طریق دفاتر ثبت اسناد ارائه می‌شد.

این سازمان ابتدا در استان تهران و پس از آن در کلیه کشور امکان استفاده از امضای الکترونیکی را در زیرمجموعه خود فراهم کرد.

هم‌اکنون شرکت‌های دارای امضای الکترونیکی می‌توانند تغییرات اشخاص حقوقی خود یا ثبت شرکت خود را از طریق سامانه ثبت من به صورت آنلاین انجام دهند. امکان استفاده از امضای الکترونیکی ثبت‌شده روی تلفن همراه نیز روی این سامانه ایجاد شده است.

کاربران این سامانه می‌توانند از طریق مراکز میانی مختلف که اقدام به صدور امضای الکترونیکی همراه می‌کنند با دریافت امضای الکترونیکی اسناد خود را ثبت کنند.

سامانه ستاد نیز دیگر سامانه‌ای است که پیش از این امکان استفاده از امضای الکترونیکی را روی بستر خود فراهم کرده بود اما در آن سامانه استفاده از امضای الکترونیکی همراه امکان‌پذیر نبود بلکه کاربران باید حتماً از توکن امضای الکترونیکی استفاده می‌کردند.

علی حاجی‌زاده مقدم، مدیرعامل آدانیک و عضو هیات مدیره شاکیلید، درباره امکان استفاده از «امضامی» روی سامانه ثبت من به پیوست گفت: «امضامی» به عنوان پلتفرمی که صدور امضای الکترونیکی را از طریق گوشی تلفن همراه ساده کرده‌ است، هم‌اکنون با سامانه ثبت من هماهنگ شده و با استفاده از امضاهای صادرشده از طریق امضامی به‌سادگی می‌توان درخواست‌ها را در سامانه ثبت من ارسال کرد.

علی حاجی‌زاده مدیرعامل آدانیک
علی حاجی‌زاده مدیرعامل آدانیک

طبق گفته او، هرچند امکان استفاده از تمامی امضاهای الکترونیکی روی سامانه ثبت من وجود دارد اما باید پلتفرم‌های صادرکننده امضای الکترونیکی هماهنگی‌های لازم را با سامانه ثبت من انجام دهند که این هماهنگی‌ها هم‌اکنون از سمت امضامی صورت گرفته است.

او در پاسخ به این سوال که استفاده از امضای الکترونیکی معمولاً پیچیدگی‌های خود را دارد و برای افراد سخت است گفت: معمولاً امضاهای الکترونیکی که از طریق گوشی تلفن همراه صادر می‌شوند کاربردپذیری بهتری دارند، از سویی تلاش شده تا استفاده از امضای الکترونیکی از طریق «امضامی» علاوه بر به‌صرفه‌تر بودن، ساده نیز باشد.

https://pvst.ir/g3l

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو