skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل لنز می‌تواند به شناسایی مشکلات پوستی کمک کند

۲۵ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شناسایی مشکلات پوستی با گوگل لنز

گوگل می‌گوید با گرفتن عکس از مشکلات پوستی، گوگل لنز نمونه‌های مشابه در اینترنت را جستجو و اطلاعات بیشتری درمورد مشکل پوستی شما در اختیارتان می‌گذارد.

به گزارش پیوست، در پست وبلاگی گوگل که این هفته منتشر شده این شرکت توضیح می‌دهد که چطور گوگل لنز می‌تواند مشکلات پوستی را جستجو و نمونه‌های مشابه را پیدا کند. به گفته گوگل «توصیف یک خال یا دانه پوستی با کلمات دشوار است و خوشبختانه لنز به روش جدیدی به شما اجازه می‌دهد مشکلات پوستی با ظاهر مشابه را جستجو کنید.»

به گفته وبسایت ورج، گوگل مدت‌ها است که استفاده از تشخیص تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی را برای مشکلات پوستی در دستور کار قرار داده است. این شرکت در کنفرانس توسعه دهندگان I/O سال ۲۰۲۱ از ابزاری رونمایی کرد که برای شناسایی مشکلات پوستی مو و ناخن طراحی شده بود و ترکیبی از تصاویر و تحقیقات را در پاسخ ارائه می‌کند.

گوگل در آن زمان گفت که این ابزار که «DermAssist» نام دارد می‌تواند بیش از ۲۸۸ مشکل مختلف را تشخیص دهد و در ۸۴ درصد از موارد مشکل صحیح را در سه پیشنهاد اول پیدا می‌کنید.

در حال حاضر وبسایتی که گوگل به این ابزار اختصاص داده می‌گوید: «در حال آزمایش بازاری از طریق عرضه محدود است» و در حالی که نشان دستگاه درامنی کلاس ۱ (مناسب برای کالاهای منطقه تجاری اروپا) را دریافت کرده است اما توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) بررسی نشده و «تنها برای ارائه اطلاعات است و معاینه پزشکی را شامل نمی‌شود.»

با این حال چنین هشداری به ندرت مردم را از نگاه پززشکی به چنین ابزاری باز می‌دارد. چنین هشدارهایی تنها برای انتقال مسئولیت از گوگل به کاربران است.

افزون بر این یکی از انتقادات اصلی ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه درمان و به ویژه پوست، دقت پایین آنها در تشخیص مشکلات پوستی افرادی با پوست تیره است. تحقیقاتی از روزنامه گاردین که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده نشان می‌دهد که دیتابیس تصاویری که برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند داده‌های کافی دسته بندی شده برای رنگ پوست‌های مختلف را نداشته و تصاویر کمتری از افرادی با پوست تیره در این داده‌ها دیده می‌شود.

با این حال گوگل برای پاسخ به چنین اعتراضاتی تلاش می‌کند. سال گذشته این شرکت با الیس مانک، استاد هاروارد، برای ترویج معیار MST (راهکاری برای دسته‌بندی پوستی) و بهترین عملکرد‌های استفاده از آن در توسعه هوش مصنوعی همکاری کرد. به گفته گوگل تیم های این شرکت با استفاده از معیار MST در «فعالیت‌های نشانه‌گذاری یادگیری ماشینی، تحقیقات بوم‌نگاری و آزمون انصاف» استفاده کرده‌اند.

این غول آمریکایی همچنین در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که سیستم یادگیری عمیق این شرکت دقت بیشتری در شناسایی مشکلات پوستی بیماران سیاه‌پوست دارد. به گفته گوگل این سیستم دقت ۸۷.۹ درصدی را برای بیماران سیاه پوست دارد که از تمامی دیگر قومیت‌ها بالاتر است.

گوگل در پست وبلاگی خود درمورد قابلیت‌های گوگل لنز به چند ویژگی دیگر این ابزار نیز اشاره کرده است:

  • دریافت اطلاعات درمورد تصاویر یا نشانه‌هایی که برایتان غریبه است؛
  • ترجمه تابلو‌های خیابانی۷ من و دیگر متون به ۱۰۰ زبان دنیا؛
  • کمک به تکالیف درسی با فیلتر «Homework help» که دستورالعملی را برای کمک به حل مساله در اختیار شما می‌گذارد؛
  • جستجو و ارجاع به مراکز خرید برای اقلام مختلف؛
  • جستجو و یافتن نسخه‌های مختلف یک محصول؛
  • جستجو و یافتن بهترین رستوران‌های اطراف و مشاهده نظرات دیگران؛
  • استفاده از لنز برای ارجاع تصویر به هوش مصنوعی بارد و کمک به درک بهتر این هوش مصنوعی از تصویر مد نظر شما.
https://pvst.ir/f54

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو