skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

مرکز تتا: اینمادهای بدون ستاره از مرز ۱۵ هزار گذشت

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۱۹ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ فروردین ۱۴۰۲

گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نشان می‌دهد تعداد اینمادهای بدون ستاره از مرز ۱۵ هزار گذشته است و روزانه بیش از ۱۰۰ اینماد به طور خودکار از طریق وب‌سرویس پرداخت‌یارها اعطا می‌شود.

به گزارش پیوست، اینماد بدون ستاره راهکار پیشنهادی بخش خصوصی برای کسب‌وکارهای خرد است که پس از برگزاری جلسات کارشناسی بین مرکز تتا، بانک مرکزی، شرکت شاپرک و بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مطرح شد.

اینماد بدون ستاره در واقع فرایند ساده‎‌شده اعطای نماد تجارت الکترونیکی برای کسب‌وکارهای خرد است که به عنوان اولین تجربه مجوز ثبت‌محور در کشور صرفاً با احراز هویت و دامنه عملیاتی شده و ظرف چند دقیقه قابل دریافت است. البته به منظور مدیریت ریسک ناشی از عدم انجام احرازهای دیگر در فرایند اصلی اینماد و جلوگیری از بروز تخلفات و کلاهبرداری‌‌های گسترده، کسب‌وکار خرد به گونه‌ای تعریف شده که تعداد و مجموع مبلغ تراکنش‌‌های آن در ماه به ترتیب کمتر از ۱۰۰ عدد و ۱۰۰ میلیون تومان باشد. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می‌گوید این موضوع به صورت سیستمی کنترل می‌شود. در صورت عبور کسب‌وکار خرد از سطح تعیین‌شده، کسب‌وکار موظف است ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و دریافت اینماد ستاره‌دار اقدام کند.

پیرو استقبال کسب‌وکارهای خرد از اینماد بدون ستاره از سال ۱۴۰۰ و ارائه وب‌سرویس اینماد بدون ستاره به پرداخت‌یارها از سال گذشته، تعداد اینمادهای بدون ستاره در فصل زمستان ۱۴۰۱ از مرز ۱۵۱۰۰ کسب‌وکار عبور کرده که اکثر این کسب‌وکارها تا قبل از آن از امکان ثبت و استفاده از مزایای داشتن مجوز قانونی محروم بودند؛ ولی با استفاده از قابلیت دریافت اینماد بدون ستاره توانسته‌اند از مزایای مجوز قانونی نزد یک مرجع حاکمیتی بهره‌‌مند شوند.

 توزیع اینمادهای بدون ستاره در رشته فعالیت‌های مختلف تقریباً مشابه گذشته است که در اطلاعیه‌های قبلی روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتشر شده است. بنا بر اعلام روابط عمومی مرکز تتا، طی بررسی‌های انجام‌شده، کمتر از یک درصد کسب‌وکارها از سطح فعالیت مجاز عبور کرده‌اند.

علاوه بر این پیرو جلسه مورخ هشتم آذرماه ۱۴۰۱ با شرکت‌های پرداخت‌یار شامل زرین‌پال، زیبال، وندار، پی‌استار و پی دات آی‌آر و موافقت با تمامی درخواست‌های تکمیلی مطرح‌شده در مورد وب‌سرویس اعطای خودکار اینماد بدون ستاره و اتصال به پنجره واحد تجارت الکترونیکی مانند امکان دریافت اینماد برای کسب‌وکارهایی که به طور مستقیم در سامانه اینماد ثبت‌نام و قبلاً اینماد دریافت کرده‌اند، امکان دریافت اطلاعات تکمیلی کسب‌وکار از جمله کد رهگیری پس از دریافت اینماد و موارد دیگر، هم‌اکنون روزانه بیش از ۱۰۰ اینماد به طور خودکار از طریق وب‌سرویس پرداخت‌یارها اعطا می‌شود.

 نمودار زیر وضعیت نظارت بر کسب‌وکارهای خرد را نمایش می‌دهد.مرداد ۱۴۰۰ مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای رفع چالش الزام دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سوی پذیرندگان پرداخت‌یارها و کسب‌وکارهای کوچک هستند، تفاهم کردند کسب‌وکارهای کوچک که تراکنش‌های مالی‌شان از سقفی بالاتر نخواهد رفت یک نماد اعتماد بدون ستاره دریافت می‌کنند که برای دریافت این نماد اعتماد، فقط باید اطلاعات پایه خود از قبیل کدملی و نامشان را ثبت کنند.

این پیشنهاد و چارچوب به دلیل مخالفت‌های پرداخت‌یارها از الزام پذیرندگانشان به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی مطرح شد چرا که فعالان این حوزه معتقد بودند در شرایطی که بسیاری از کسب‌وکارهای تحت پوشش آنان کسب‌وکارهای کوچک و خانگی هستند، الزام تمامی آنان به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی موجب می‌شود به‌جای انجام فعالیت شفاف اقتصادی از راهکارهای دیگر از جمله کارت به کارت استفاده کنند که این اقدام امکان رصد فعالیت‌های مالی را از بین خواهد برد.
https://pvst.ir/ek8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو