skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ذره‌بین

بابک سهرابی بنیان‌گذار و مدیرعامل جاجیگا

بابک سهرابی بنیان‌گذار و مدیرعامل جاجیگا

معنایی برای باقی عمرم

بابک سهرابی بنیان‌گذار و مدیرعامل جاجیگا
بابک سهرابی
بنیان‌گذار و مدیرعامل جاجیگا

۷ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۱۱۰

از نگاه من، چشم‌انداز ۱۴۰۲ برای جاجیگا همچون سایر استارت‌آپ‌ها، مبهم و پیچیده است؛ از سویی با استارت‌آپی پنج شش‌ساله مواجه هستیم که در مرحله رشد خود قرار دارد و با تجربه باکیفیتی که برای کاربرانش خلق کرده، به خوبی توانسته است رقبای خود را پشت سر بگذارد و رشد پنج‌برابری این این پلتفرم در دوران کرونا نشان‌دهنده ارتباطی است که این استارت‌آپ توانسته است با دو سوی پلتفرم برقرار کند.

همچنین ما با تیمی مواجه هستیم که فرهنگ سازمانی جاافتاده‌ای دارد و به مرحله قابل قبولی از بلوغ رسیده و حالا آماده است تا با چالش‌های بزرگ‌تری مواجه شود.

از سوی دیگر، در سمت میزبان‌ها، با افرادی روبه‌روییم که چند سال همراهی، هدایت و سازماندهی این سرویس را تجربه و آگاهی و مهارت لازم برای ارائه خدمات باکیفیت را کسب کرده‌اند و حتی نتیجه سخت‌گیری‌های پلتفرم را برای توسعه کسب‌وکار خود دیده و شیرینی نتایج آن را چشیده‌اند. در سمت سوم، با مهمان‌ها و مسافرانی روبه‌رو هستیم که شاهد چند سال تلاش مداوم این تیم برای فراهم کردن نیازهای آنها و بهبود مستمر در خدمات جاجیگا بوده‌اند و حالا «اعتماد» ارزشمندترین میوه این همراهی است.

جمع اینها به معنای یک پتانسیل عالی برای وقوع چیزی است که باید رقم بخورد، اما متاسفانه از سوی دیگر ما تیره‌ترین دوران اکوسیستم استارت‌آپی ایران را پشت سر می‌گذاریم و چه‌بسا روزگاری تیره‌تر در سال ۱۴۰۲ در پیش باشد؛ اینترنت نصفه‌‌نیمه‌ای که اسیر سیاسی‌کاری و قدرت‌طلبی عده‌ای شده، اقتصادی که رو به فروپاشی است، شرایط اجتماعی‌ای که ملتهب و صدمه ‌دیده است با فردایی که مبهم و غبارآلود است و… اما تصمیم من تا این لحظه، بر ادامه مسیر و تلاش بیشتر برای تغییر شرایط است.

من آموخته‌ام که نتایج پایدار یک‌شبه حاصل نمی‌شود، که اگر حاصل شود یک‌شبه هم فرو خواهد ریخت. توسعه پایدار نه سریع و نه در سطح که در عمق و در جان و باورها شکل می‌گیرد، این ریشه و این عمق نیازمند صرف زمان، تمرکز بر اهداف، استمرار و یادگیری و افزایش آگاهی است.

ما باید بیاموزیم، ما باید تغییر کنیم، تنها با افزایش آگاهی است که می‌توان از پس چالش‌های پیچیده آینده‌ای که چندان دور نیست برآمد. فضای استارت‌آپی با همه نقص‌های خود راهی کم‌جان ولی پرامید برای برون‌رفت از بن‌بست اقتصادی و اجتماعی موجود در ایران بوده و من تلاش و استمرار در این مسیر را در روزگاری که تلخ‌تر از زهر است، مبارزه‌ای قابل تقدیر برای تغییر می‌دانم. حتی اگر به تنهایی، حتی اگر سخت‌تر، این معنایی است که برای باقی عمرم برگزیده‌ام.

این مطلب در شماره ۱۱۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/ea2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو