skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احراز هویت برای دارندگان ir. اجباری شد + به‌روزرسانی

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۸ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۱ دی ۱۴۰۱

مرکز ثبت دامنه‌ کشوری ایران اعلام کرده است از ابتدای سال ۱۴۰۲ همه‌ درخواست‌های مرتبط با دامنه نقطه آی‌آر فقط از طریق شناسه‌های کاربری احراز هویت‌شده پذیرفته خواهد شد. به نظر می‌رسد چنین اقدامی در راستای کنترل ثبت بی‌قاعده دامنه‌های تقلبی انجام شده است.

به گزارش پیوست، اگر دارندگان دامنه نقطه آی‌آر شناسه‌های کاربری خود را احراز هویت نکنند، به هیچ‌کدام از درخواست‌های ارسالی آنان پاسخی داده نخواهد شد. ایرنیک یا همان مرکز ثبت دامنه کشوری از کاربران خواسته به منظور جلوگیری از تضییع حقوق خود نسبت به تکمیل اطلاعات و احراز هویت اقدام کنند. این احراز هویت با ثبت شماره تلفن انجام می‌شود.

مصطفی بنی‌حسن، مدیر اعلا سامانه ایمن آسیا که یکی از نمایندگان ایرنیک است، گفت: «تا پیش از این هرکس می‌توانست به نام هر فردی که می‌خواهد دامنه ثبت کند اما با چنین مقرراتی این وضعیت کنترل می‌شود. در حال حاضر کاربران می‌توانند با وارد کردن نام کاربری، رمز و شماره تلفن خود احراز هویت کنند.»

او ادامه داد: «به هر حال یکسری از مشکلات با این قانون حل می‌شود؛ مثلاً در گذشته سایتی به اسم سامسونگ دات آی‌آر با مشخصات فردی دیگر ثبت می‌شد و آن فردی هم که از اطلاعاتش سوءاستفاده شده بود نمی‌توانست پیگیری کند.»

این اجبار ایرنیک برخی از دارندگان دامنه‌ها را به یاد نامه‌ ۲۷ آذر شاپرک به پرداخت‌یارها انداخت. نامه‌ای که در آن از مدیران عامل شرکت‌های پرداخت‌یار خواسته شد ترجیحاً تا سوم دی‌ماه به جای استفاده از com. از ir. استفاده کنند.

بنی‌حسن با اشاره به اینکه این اطلاعیه ربطی به نامه شاپرک ندارد گفت: «در همان روزی که این نامه منتشر شد تعداد تماس‌ها با ما برای خرید دامنه افزایش قابل توجهی یافت و افراد زیادی نیز می‌خواستند که دامنه خود را از com. به ir. منتقل کنند در حالی که کمی بعد روابط عمومی شاپرک اعلام کرد الزامی به حذف دامنه com. وجود ندارد. اصلاً شاپرک اعلام نکرد به دامنه‌های com. درگاه ارائه نمی‌دهد اما تعدادی از مشتریان ما با دیدن این نامه نگران شدند.»

دارندگان دامنه ir. می‌توانند با ثبت شماره تلفن خود در https://verify.nic.ir احراز هویت کنند هرچند در شرایط فعلی با ثبت شماره تلفن کدی ارسال نمی‌شود و به نظر می‌رسد این سامانه فعلاً دچار اختلال است.

به‌روزرسانی

مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه اول کشوری به تازگی اعلام کرده  که در حال حاضر احراز هویت کاربران حقیقی ایرانی در حال انجام است و فرایند احراز هویت کاربران حقوقی و خارجی متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
بنا بر اعلام این مرکز، کاربران و صاحبان دامنه که صاحب چند شناسه کاربری ایرنیک هستند باید فقط با یک شناسه کاربری احراز هویت را انجام دهند. قرار است احراز هویت شناسه‌های دیگر بعدتر اطلاع‌رسانی شود.

https://pvst.ir/ds9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو