skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

میلیاردها دلار زیان ابری گوگل و مایکروسافت

۱ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

ابر گوگل و مایکروسافت

سال‌ها تلاش گوگل برای پیشرفت در زیرساخت بازار ابری، این شرکت را با فاصله از آمازون و مایکروسافت در رده سوم قرار داده است، هرچند گوگل معتقد است بیشتر از آنچه تحلیلگران تصور می‌کنند به رده دوم نزدیک است. براساس گزارش داخلی کارکنان گوگل که با تکیه به مستندات درزکرده از مایکروسافت و بررسی آمار بازار، ارائه شده، گوگل باور دارد وضعیت متفاوت‌تر از آمار و گزارش‌های منتشرشده است؛ مشکل اینجاست که این شرکت‌ها گزارش‌های شفافی ارائه نمی‌دهند تا سرمایه‌گذاران بتوانند شرایط را مقایسه کنند.

طبق برآورد گوگل، سال گذشته مالی که ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان رسید، مایکروسافت ۲۹ میلیارد دلار مصرف درآمد از Azure داشت، مبلغی که نشانگر ارزش زیرساخت خدمات ابری برای مشتریان است. این رقم چند میلیارد‌ دلار کمتر از برآورد تحلیلگران وال‌استریت است. Bank of America با پیش‌بینی ۳۷.۵  میلیارد دلار درآمد در سال مالی ۲۰۲۲ برای Azure، خوش‌بین‌ترین محسوب می‌شود. شرکت سرمایه‌گذاری کوون (Cowen) درآمدی ۳۳.۹ میلیارد دلاری و UBS نیز درآمدی ۳۲.۳ میلیارد دلار را پیش‌بینی کردند.

مستندات گوگل نشان می‌دهد که Azure سال مالی ۲۰۲۲ را با زیان ۳ میلیارد دلاری به پایان ‌می‌رساند که البته نسبت به زیان ۵ میلیارد دلاری سال گذشته کاهش یافته است. این گزارش مدعی است که هزینه‌های فروش و بازاریابی این ابر مشهور، به ۱۰ میلیارد دلار رسیده و ۳۴ درصد از درآمد را پوشش می‌دهد. مایکروسافت می‌گوید هزینه‌های فروش و بازاریابی این شرکت به طور کلی در همین دوره مالی به ۱۱ درصد می‌رسد.

یکی از تحلیلگران برآورد گوگل را زیر سوال برده است.

دریک وود، تحلیلگر شرکت کوون که برآورد مثبتی برای خرید سهام مایکروسافت دارد می‌گوید: «چنین زیان بزرگی به هیچ‌وجه ممکن نیست.» تحقیقات او نشان می‌دهد که سهم سود Azure به بیش از ۳۰ درصد رسیده، در حالی که گوگل سهم ۱۰- درصد را پیش‌بینی می‌کند.

بخش ابری یکی از مهمترین حوزه‌های رقابت تکنولوژی است و بزرگترین و سرمایه‌دارترین شرکت‌های آمریکایی به دنبال پیروزی در قرارداد‌های تجاری و دولتی هستند. شرکت‌های دولتی و خصوصی هرروزه بسیاری از نیازهای رایانشی و ذخیره خود را به مراکز داده خارجی واگذار می‌کنند.

گوگل و مایکروسافت با سرمایه‌گذاری گسترده سعی دارند از سلطه آمازون که از سال ۲۰۰۶ وارد این حوزه شده جلوگیری کنند. اما شرکت‌ها نتایج خود را ارائه نمی‌کنند.

مایکروسافت آمار رشد Azure و دیگر خدمات ابری خود را نسبت به سال گذشته ارائه کرده، اما خبری از آمار دلاری نیست و مشخص نمی‌کند چه مقدار از این رشد مربوط به Azure است. Azure و دیگر خدمات ابری علاوه بر دیگر چیزها، ابزارهای تحرکات و امنیت شرکتی یا EMS را نیز شامل می‌شوند.

با این حال آلفابت، شرکت مادر گوگل، درآمد یا بازده اجرایی پلتفرم ابری گوگل یا GCP را گزارش نمی‌کند. این شرکت تنها آماری از گوگل کلود را منتشر می‌کند که اشتراک‌های نرم‌افزار همکاری فضای کار گوگل (Google Workspace) و GCP را که رقیب مستقیم Azure است شامل می‌شود.

آمازون بازده مالی و درآمد اجرایی AWS را گزارش می‌کند که روشن‌ترین تصویر نسبت به دیگر کسب‌وکارهای ابری از بین سه شرکت را ارائه می‌کند. AWS بازده ۲۶ درصدی را برای سه‌ماهه سوم گزارش کرده است و این در حالی است که گوگل کلود بازده ۱۰- درصدی را برآورد می‌کند.

مایکروسافت هیچگاه سود بخش Azure را مشخص نکرده است. ساتیا نادلا، مدیرعامل این شرکت در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که استفاده مشتریان از «خدمات بالارده» فراتر از منابع رایانشی و ذخیره می‌تواند به «حاشیه سود بیشتر در بلند‌مدت» منتهی شود.

براساس داده‌های گارتنر، AWS توانسته ۳۹ درصد از بازار جهانی زیرساخت ابری در سال ۲۰۲۱ را در اختیار بگیرد و علی‌بابا چین ۹.۵ درصد و گوگل ۷.۱ درصد نیز را در اختیار دارند.

نمایندگان گوگل و مایکروسافت از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.

گوگل چطور این برآوردها را ارائه کرده است

گوگل می‌گوید تحلیلش براساس مقاله‌ای از اینسایدر است که با تکیه به محتوای درزشده ارائه و سخنرانی این شرکت، نوشته شده و درباره درآمد مصرفی Azure* در چند سال اخیر است. گوگل در مستندات خود می‌گوید که ارائه درزکرده از مایکروسافت مدل‌سازی دقیق‌تری از این کسب‌وکار را امکان‌پذیر می‌سازد و محاسبات گوگل نشان بازده مالی Azure یا ACR منبع اصلی درآمد آن و دیگر خدمات ابری است.

گوگل براساس اطلاعات درزکرده یک‌سری پیش‌فرض‌ها را در نظر می‌گیرد. آمار احتمالی درآمد براساس بیانیه‌ای از مایکروسافت است که حدود ۵۱ درصد از درآمد کلی سال مالی ۲۰۲۲ از کاربران آمریکایی گوگل به دست آمده و درنتیجه براساس این برآورد، درآمد بخش‌های مختلف از جمله خصوصی و صنایع قانون‌مند از داده‌های گارتنر و دیگر منابع استنباط شده است.

برای تعیین هزینه‌های اجرایی، گوگل فرض کرده است ۶۵ هزار نفر و عمدتا برای کار در بخش نیروی کار Azure در مایکروسافت مشغول بوده‌اند. این آمار براساس گزارش اینسایدر از سازمان ابری و هوش مصنوعی مایکروسافت است که تعداد کارمندان این نهادها را بیش از ۶۰ هزار اعلام می‌کند.

درصورت صحت برآورد گوگل، ACR مایکروسافت حدود ۴۰ درصد کسب‌وکار AWS است و ۲۷ درصد بزرگ‌تر از کسب‌وکار ابری گوگل است.

گوگل براساس برآورد خود نتیجه می‌گیرد که درآمد Azure از رشد ۶۱ درصدی در سال مالی ۲۰۲۰ به حدود ۵۰ درصد در سال مالی ۲۰۲۲ کاهش یافته است. این سطح رشد بیشتر از آن چیزی است که مایکروسافت برای Azure و دیگر خدمات ابری ارائه می‌کند. براساس داده‌های مایکروسافت، میزان رشد آن در همین دوره از ۵۶ درصد به ۴۵ درصد کاهش یافته است.

گوگل پیش بینی می‌کند که سود ناخالص Azure یا درآمد باقی‌مانده پس از احتساب هزینه کالاهای فروخته‌شده، از کمتر از ۲۹ درصد در سال مالی ۲۰۱۹ به حدود ۶۳ درصد در سال مالی ۲۰۲۲ افزایش یافته است. ایمی هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت می‌گوید بهره‌وری سخت‌افزار و نرم‌افزاری به افزایش حاشیه سود ناخالص Azure کمک کرده است.

با توجه به این سطوح درآمدی، ابر سود کمتری نسبت به نرم‌افزارهای ویندوز و آفیس مایکروسافت دارد. حاشیه سود ناخالص مایکروسافت به طور کلی در سال مالی ۲۰۲۲ حدود ۶۸ درصد بود.

باید اشاره کرد هیچکدام از پیشتازان بازار آمریکا حاشیه سود ناخالص کسب‌وکار ابری خود را گزارش نمی‌کنند.

کوون انتظار دارد که Azure و  دیگر خدمات ابری حدود ۲۷ درصد از درآمد مایکروسافت را در سال مالی فعلی (۲۰۲۳) به خود اختصاص بدهند. به گفته وود، مایکروسافت می‌تواند با بررسی دقیق به شفافیت بیشتر کمک کند.

پی‌نوشت:

*ACR یا Azure consumption revenue ارزش پولی خدمات Azure است که مشتری مصرف می‌کند.

منبع: CNBC

https://pvst.ir/dqt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو