skip to Main Content
تلویزیون‌های بزرگ سامسونگ

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

آیا سرانجام ایرانیان کارت اعتباری خواهند داشت

دو طرح با یک هدف

۸ اسفند ۱۳۹۴

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

شماره ۳۲

برای بوکمارک این نوشته

تلاش‌های بانک مرکزی برای ثمر رساندن طرح کارت اعتباری در ایران دوباره آغاز شده است. طرحی که قدمت آن حداقل به یک دهه پیش بازمی‌گردد اما مسئولان بانک مرکزی هرچه کرده‌اند تا آن را به نتیجه برسانند، کمتر توفیق یافته‌اند. رابطه معکوس کوشش‌های بانک مرکزی و نتیجه، شاید بیش از هر چیز به فرهنگ حاکم بر جامعه بازمی‌گردد؛ موضوعی که مردم، بانک‌ها و فروشندگان را شامل می‌شود. در به نتیجه نرسیدن طرح‌های کارت اعتباری خرید در ایران هر بار دلایل مختلفی به میان آمده است؛ از موضوعات شرعی گرفته تا سود بانک‌ها و آشنایی مردم، اما به نظر می‌رسد در توافقی نانوشته، همه گروه‌ها هم‌نظر شده‌اند که بهتر است تمام خریدها نقد انجام شود و در مقابل، اندوخته‌های مردم نزد بانک‌ها بماند یا صرف بنگاه‌داری آنان شود یا به طرح‌های بزرگ و سود بالا تخصیص یابد. اما این بار بانک مرکزی تلاش دارد با استفاده از رکود اقتصادی موجود یک بار برای همیشه تابوکارت اعتباری در ایران را بشکند و آن را دورن جیب مردم جا دهد. طرح خرید کالای ایرانی که پس از کش و قوس‌های فراوان این روزها به مرحله اجرا رسیده، بهانه‌ای است برای شکستن تابو کارت اعتباری و در کنار آن بانک مرکزی می‌کوشد با همکاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی، کارت اعتباری دیگری را وارد بازار کند که گرچه با استانداردهای روز دنیا فاصله دارد اما می‌تواند به عنوان گام اول محسوب شود.رکود اقتصادی که گریبان بازارهای ایران را گرفته به گفته کارشناسان اقتصادی، اولین رکود درون‌زای اقتصاد ایران در چند دهه اخیر است؛ رکودی که از سمت تقاضا بر بازار حاکم شده و لاجرم راه برون‌رفت از آن، تحریک تقاضا برای خرید است.گرچه اقتصاددانانی مانند مسعود نیلی (مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور) معتقدند رکود اقتصادی ایران تا سال ۹۷ ادامه خواهد داشت، اما بانک مرکزی با ارائه دو طرح تلاش کرده این رکود را از میان بردارد یا حداقل دامنه تاثیرات مخرب آن را کاهش دهد. طرح خرید خودروهای مانده در انبار ایران‌خودرو و سایپا که با استقبال مردم روبه‌رو شد، یکی از این طرح‌ها بود که توانست انبارهای این دو خودروساز ایرانی را در عرض چند روز خالی کند. همان روزها بانک مرکزی طرح دیگری برای خرید کالاهای ایرانی ارائه داد که البته تا مرحله اجرا دچار تغییرات زیادی شد.

بر این اساس بانک مرکزی برای اجرای این طرح ۴۲ هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته، بانک‌ها تا ۱۰ میلیون تومان اعتبار در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و آنها می‌توانند از فروشگاه‌های اعلام‌شده، اجناس ایرانی مشخصی خریداری کنند. این...

با وارد کردن کد تخفیف stayhome تا پایان خرداد از اشتراک آنلاین سه ماهه پیوست رایگان استفاده کنید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۳۲ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۳۲ پیوست

برای بوکمارک این نوشته

دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/19z
میثم قاسمیدبیر تحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو