skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کل بیمه مرکزی : نظارت تعطیلی‌بردار نیست

سوییچ بیمه با اصلاحاتی اجرا خواهد شد

سمانه سمیع تحریریه

۱۴ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ آذر ۱۴۰۱

بیمه مرکزی در حال رایزنی با قانون‌گذار برای رفع ابهام در خصوص ممنوعیت فعالیت سوییچ آمیتیس است. طبق نظر مدیران بیمه مرکزی، هرچند اصلاحاتی در فرایند اجرایی کردن سوییچ مرکزی بیمه مرکزی یا آمیتیس اعمال خواهد شد اما اصل سوییچ اجرایی خواهد شد.

به گزارش پیوست، در آیین‌نامه اجرایی حمایت از کسب‌وکارهای برخط ایجاد یک نهاد واسط برای فعالیت پلتفرم‌های حوزه بیمه ممنوع اعلام شد، حال رئیس کل بیمه مرکزی، مجید بهزادپور، در پاسخ به سوال پیوست در مورد سرانجام فعالیت سوییچ آمیتیس پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی حمایت از کسب‌وکارهای برخط حوزه بیمه گفت: این آیین‌نامه، تکلیف فعالیت سوییچ آمیتیس را مشخص کرده و چون این مصوبه، مصوبه دولت است برای ما محترم و لازم‌الاجراست. منتها از طرفی دیگر مسیرهای قانونی برای رفع ابهام‌ها نیز وجود دارد. در واقع این مصوبه ابهاماتی دارد که ما از طریق قانونی در حال رفع آن ابهام‌ها هستیم.

مجید بهزاردپور، رئیس کل بیمه مرکزی
مجید بهزادپور رئیس کل بیمه مرکزی. عکس از: عباس شریعتی/ تسنیم

او در حاشیه بیست و نهمین همایش ملی و دهمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه افزود: اعتقاد ما این است که با این مصوبه ممکن است اصلاحاتی روی سوییچ لازم باشد و ما آن را اعمال می‌کنیم؛ اما قطعاً اصل سوییچ را اجرا می‌کنیم. منتها تاکید می‌کنم یک سری اصلاحات با رعایت مصوبه نیاز است که انجام شود. واقعیت این است اصل سوییچ به خاطر این بود که ما بر فعالیت شرکت‌های آنلاین اعمال نظارت کنیم و چنین وظیفه‌ای قابل تعطیلی نیست و در بند یک چهار مصوبه نیز قاطعانه بر نظارت با استفاده از ابزارهای فناورانه تاکید شده است و این کار انجام خواهد شد، منتها با اصلاحات!

طبق آیین‌نامه اجرایی حمایت از کسب‌وکارهای برخط حوزه بیمه، بیمه مرکزی از هرگونه نهادسازی یا تدوین ساختاری که منجر به ایجاد نهاد واسط برخط جدید شود، ممانعت شده و به منظور جلوگیری از رفتارهای انحصارگرایانه و تقویت فضای رقابتی تاکید شده که نظارت بیمه مرکزی ارتقا یابد.

تشکیل اکوسیستم دیجیتالی صنعت بیمه

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی، سید قاسم نعمتی، نیز در تکمیل موضوع سوییچ آمیتیس به پیوست گفت: در ابتدا تاکید می‌کنم سوییچ را باید از آمیتیس جدا کرد، آمیتیس تنها یک پیمانکار است. یعنی سیاست‌گذاری، طراحی، پیاده‌سازی یا کیفیت پیاده‌سازی هیچ ارتباطی به آمیتیس ندارد و ما ممکن بود هر شرکت دیگری را به عنوان پیمانکار انتخاب کنیم؛ اما آمیتیس به دلیل اینکه زیرمجموعه شرکتی وابسته به بیمه مرکزی بود ترجیح ما بر این بود که برای بحث محرمانگی داده این کار را آمیتیس انجام دهد.

او ادامه داد: راجع به سوییچ بیمه هم باید بگویم سوییچ بیمه همین الآن نیز راه‌اندازی شده است. سوییچ بیمه قبل از موضوع کارگزاری آنلاین نیز راه‌اندازی شده بود و کار می‌کرد. در واقع سوییچ بیمه به عنوان یک زیرساخت لازم برای تشکیل اکوسیستم دیجیتالی صنعت بیمه و مراوده اطلاعاتیِ صنعت بیمه به صورت یکپارچه با بیرون از صنعت بیمه و مراوده اطلاعاتی از بیرون صنعت به داخل صنعت بیمه لازم است و بسیاری از استارت‌آپ‌ها از برخی از خدمات آن استفاده می‌کنند. موضوع مورد بحث سه سرویس مربوط به کارگزاری‌های انلاین یعنی بحث استعلام نرخ، صدور، و پرداخت وجه حق بیمه به حساب شرکت‌های بیمه است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی، «سید قاسم نعمتی»
سید قاسم نعمتی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی

نعمتی در ادامه توضیح داد: بر اساس بخشنامه دولت گفته شده از این سه سرویس به صورت به‌لحظه استفاده نشود؛ یعنی به عبارتی دیگر عملکرد شرکت‌های کارگزاری آنلاین وابسته به استفاده از این سه سرویس نباشند و در حقیقت این موضوعِ «به‌لحظه» یا «به غیرلحظه» فعلاً محل مناقشه است.

او در پایان توضیح داد: بالاخره بیمه مرکزی نیاز به ابزار نظارتی دارد و قانون‌گذار هم در همین مصوبه خواسته که بیمه مرکزی به صورت جدی و مبتنی بر فناوری فرایند نظارت را انجام دهد. در همه جای دنیا هم وقتی نهاد ناظر می‌خواهد نظارت متمرکز انجام دهد معمولاً با سوییچ وارد عمل می‌شود. کم و کیف این سوییچ را باید در روزهای آینده دید که قانون‌گذار نقاط ابهام‌دار سمت صنعت بیمه و سمت بیمه مرکزی را شفاف‌تر کند. آنجاست که می‌شود بهتر در رابطه با این موضوع صحبت کرد. ولی قطعاً نظارت مبتنی بر فناوری تعطیل‌بردار نخواهد بود و الزام خواهد داشت. قطعاً بر اساس همین بخشنامه و بنا بر وظیفه قانونی بیمه مرکزی، نظارت به صورت کامل انجام خواهد شد.

https://pvst.ir/dnh
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو