skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی: آمیتیس رقیب نیست، تسهیلگر است

سمانه سمیع تحریریه

۶ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ تیر ۱۴۰۱

قاسم نعمتی

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی معتقد است آمیتیس به عنوان سوییچ بیمه‌ای به دنبال انحصار و رقابت با کسب‌وکارها نیست، بلکه تسهیلگر کسب‌وکارهای حوزه بیمه است.

به گزارش پیوست، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی، «سید قاسم نعمتی»، در لایو اینستاگرامی صفحه بیمه مرکزی به سوالاتی در مورد سوییچ بیمه‌ای و نگرانی کارگزاران آنلاین در این رابطه پاسخ داد.

نعمتی فضای فعلی استارت‌آپ‌های حوزه بیمه را عاری از قوانین بیمه‌ای تلقی کرد و تغییرات ایجادشده و سوییچ بیمه‌ را نتیجه مدت‌ها بررسی موشکافانه و نشست‌های بین استارت‌آپ‌ها، بیمه مرکزی، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی و نمایندگان دانست.

او در ادامه نگرانی کارگزاران برخط را در مورد شرکت آمیتیس نابجا خواند و توضیح داد: آمیتیس ذیل شرکت بیمه مرکزی است و هدف آن انتفاع، رقابت و انحصار با هیچ شرکت بیمه‌ای نیست و در ذات آمیتیس ایجاد هیچ‌گونه فضای رقابتی وجود ندارد.

او همچنین توضیح داد سوییچ بیمه‌ای، نظارت بیمه مرکزی را بر فضاهای کسب‌وکاری بیشتر خواهد کرد و ماهیت عملکردی استارت‌آپ‌ها و چندنرخی بودن نرخ‌های بیمه را که باعث سردرگمی کاربران می‌شود از بین می‌برد. او در این زمینه گفت: نرخ‌های خارج از چارچوب و شیوه محاسبه نرخ در برخی استارت‌آپ‌ها بازمهندسی شده بود و همین شائبه‌ها فضای ذهنی مردم را بر هم می‌زد و فضای بی‌اعتمادی را در بیمه ایجاد می‌کرد. ما باید آن را مدیریت می‌کردیم و در واقع آمیتیس راه‌حل این مشکلات بود.

صحیح‌تر بودن فرایند مهم‌تر از سریع‌تر بودن است

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی همچنین سوییچ بیمه‌ای را عاملی نه فقط برای سریع‌تر شدن بلکه صحیح‌تر شدن فرایند صدور بیمه دانست و گفت: در حقیقت صدور بیمه در کارگزاری‌های آنلاین کاملاً آنلاین نبود و در حد فاصل بین پرداخت وجه تا صدور مشکلاتی وجود داشت. بحث انباشت مبالغ یکی از همین مشکلات بود که باید بیمه مرکزی این چالش را در در استارت‌آپ‌های حوزه بیمه برطرف می‌کرد.

به باور نعمتی، حق بیمه نباید در حساب کارگزاران رسوب کند و باید از بیمه‌گذار مستقیم به حساب بیمه‌گر وارد شود. او این مساله را ضربه‌ای به فلسفه وجودی بیمه سالم عنوان کرد و گفت ایجاد این سامانه می‌‌تواند شبه‌های مالی این حوزه را نیز برطرف کند.
نعمتی همچنین تشریح کرد روند اجرایی شدن سوییچ بیمه از سوی بیمه مرکزی پیاده‌سازی شده است و نمایندگان و کارگزاران در این تصمیم‌گیری دخیل بوده‌اند و به هیچ عنوان این تصمیم در جهت حذف نماینده‌ها نبوده بلکه در راستای حمایت از تمام کارگزاران شکل گرفته است.

در واقع نعمتی معتقد است این سوییچ باعث می‌شود فرایند صدور بیمه به صورت عادلانه و در سیکلی مناسب شکل بگیرد و به هیچ عنوان کارگزاران نباید راجع به این موضوع احساس نگرانی کنند.

آمیتیس رقیب نیست

نعمتی همچنین اعلام کرد مراحل فنی و برنامه‌نویسی آمیتیس انجام و به شرکت‌های بیمه نیز ابلاغ شده است که API خود را در اختیار سامانه بگذارند؛ اما هنوز بسیاری از شرکت‌ها این کار را انجام نداده‌اند و زمانی که این چرخه میسر شود خدمات بسیار بهتری در اکوسیستم فناوری اطلاعات بیمه‌ای شکل خواهد گرفت. او همچنین گفت سوییچ بیمه برای تسهیلگری و تاسیس اکوسیستم دیجیتالی صنعت بیمه طراحی شده و آمیتیس تکمیل‌کننده سنهاب است و ما این اطمینان را می‌دهیم که به هیچ عنوان مقوله رقابت و انحصار با استارت‌آپ‌ها مطرح نیست.

او همچنین در مورد امنیت این سامانه توضیح داد امنیت اطلاعات در دست بیمه مرکزی است و خود سوییچ محل ذخیره داده نیست، بلکه تنها یک هاب است و مسئولیت و حفاظت از اطلاعات با بیمه مرکزی است.

خلاقیت ادامه پیدا می‌کند

نعمتی همچنین در پاسخ به انتقادهایی که این سامانه را مانع بروز خلاقیت اعلام کرده‌اند گفت: چطور می‌توان درباره سامانه‌ای که کاربران هنوز با آن کار نکرده‌اند اظهارنظر کرد و آن را مانع خلاقیت دانست؟ من با این دیدگاه موافق نیستم و ما در آمیتیس تنها زیرساخت‌ها را برای تسهیلگری در فرایند بیمه‌ای مهیا کرده‌ایم. وضعیت گنگ فعلی آسیب‌زاست و ما به خاطر حل مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت این کار را انجام داده‌ایم. حالا خواسته بیمه مرکزی از کلیه فعالان این حوزه این است که تا زمانی که با این سامانه کار نکرده‌اند عملکرد بیمه مرکزی را قضاوت نکنند و اجازه بدهند روال شکل قانونی و شفاف را به خود بگیرد.

نعمتی در آخر به جایگاه بیمه مرکزی در ارزیابی دوره نهم پایش کیفیت خدمات الکترونیکی اشاره کرد و گفت: از ۹ دوره ارزشیابی ما توانستیم در هشت دوره رتبه یکم تا سوم را به خود اختصاص دهیم و این خود نشان‌دهنده توانایی و علاقه ما به آنلاین کردن خدمات است و ما در بحث سوییچ نمی‌خواهیم صرف سهل کردن امور قانونی را نقض کنیم. ما در تلاشیم فضای مبهم را به سمت شفاف‌سازی و سالم‌سازی ببریم.

https://pvst.ir/cmx
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو