skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اینستاگرام مختل شد/ شرکت زیرساخت: لینک‌ها قطع شده بود

میثم قاسمی تحریریه

۲۵ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اختلال در اینستاگرام

شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اختلال در «برخی پلتفرم‌های خارجی» که به دلیل اختلال در «مسیرهای ارتباطی شمال کشور» بوده، رفع شده است.

به گزارش پیوست، روز گذشته (دوشنبه ۲۴ مرداد) کاربران اینترنت از وجود مشکلات شدید در دسترسی به محتوای شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص اینستاگرام خبر می‌دادند. امروز شرکت زیرساخت که وظیفه تامین اینترنت کشور را بر عهده دارد در اطلاعیه‌ای از رفع مشکل خبر داده است.

ابر آروان که یک پلتفرم ارائه خدمات ابری است در گزارشی اعلام کرد در بین وب‌سایت‌هایی که از سوی سامانه «رادار آروان» در سال ۱۴۰۰ به‌ شکل لحظه‌ای پایش شده، ۸۹ درصد اختلالات اینترنت مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷ درصد اختلالات مربوط به اینستاگرام بوده است.

مدیران ارشد وزارت ارتباطات در ماه‌های اخیر، برخی حوادث غیرمترقبه را دلیل اختلال در اینترنت کشور عنوان می‌کنند. در ماه جاری قطع برق در مرکز مخابرات انقلاب (ساختمان LCT) و آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی شرکت مخابرات ایران، منجر به وقوع اختلال در اینترنت کشور و به‌خصوص تهران شد. با این حال مدیران استارت‌آپ اجتماعی کارزار می‌گویند وقوع اختلال در اینترنت کشور و همچنین افزایش دامنه فیلترینگ، عمدی است. این استارت‌آپ که کارزاری برای اعتراض به این روند ترتیب داده می‌گوید: «ما SSL Inspection را تجربه می‌کنیم. یعنی تک‌تک بسته‌هایی را که از کشور خارج می‌شود باز می‌کنند، محتوایش را بررسی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند ارسال شود یا نه.»

در همین زمینه از اولین ساعات صبح روز ۲۱ تیر، قابلیت جست‌وجوی امن یا «Safe Search» روی موتورهای جست‌وجوی گوگل و بینگ برای کاربران ایرانی به صورت پیش‌فرض فعال شد. عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، انجام این کار را اجرای خواسته مردم و خانواده‌ها خوانده است.

در جدیدترین رخدادها در این زمینه، روز گذشته دسترسی به محتوای اینستاگرام در ایران غیرممکن شد؛ اما کاربران اعلام کردند با استفاده از فیلترشکن یا VPN می‌توانند به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشند. با وجود این، شرکت زیرساخت می‌گوید مشکل دسترسی به «برخی پلتفرم‌های خارجی» به دلیل اختلال در لینک‌های ارتباطی شمال ایران بوده است.

روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه خود آورده است: «روز گذشته برخی از لینک‌های ارتباطی شمالی کشور از مبداء کشورهای همسایه برای ساعاتی دچار اختلال شد که این اختلال باعث ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود. این مساله با جایگزینی ظرفیت‌های پشتیبان در ساعات پایانی شب گذشته مرتفع گردید. بر اساس این گزارش این اختلال بیشتر ارتباطات ثابت کشور را تحت تاثیر قرار داده بود.»

اختلال در اینستاگرام

با این حال برخی از سایت‌ها و اکانت‌های اینستاگرامی عنوان می‌کنند مسیرهای دسترسی به این شبکه اجتماعی مسدود شده بودند.

https://pvst.ir/cyi
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو