skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اینترنت ایران روی حالت Safe قرار گرفت؛ ۸۵ میلیون کودک

مهدی جعفری عضو تحریریه

۲۱ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

اینترنت کودکان

گزارش کاربران ایرانی نشان می‌دهد از اولین ساعات صبح امروز (۲۱ تیر)، قابلیت جست‌وجوی امن یا «Safe Search» روی موتورهای جست‌وجوی گوگل و بینگ برای بسیاری از کاربران ایرانی به صورت پیش‌فرض فعال شده و امکان غیرفعال کردن آن نیز وجود ندارد.

به گزارش پیوست، این حالت که بیشتر برای اینترنت همراه ایرانسل و همراه اول گزارش شده، محافظت‌های گوگل و بینگ برای کودکان را فعال و درنتیجه دسترسی به محتوای بزرگسال و خشونت‌آمیز را برای کاربران غیرممکن می‌کند.

وضعیت Safe Search در ایران
اگر عبارت Safe Search را در گوگل جست‌وجو کنید، وضعیت فعال بودن یا نبودن اینترنت کودک به شما نشان داده می‌شود.

اگر کاربران به سایت Google.com و Bing.com مراجعه کنند، DNS آنها در حالت جست‌وجوی امن به‌روزرسانی می‌شود و پس از آن از نگاه گوگل و بینگ کاربران به عنوان کودک تشخیص داده می‌شوند.

گزارش‌هایی حاکی از آن است که حالت جست‌وجوی امن برای بیشتر کاربران تلفن همراه غیرقابل تغییر و قفل است، اما کاربران اینترنت ثابت گاهی اوقات چنین محدودیتی را تجربه کرده و گاهی هم می‌توانند حالت جست‌وجوی امن خود را غیرفعال کنند.

جست‌وجوی امن برای کاربران اینترنت همراه با عرضه سیم‌کارت کودک در ایران همزمان شده است.

یک منبع آگاه در یکی از اپراتور‌های تلفن همراه به پیوست اعلام کرده این موضوع ارتباطی با اپراتور‌های تلفن همراه ندارد و احتملا این تغییرات از سمت زیرساخت رخ داده است.

از طرفی به گفته برخی کارشناسان، احتمال می‌رود فعال‌سازی جست‌وجوی امن برای برخی کاربران، ناشی از یک اشتباه فنی، با هدف فعال‌سازی اینترنت امن برای سیم‌کارت‌های کودک باشد.

به نظر می‌رسد این اقدام از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت، زیرمجموعه وزارت ارتباطات صورت گرفته و در نگاه عده‌ای از کاربران در جهت پیش‌برد پروژه شبکه ملی اطلاعات است.

براساس طرحی که به صورت آزمایشی در اردیبهشت و خرداد ماه در خوزستان آزمایش شد، در صورت وارد کردن آدرس گوگل در مرورگر موبایل، کاربران به آدرس Boomino.ir منتقل می‌شدند که پروژه‌ای تحت مالکیت همراه اول و در جهت ترویج ابزارهای اینترنت ملی و موتور جست‌وجوی داخلی است.

https://pvst.ir/cqf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو