skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۵ هزار کسب‌و‌کار خرد اینماد بی‌ستاره گرفته‌اند

۱۱ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اینماد بدون ستاره

بیش از پنج هزار کسب‌وکار خرد نماد بدون ستاره دریافت کرده‌اند و از این میزان کمتر از یک درصد آنها از مرز ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش ماهانه عبور کرده‌اند و ملزم به دریافت نماد اعتماد ستاره‌دار شده‌اند.

به گزارش پیوست، طبق گزارشی که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتشر کرده است، اینماد بدون ستاره به عنوان راهکاری برای دریافت سریع نماد اعتماد و به دنبال آن درگاه پرداخت برای کسب‌وکارهایی که حجم تراکنش مالی کمتری دارند و فعالیت‌شان محدود است در نظر گرفته شده است.

از زمان اجرایی شدن این طرح که تقریباً به نیمه سال ۱۴۰۰ بازمی‌گردد، کسب‌وکار خرد با تراکنشی کمتر از ۵۰ میلیون تومان در ماه یا تعداد تراکنش ۵۰تا در ماه تعریف شد اما با توجه به رصد انجام‌شده از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، این رقم در فروردین ۱۴۰۱ به ۱۰۰ تراکنش در ماه و ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

طبقه بندی کسب و کارهای خرد
فراوانی کسب‌وکارهای خرد در گروه‌های کالا و خدمات

در شرایطی مرکز تتا اعلام می‌کند هم‌اکنون پنج هزار و ۲۰۰ نماد اعتماد بدون ستاره صادر کرده است که در فروردین‌ماه این تعداد در حدود سه هزار و ۸۰۰ اینماد اعلام شده بود.

طبق بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بیشترین کسب‌وکارهایی که تاکنون نماد بی‌ستاره دریافت کرده‌اند در رسته فروش پوشاک، کیف و کفش و محصولات چرمی فعالیت می‌کنند. این رسته تقریباً هشت درصد کل کسب‌وکارهایی را که اینماد بدون ستاره دریافت کرده‌اند شامل می‌شود. در رتبه بعدی محصولات کسب‌وکارهای مربوط به فروش محصولات لوازم بهداشتی قرار می‌گیرند، این بخش تقریباً ۶ درصد کل کسب‌وکارهای این حوزه را به خود اختصاص داده است.

کسب و کارهای خرد تراکنش دار
سهم دامنه‌های دارای تراکنش بیش از سقف مجاز از کل دامنه‌های خرد

بررسی آمار مرکز تتا نشان می‌دهد کمتر از یک درصد کسب‌وکارهای خرد از حد مجاز انجام تراکنش گذر کرده‌اند و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طی اطلاعیه‌ای از آنها خواسته تا اقدام به دریافت نماد اعتماد ستاره‌دار کنند. طبق آنچه این مرکز اعلام کرده است، تقریباً ۳۸ کسب‌وکاری که اینماد بدون ستاره دریافت کرده بودند به دلیل عبور سقف تعیین‌شده ملزم به دریافت نماد اعتماد ستاره‌دار شده‌اند.

شمای کلی کسب و کارهای خرد
وضعیت کلی تعداد تراکنش‌های انجام‌شده روی کسب‌وکارهای خرد نماد بی‌ستاره

اینماد بدون ستاره به عنوان اولین مجوز ثبت‌محور در کشور با همکاری و تعامل مثبت حاکمیت و بخش خصوصی عملیاتی شده است. اجرای نماد اعتماد بدون ستاره همزمان شد با الزام دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی. از سویی برخی از کسب‌وکارهای خرد با توجه به مدل فعالیت‌شان امکان دریافت نماد اعتماد نداشتند از همین رو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با تعریف نماد بی‌ستاره و تعریف کسب‌وکارهای خرد الزام دریافت مجوز را حذف کرد.

https://pvst.ir/cw7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو