skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

فریما کیانی

فریما کیانی نویسنده میهمان

خانه هوشمند چیست؟ + انواع و مزایای آن

فریما کیانی
فریما کیانی
نویسنده میهمان

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

خانه هوشمند چیست

در این مطلب می‌خوانید

   خانه‌ای که در آن از اینترنت اشیا (IoT) برای کنترل و فرمان دادن به تجهیزاتی مانند وسایل گرمایشی، تجهیزات روشنایی و وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود خانه هوشمند نام دارد. در این شکل از خانه، می‌توان از راه دور توسط تلفن یا رایانه امور داخل منزل را کنترل کرد. فناوری و دستگاه‌های به کار رفته در خانه هوشمند برای ساکنین خانه امنیت، راحتی، بهره‌وری در مصرف انرژی را به همراه می‌آورد و به افراد اجازه می‌دهد دستگاه‌های هوشمند متصل در خانه خود را از هر نقطه تنها با استفاده از تلفن هوشمند، تبلت و سایر دستگاه‌های متصل به شبکه کنترل کنند.

  اگر بگوییم که خانه هوشمند چیست در ابتدا باید به تجهیزات این خانه اشاره کنیم. در خانه هوشمند دستگاه‌ها به یکدیگر متصل هستند و می‌توان از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا حتی کنسول بازی به آنها دسترسی داشت. بسیاری از تجهیزات موجود در منزل مانند قفل درها، یخچال، مانیتورهای خانگی، دوربین‌ها و چراغ‌ها را می‌توان از طریق سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد. حتی افراد می‌توانند برای وسایل موجود در خانه برنامه زمانی ایجاد کنند تا برخی تغییرات در زمان مشخصی اعمال شود. برخی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی در این شکل از خانه، در صورت بروز هر گونه حرکتی که صاحبخانه در خانه حضور نداشته باشد، پیامی را در قالب هشدار برای او ارسال می‌کند.

  نقش اینترنت اشیا در خانه هوشمند چیست؟

  قبل از پاسخ دادن به پرسش «خانه هوشمند چیست؟» بهتر است کمی در مورد اینترنت اشیا توضیح دهیم، زیرا در این خانه با استفاده از اینترنت اشیا تجهیزات و ابزارآلات به یکدیگر متصل شده و کار می‌کنند. اینترنت اشیا (Internet Of Things) یک تکنولوژی برای برقراری ارتباط بین سیستم‌های هوشمند کامپیوتر، موبایل و تبلت و اشیاست. این تکنولوژی برای تعامل بین اشیا و انسان با هدف آسان‌تر کردن زندگی به وجود آمده است. به عنوان مثال یخچالی که از این تکنولوژی بهره‌مند است، مقدار خوراکی‌های موجود و تاریخ انقضایی که دارند را اطلاع می‌دهد.

  خانه هوشمند چیست؟

  حال نوبت به پاسخ به پرسش خانه هوشمند چیست می‌رسد! خانه هوشمند (Smart Home) به خانه‌ای گفته می‌شود که گجت‌ها و دستگاه‌های متصل به اینترنت دارد و می‌توان آنها را از راه دور، از طریق موبایل، تبلت یا کامپیوتر کنترل و مدیریت کرد. این فرمان و مدیریت از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. فرمان صوتی، فشردن یک دکمه و کنترل از راه دور، برخی از روش‌های کنترل یک خانه هوشمند است.

  خانه هوشمند، خانه‌ای است که زندگی را برای ساکنان خود آسان‌تر می‌کند. سیستم‌های حرارتی، صوتی و امنیتی از جمله وسایلی هستند که در یک خانه هوشمند می‌توان از بیرون کنترل‌شان کرد. علاوه بر کنترل تجهیزات، مراقبت و نظارت از راه دور بر فرزندی که تنها در خانه مانده نیز ممکن است. در واقع خانه هوشمند کمک می‌کند تا نگران سلامت یا کارهای او در خانه نباشید و به کمک یک دوربین و میکروفون می‌توانید در لحظه حرکات او را رصد کنید.

  انواع خانه هوشمند

  خانه هوشمند انواع متفاوتی دارد که بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می‌شود. نوع سیستم ارتباطی، پروتکل ارتباطی و نیاز کاربر مولفه‌هایی است که طبق آنها نوع خانه‌های هوشمند را مشخص و معرفی می‌کنند.

  انواع خانه هوشمند بر اساس نوع سیستم ارتباطی

  در این دسته‌بندی، نوع ارتباط بین تجهیزات است که انواع خانه هوشمند را از هم متمایز می‌سازد.

  • خانه هوشمند با سیستم بی‌سیم (Wireless): در این سیستم، تجهیزات و وسایل خانه از طریق ارتباط بی‌سیم با یکدیگر در ارتباط هستند. ساکنان خانه به کمک یکی از روش‌های ارتباطی بی‌سیم نظیر وای‌فای، بلوتوث یا فرکانس رادیویی می‌توانند خارج از منزل هم وضعیت خانه را کنترل کنند. سیستم‌های بی‌سیمی که در خانه‌های هوشمند استفاده می‌شود از الگوریتم خاصی پیروی می‌کند تا امنیت را به بالاترین حد ممکن برساند.
  • خانه هوشمند با سیستم سیمی: در این نوع خانه هوشمند، وسایل و تجهیزات با سیم به یکدیگر و در نهایت با کل سازه در ارتباط هستند. برای این سیستم باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید و بدانید به سیم‌کشی زیادی احتیاج دارید. با توجه به سیم‌کشی زیاد، کمک از فرد متخصص و احتمالا تخریب بخش‌هایی از خانه، این روش طرفداران زیادی ندارد؛ اما نبود هیچ‌گونه قطعی‌ای در سیستم با سیم مهم‌ترین مزیت این روش است.

  انواع خانه هوشمند بر اساس پروتکل ارتباطی

  خانه‌های هوشمند از پروتکل‌های ارتباطی متفاوتی بهره می‌برند. انتخاب هر کدام از آنها روی هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی، تعمیر، نگهداری و ارتقای سیستم خانه هوشمند تاثیرگذار خواهد بود. پروتکل‌های تعیین‌کننده نوع ارتباط بین اجزای خانه هوشمند با یکدیگر و با کاربر خواهند بود. در ادامه برخی از محبوب‌ترین پروتکل‌های ارتباطی خانه هوشمند را معرفی می‌کنیم.

  • پروتکل اترنت: پروتکل اترنت (Ethernet) یکی از پروتکل‌های سیمی است و همین موضوع باعث می‌شود سرعت انتقال داده‌ها در آن بسیار بالا باشد. این پروتکل جزو قابل اعتمادترین پروتکل‌ها محسوب می‌شود.
  • پروتکل رشته: این پروتکل یک پروتکل بی‌سیم است که سرعت قابل قبولی دارد. زمانی که سرعت اینترنت پایین باشد، تجهیزات خانه از این طریق می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند.
  • پروتکل فروسرخ یا مادون قرمز: این پروتکل، یکی از ساده‌ترین و در عین حال قابل اعتمادترین پروتکل‌های ارتباطی است. از این پروتکل در ریموت تلویزیون یا کولر گازی استفاده می‌شود که به طور معمول ارتباط یک‌طرفه برقرار می‌کند.

  انواع خانه هوشمند بر اساس نیاز کاربر

  خانه‌های هوشمند می‌توانند بر اساس نوع نیاز ساکنان خود هوشمندسازی شوند. این نیازها قرار است در بخش‌های مختلف خانه برطرف شود؛ پس کاربر بخشی را که نیاز دارد می‌تواند انتخاب کند و فقط آن را هوشمند کند. بخش‌های مختلفی از خانه که می‌توان برای آنها از سیستم‌های هوشمند استفاده کرد عبارتند از: اتاق‌ها، سرویس بهداشتی، حیاط، پذیرایی، نورپردازی نمای ساختمان و غیره.

  قیمت خانه هوشمند

  هزینه‌های نهایی سیستم خانه هوشمند شما به عوامل مختلفی بستگی دارند که عبارتند از:

  • هزینه‌های کار و نصب
  • اندازه و موقعیت منزل
  • گزینه‌های سخت‌افزاری
  • خرید تجهیزات خانه هوشمند
  • ویژگی‌ها و مشخصات مورد انتظار
  • هزینه‌های برنامه‌ریزی، طراحی و مشاوره

  از آنجایی که بازار فناوری‌های خانه هوشمند هر روزه‌ در حال رشد است، اکنون افراد با تنوع گسترده‌ای از محصولات مواجه هستند. برای اینکه زمان تحقیق شما برای انتخاب بهترین تجهیزات را کاهش دهیم در ادامه به چند مورد از تجهیزات ضروری برای ایجاد یک خانه هوشمند اشاره خواهیم کرد.

  نمونه‌هایی از تکنولوژی خانه هوشمند

  فناوری با سرعت بالایی در حال رشد است تا جایی که فیلم‌های علمی‌تخیلی دیگر دور از واقعیت نیستند. در حال حاضر شما می‌توانید مثل کارآگاه گجت با ساعت هوشمند خود صحبت کنید. در جواب خانه هوشمند چیست گفتیم خانه‌ای که در آن از اینترنت اشیا استفاده شود یک خانه هوشمند محسوب می‌شود. در ادامه بعضی از گزینه‌هایی را که می‌توانید برای هوشمندسازی خانه خود به کار بگیرید معرفی می‌کنیم.

  ۱- اسپیکر هوشمند

  یکی از ابتدایی‌ترین وسایلی که در هر خانه هوشمند پیدا می‌شود اسپیکرهایی است که به اینترنت متصل هستند. این اسپیکرها علاوه بر پخش موسیقی با دستور مشخص شما به اینترنت وصل می‌شوند و وضعیت آب‌وهوا در لحظه را اعلام می‌کنند. اگر سوالی از آن بپرسید، جست‌وجو می‌کند و جواب شما را طبق آخرین داده‌های موجود در اینترنت می‌دهد. اسپیکرهای هوشمند در واقع شبیه به یک دستیار شخصی عمل می‌کنند و می‌توانید از آنها برای کارهای دیگری مثل خاموش کردن چراغ کمک بگیرید.

  ۲- چراغ‌های هوشمند

  یکی دیگر از تجهیزات ضروری خانه هوشمند روشنایی هوشمند است. برای هوشمندسازی سیستم روشنایی خانه دو راه وجود دارد. راه اول نصب کلید چراغ هوشمند است تا بتوانید توسط یک برنامه با یک کلیک، نور را کم یا زیاد کنید. راه بعدی تعویض لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های هوشمند است. لامپ‌های هوشمند احتیاج به کنترل ندارند و به طور خودکار نسبت به شرایط موجود روشنایی و میزان نور را تغییر می‌دهند. پس از اتصال چراغ‌های هوشمند به شبکه خانگی می‌توانید آنها را با صدا نیز کنترل کنید. لامپ‌های هوشمند را نیز می‌توانید از طریق برنامه گوشی موبایل خود کنترل کنید.

  ۳- پریز هوشمند

  ایجاد خانه هوشمند همواره به معنای خرید تجهیزات گران قیمت نیست. پریزهای هوشمند، پریزهای برقی هستند که با برنامه تلفن همراه می‌توانند همگام‌سازی شوند و به شبکه خانگی متصل شوند. این پریزها در واقع چراغ‌ها و فن‌های شما را به حالت هوشمند تبدیل می‌کند. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی برای روشن و خاموش کردن دستگاه‌ها در زمان خاص تنظیم کنید و میزان مصرف انرژی خود را کنترل کنید.

  ۴- یخچال هوشمند

  یخچال‌های هوشمند قابلیت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. آنها طبق رفتار شما نشان می‌دهند که هر چند وقت یک‌ بار سراغ خوراکی‌های داخل یخچال می‌روید، اگر در یخچال باز باشد به شما هشدار می‌دهد، موجودی خوراکی‌ها را نشان داده و تاریخ انقضای آنها را یادآوری می‌کند. یخچال هوشمند این داده‌ها را یا از طریق صفحه نمایشگری که دارد یا از طریق اپلیکیشن مخصوص خود به شما می‌دهد.

  ۵- تلویزیون هوشمند

  برخلاف تلویزیون‌های قدیمی، تلویزیون‌های هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را دارند و این شکل جدید از تلوزیون‌ها از طیف وسیعی از برنامه‌ها پشتیبانی می‌کند. تلویزیون‌های هوشمند به شما امکان دسترسی به دنیای جدیدی از سرگرمی‌های متنوع را می‌دهد.

  ۶- دوربین‌های هوشمند

  دوربین‌های هوشمند با اتصال به وای فای خانگی، فیلم‌های زنده و ضبط شده را به تلفن هوشمند یا فضای ذخیره‌سازی ابری شما ارسال می‌کنند. با استفاده از این فناوری می‌توانید در زمان واقعی از آنچه که در خانه شما می‌گذرد مطلع شوید. همچنین برخی از مدل‌های دوربین‌های هوشمند برای شما هشدارهایی را نیز ارسال می‌کنند تا شما را از هر گونه فعالیت که در خارج از خانه اتفاق می‌افتد مطلع سازد. از دیگر امکاناتی که دوربین‌های هوشمند می‌توانند ارائه دهند می‌توان به تشخیص چهره، ژئوفنس و ارتباط دو طرفه اشاره کرد.

  ۷- زنگ تصویری هوشمند

  زنگ تصویری هوشمند مجهز به دوربین، میکروفون، قابلیت اتصال به وای فای، پخش ویدئو زنده از در ورودی از طریق تلفن همراه شما است. زنگ تصویری هوشمند به شما کمک می‌کند فردی را که در پشت در است ببینید و با او صحبت کنید. همانند دیگر تجهیزات هوشمند، این محصول نیز طیف وسیعی از قابلیت‌ها مانند تشخیص چهره، ذخیره سازی ویدئویی ابری و تشخیص حرکت را ارائه می‌دهد.

  ۸- سطل زباله هوشمند

  سطل زباله هوشمند جوری طراحی شده که برای باز شدن در آن احتیاج به هیچ لمسی نباشد. این سطل‌ها می‌توانند بوی زباله را به راحتی کنترل کنند تا محیط دچار بوی نامطبوعی نشود. به غیر از این، بخشی به عنوان اسکنر در آنها تعبیه شده تا تشخیص دهد چه مواد غذایی‌ای از لیست شما کم شده و آن را به لیست مایحتاج خانه اضافه می‌کند.

  ۹- ردیاب هوشمند دود

  یک ردیاب دود می‌تواند کمک زیادی به شما کند. نصب یک ردیاب دود که در هر کجا که هستید شما را از آتش‌سوزی مطلع کند، ابزاری کاربردی و به صرفه است. ردیاب‌های هوشمند دود با ارسال سیگنال به فضای ابری لایه حفاظتی بیشتری را به خانه شما می‌بخشد. ردیاب هوشمند دود را به راحتی می‌توانید با دیگر دستگاه‌های هوشمند موجود در خانه ادغام کنید.

  ۱۰- ترموستات هوشمند

  وقتی صحبت از صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود ترموستات‌های هوشمند نقش مهمی ‌را بازی می‌کنند. از آنجا که این دستگاه‌های هوشمند دارای اپلیکیشن هستند می‌توانید آنها را در هر مکانی که هستید از طریق وای فای یا تلفن همراه خود مدیریت کنید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس الکسا، دستیار گوگل یا siri نیز آنها را کنترل کنید.

  امنیت در خانه هوشمند

  فناوری به کار رفته در خانه هوشمند برای ما راحتی و امنیت بیشتری را فراهم می‌آورد. البته که این امنیت نیاز به رسیدگی دارد و اگر به این جنبه توجه کافی نشود امکان دارد بر ضد ما نیز عمل کند، بنابراین بی‌توجهی به جنبه امنیت می‌تواند اطلاعات خصوصی و مالی شما را در معرض خطر قرار دهد. در ادامه به نکاتی در مورد تامین امنیت در خانه هوشمند اشاره شده است تا از وسایل موجود در خانه هوشمند خود لذت بیشتری ببرید:

  ۱- ایمن سازی شبکه وای فای

  اکثر روترهای وای فای یا ایمن نیستند یا اینکه دارای رمز عبور پیش‌فرض هستند که به هکرها این امکان را می‌دهد تا به دستگاه‌هایی که به روتر شما متصل هستند دسترسی پیدا کنند. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی از رمز عبورهای قوی استفاده کنید.

  ۲- انتخاب رمزهای عبور قوی

  رمز عبور یا عبارات عبور که طولانی، پیچیده و منحصربه فرد است از تلاش برای نفوذ به حساب‌های شما جلوگیری می‌کنند. سعی کنید رمزهای عبوری را انتخاب کنید که حداقل ۱۲ کاراکتر داشته باشد و حاوی ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، نمادها و اعداد باشد.

  ۳- احراز هویت چند عاملی را فعال کنید

  علاوه بر تنظیم صحیح رمز عبور و نام کاربری، احراز هویت چند عاملی مستلزم آن است که مجموعه‌ای از چیزهای مختلف را تایید کنید. این تکنیک می‌تواند مانع استفاده مجرمان سایبری از تکنیک‌های همیشگی برای دسترسی به شبکه یا حساب شما شود.

  ۴- به‌روز رسانی مرتب دستگاه‌ها

  سعی کنید دستگاه‌های موجود در خانه هوشمند خود را به طور مرتب به‌روز رسانی کنید. بنابراین، به طور مرتب از سایت سازنده بازدید کنید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشن موبایل با دستگاه‌های موجود در خانه به درستی همگام‌سازی شده‌اند. تنظیمات دستگاه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید تا به‌روز رسانی‌ها به صورت خودکار دریافت شوند.

  ۵- شبکه خود را کنترل و ایمن کنید

  روتر شما مغز مرکزی خانه است و تمام دستگاه‌های موجود در خانه را به یکدیگر وصل می‌کند، بنابراین از ایمن بودن ‌هاب اطمینان حاصل کنید. از تغییر رمز و نام پیش‌فرض روتر مطمئن شوید که شبکه شما، آدرس شما را نشان نمی‌دهد. در نهایت بررسی کنید که روتر شما از یک روش رمزگذاری ایمن مانند WPA2 استفاده می‌کند.

  علاوه بر این موارد، guest network را برای دستگاه‌های IOT خود فعال کنید. با فعال کردن این مورد تلفن و رایانه‌های هوشمند از دستگاه‌های IOT جدا نگه داشته می‌شوند. در این صورت اگر دستگاهی به خطر بیفتد هکرها نمی‌توانند تمام اطلاعات مهم ذخیره شده را به دست بیاورند.

  ۶- نصب نرم افزار جامع امنیتی

  شما با نصب برنامه‌ای مانند McAfee Secure Home Platform  می‌توانید امنیت بیشتری را برای خانه هوشمند خود فراهم بیاورید. این برنامه همچنین دارای یک سیستم مدیریت رمز عبور قوی است که رمزهای عبور قوی را در تمام حساب‌های شما در یک مکان ایجاد و ذخیره می‌کند. این برنامه همچنین دارای امنیت شبکه خانگی برای محافظت از فایروال و جلوگیری از نفوذ هکرها است. یکی دیگر از قابلیت‌های این برنامه یک نقشه شبکه خانگی است که به شما اطلاع می‌دهد دستگاه‌های قابل اعتماد را شناسایی و مزاحمان را علامت‏گذاری کنید.

  چگونه خانه را هوشمند کنیم؟

  به دلیل اینکه افراد بیشترین زمان خود را در خانه سپری می‌کنند تمایل دارند تا در خانه‌ای زندگی کنند که آرامش و آسایش بیشتری برای آنها فراهم بیاورد. شما با چند قدم ساده و ارزان می‌توانید خانه خود را تبدیل به یک خانه هوشمند کنید. از جمله این اقدامات شامل موارد زیر است:

  ۱- نورپردازی

  نورپردازی اولین و ساده‌ترین گام برای ایجاد خانه هوشمند است. پریزهای هوشمند می‌توانند به بهبود و کنترل روشنایی منزل کمک کنند و با استفاده از برنامه کنترل نور خانه می‌توانید چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید.

  ۲- ایجاد یک‌هاب مرکزی

  یک‌ هاب همه دستگاه‌های شما را ادغام می‌کند. سوئیچ، دیمر، فن‌ها، قفل درها، سیستم‌های امنیتی، ترموستات، بلندگو، پریزها و غیره از جمله مواردی است که می‌توانید آنها را به ‌هاب مرکزی متصل کنید.

  ۳- دوربین‌های که با باتری کار می‌کنند

  اگر می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید از دوربین‌های سیمی ‌صرف نظر کنید. دوربین‌هایی که با باتری کار می‌کنند کاربر پسندتر هستند و نصب آسانی دارند.

  ۴-  ترموستات خود را ارتقا دهید

  تعویض ترموستات قدیمی ‌به یک نسخه هوشمند می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های شما را کاهش دهد.

  ۵- پنل خورشیدی

  استفاده از پنل خورشیدی می‌تواند هزینه‌های برق را تا حد زیادی کاهش دهد.

  نظارت هوشمند روی وضعیت فرزند

  وقتی در خانه حضور ندارید به کمک دوربین و مانیتورهای ویدئویی می‌توانید وضعیت فرزندتان را مشاهده کنید. این تکنولوژی یک‌طرفه نیست و به شما اجازه می‌دهد در صورت نیاز صحبت کنید تا فرزندتان متوجه شما شود؛ حتی می‌توانید تصویر خود را روی مانیتوری که در خانه برای این منظور گذاشته‌اید، نشان دهید تا فرزندتان احساس کند شما آنجا حضور دارید.

  مزایای خانه هوشمند

  مزایای خانه هوشمند کم نیست؛ در این بخش قسمتی از مزایای آن را بر می‌شماریم.

  • افزایش ایمنی: دستگاه‌ها و تجهیزات هوشمند این امکان را فراهم کرده‌است که شما حتی اگر در کشور دیگری هم باشید، بتوانید از راه دور بر خانه خود نظارت داشته باشید. همچنین اگر مشکلی مثل سر رسیدن یک دزد پیش بیاید، سیستم هوشمند سریع شما را از حضور دزد باخبر می‌کند و به طور خودکار با پلیس تماس می‌گیرد.
  • صرفه‌جویی در انرژی: گاهی فراموش می‌کنیم نور خانه را کم کنیم یا به خاطر گرما، وقتی از در بیرون می‌رویم از خاموش کردن سیستم سرمایشی امتناع می‌کنیم. این کارها نتیجه‌ای جز اتلاف انرژی نخواهد داشت. خانه هوشمند و دستگاه‌های هوشمند کار را برای صرفه‌جویی در انرژی راحت کرده‌اند.
  • آسان کردن زندگی: وسایل هوشمند برای راحتی و آسایش بیشتر انسان‌ها طراحی شده است. وقتی خانه شما هوشمند باشد، انرژی بسیار کمتری را صرف انجام امور خانه خواهید کرد؛ در نتیجه زندگی راحت‌تری خواهید داشت.
  • سفارشی سازی: دستگاه‌های هوشمند می‌توانند بر اساس نیاز و خواسته کاربر خود تنظیم شوند. مثلا ممکن است بخواهید با ورودتان به خانه موسیقی پخش شود و چراغ‌های جلوی در روشن شوند یا می‌توانید دمای خانه را با توجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه زندگی خود تغییر دهید.
  • تشخیص ایرادها و خرابی‌ها: یکی از مزایای سیستم خانه هوشمند هشدار دادن به وقت خرابی است. دستگاه‌های هوشمند اگر مشکلی برای بخشی از خانه یا یکی از تجهیزات پیش آید، برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، بلافاصله هشدار خواهند داد.
  • کنترل هوشمند: گاهی حتی لازم نیست خودتان روی خانه نظارتی داشته باشید. بعضی از دستگاه‌های هوشمند با توجه به شرایط موجود، کار خود را به درستی انجام می‌دهند. به عنوان مثال، میزان تابش نور خورشید روی برنامه آبیاری گیاهان می‌تواند تاثیرگذار باشد.

  بهترین خانه هوشمند جهان

  پیرو توضیحات در رابطه با اینکه خانه هوشمند چیست، به ویژگی‌های بهترین خانه هوشمند در جهان می‌پردازیم. در طراحی بهترین‌ خانه‌های هوشمند، فناوری‌ها و دستگاه‌های مختلف به صورت یکپارچه با یکدیگر ادغام شده‌اند و در عین حال زیبایی و راحتی را برای ساکنین به ارمغان می‌آورند. در اینجا به برخی از مفاهیم و ملاحضات که برای طراحی خانه هوشمند باید در نظر گرفت اشاره شده است:

  • مفهوم باز: مفهوم طراحی باز به ادغام یکپارچه فناوری‌ها و سیستم‌های مختلف اشاره دارد. همچنین طراحی باز باعث احساس وسعت و افزایش نور طبیعی در منزل می‌شود.
  • انعطاف‌پذیری: طراحی انعطاف‌پذیر خانه‌های هوشمند امکان ارتقا و اصلاحات فناوری آینده را در سیستم‌های خانه هوشمند به راحتی فراهم می‌آورد. انعطاف پذیری در خانه هوشمند شامل استفاده از سیستم‌های منعطف و مقیاس پذیر و همچنین توجه به زیرساخت‌های سیم کشی است.
  • ویژگی‌های پایدار: تجهیزاتی مانند پنل خورشیدی، برداشت آب باران و سایر وسایل کارآمد انرژی می‌تواند به کاهش مصرف انرژی در منزل کمک کند.
  • ارگونومی: در طراحی خانه هوشمند باید نیازهای ارگونومیک افراد منزل مانند حسگرها، سوئیچ‌ها و دستگاه‌ها را نیز در نظر بگیرد.
  • زیبایی: طراحی خانه هوشمند نه تنها باید کاربردی باشد، بلکه از نظر زیبایی نیز باید دلپذیر باشد. این موارد شامل انتخاب مواد، طرح و بافت‌های تکمیل کننده خانه هوشمند است.
  • زیرساخت سیم‌کشی: یک خانه هوشمند باید از نظر زیر ساخت سیم کشی به درستی طراحی شده باشد تا حسگرها، دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف را بتواند به راحتی در خود جای دهد. سیم کشی باید از سرعت انتقال داده خوبی برخوردار و برای ارتقا دستگاه‌ها در آینده کاملا بهینه‌سازی شده باشد.
  • یکپارچه‌سازی: معماری خانه هوشمند باید امکان یکپارچه سازی سیستم‌های مختلف از جمله گرمایش، تهویه و روشنایی، امنیت و بقیه موارد را فراهم کند.
  • واحد کنترل مرکزی: هر خانه هوشمندی نیاز به یک مغز مرکزی برای کنترل و مدیریت دستگاه‌های دیگر را دارد. معماری خانه هوشمند باید به گونه‌ای باشد که این سیستم کنترل مرکزی که ممکن است شامل‌ هاب مرکزی، سرور یا یک سیستم مبتنی بر ابر باشد را در خود جای دهد.
  • حریم خصوصی و امنیت: امنیت در خانه هوشمند همواره باید در اولویت قرار بگیرد. امنیت می‌تواند از طریق شبکه‌های امن، فایروال و پروتکل‌های رمزگذاری برای محافظت از داده‌های حساس باشد.

  خانه هوشمند ایرانی

  با توجه به مزایای خانه هوشمند که به آن اشاره کردیم، هر کشوری سعی دارد برای توسعه، پیشرفت و جلوگیری از اتلاف انرژی سراغ این تکنولوژی برود. تولیدکنندگان تجهیزات خانه هوشمند ایرانی سعی دارند استانداردهای اروپایی در کنترل کیفیت، حفاظت از محیط‌زیست و امنیت و ایمنی را در محصولات خود رعایت کنند.

  سخن پایانی

  در این مطلب به سوال «خانه هوشمند چیست؟» پاسخ دادیم و توضیحاتی را در مورد انواع، مزایا و قابلیت‌های خانه هوشمند ارائه کردیم. پیشرفت‌هایی که در حوزه تکنولوژی و فناوری حاصل می‌شود، هدفی جز بالا بردن کیفیت زندگی انسان‌ها ندارد. خانه هوشمند یکی از پیشرفت‌هایی است که برای زندگی بهتر افراد جامعه حاصل شده است. در حال حاضر استفاده از وسایل هوشمند و تبدیل خانه به یک خانه هوشمند کار سختی نیست. فقط باید نیازها و بودجه خود را مشخص کنید و سراغ هوشمندسازی بخش مورد نظر خانه خود بروید.

  سوالات متداول

  خانه هوشمند چیست؟

  به خانه‌ای که در آن از وسایل و تجهیزاتی استفاده شود که باهم و با کاربر از طریق اینترنت در ارتباط هستند، خانه هوشمند گفته می‌شود.

  محصولات خانه هوشمند کدامند؟

  محصولاتی که برای هوشمندسازی یک خانه استفاده می‌شود بسیار متنوع بوده و همه قسمت‌های خانه را پوشش می‌دهد. برای مثال می‌توان به اسپیکر هوشمند، تلویزیون هوشمند، دوش هوشمند، سیستم گرمایشی هوشمند و سیستم امنیتی هوشمند اشاره کرد.

  خانه هوشمند ایرانی وجود دارد؟

  بله. ایران کشوری است که در سال‌های اخیر برای هوشمندسازی خانه‌ها تلاش کرده و سعی کرده محصولاتی هوشمند با کیفیت بالا تولید کند.

  قیمت خانه هوشمند چقدر است؟

  قیمت مشخصی برای خانه هوشمند وجود ندارد. دستگاه‌های هوشمند با توجه به برند و کاربردی که دارند، قیمت‌های مختلفی دارند. از طرفی ممکن است بخواهید فقط بخشی از خانه را هوشمند کنید، پس قیمت نهایی بستگی به نیاز و بودجه شما دارد.
  https://pvst.ir/cxl

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو