skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سرعت ۶۳ درصد مشترکان اینترنت ثابت کمتر از ۱۰ مگ است

میثم قاسمی تحریریه

۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بیش از ۶۳ درصد مشترکان خانگی اینترنت ثابت در ایران، سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه و کمتر از آن دریافت می‌کنند، همچنین ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور حدود ۱۳ درصد اعلام شده؛ این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارهای کشور به اینترنت ثابت با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا کنند.

به گزارش پیوست، جدیدترین گزارش رگولاتوری از شرایط ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که آمارهای پایان اسفند ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد، گرچه مؤید افزایش ضریب نفوذ اینترنت ثابت و همراه است، اما در زمینه سرعت دسترسی شاخص‌های مناسبی را به ثبت نرسانده؛ از جمله اینکه همچنان ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور بسیار پایین بوده و در همین حال بیش از ۶۳ درصد مشترکان اینترنت ثابت خانگی به سرعت‌هایی حداکثر تا ۱۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی دارند.

اینترنت کم‌سرعت

اعداد و ارقام گزارش رگولاتوری نشان می‌دهند در پایان سال گذشته ۶۳.۵ درصد مشترکان اینترنت ثابت خانگی به سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه و کمتر از آن دسترسی دارند. همچنین ۱۸ درصد مشترکان اینترنت ثابت خانگی سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه یا کمتر دریافت می‌کنند. بر اساس این گزارش، در مجموع اینترنت ثابت خانگی ۹ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۲۳۸ مشترک در کل کشور دارد.

مشترکان اینترنت ثابت خانگی
تعداد مشترکان اینترنت ثابت بر اساس سرعت دریافتی

همچنین در این گزارش آمده است که تعداد کل مشترکان اینترنت ثابت (اعم از خانگی یا تجاری) به ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار و ۲۴ مشترک رسیده است که این رقم گرچه ضریب نفوذ ۱۳ درصد را رد کرده اما تنها ۰.۱۹ درصد نسبت به پایان آذر ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.

مشترکان اینترنت ثابت

نگاهی به جزئیات آمارهای دسترسی به اینترنت ثابت نشان می‌دهد شرکت مخابرات ایران با آنکه در بازار Wi-Fi و TD-LTE حضور ندارد، اما همچنان مهم‌ترین بازیگر اینترنت ثابت کشور است و به تنهایی نزدیک به نیمی از مشترکان این حوزه را به خود اختصاص داده است. همچنین در زمینه FTTx شرکت‌های FCP گرچه نسبت به پایان آذرماه رشد کرده‌اند اما همچنان سهم بسیار ناچیزی از این بازار را در اختیار دارند. در مجموع می‌توان گفت عمده مشترکان اینترنت ثابت کشور از فناوری xDSL استفاده می‌کنند که این موضوع، دسترسی به سرعت‌های زیر ۱۰ مگابیت بر ثانیه را توضیح می‌دهد.

رشد همراه

در اینترنت همراه، آمارها همچنان صعودی هستند و ضریب نفوذ این راه دسترسی به اینترنت از ۱۱۴ درصد گذشته است.

نکته مهم در گزارش جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، افزایش تعداد مشترکان 3G همراه اول و رایتل است. گرچه در پایان مهر و آذر ۱۴۰۰ مشترکان 3G اپراتورهای همراه کاهش یافته و به مشترکان 4G افزوده شده بود، اما در پایان اسفندماه تعداد مشترکان 3G همراه اول و رایتل به نسبت آذرماه افزایش پیدا کرده و تنها ایرانسل است که مشترکان 3G کمتری داشته، هرچند این اپراتور نیز شاهد افزایش مشترکان 4G‌ خود بوده‌ است.

در مجموع تعداد مشترکان پهن باند سیار کشور با بیش از چهار میلیون نفر افزایش نسبت به آذر ۱۴۰۰ به بیش از ۹۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

مشترکان اینترنت همراه

در همین حال ضریب رشد تعداد مشترکان اینترنت همراه نیز در فصل آخر سال ۱۴۰۰ نسبت به فصل‌های قبل افزایش یافته و حتی رایتل که در آمارهای مربوط به پایان پاییز با کاهش تعداد مشترکان روبه‌رو شده بود در پایان اسفند، بیش از ۱۵۸ هزار مشترک جدید اینترنت همراه داشته است.

این افزایش در زمینه تعداد مشترکان تلفن همراه نیز دیده می‌شود و در پایان سال ۱۴۰۰ ضریب نفوذ اینترنت همراه در ایران از ۱۶۶ درصد عبور کرده است. در این میان ایرانسل با جذب بیش از ۲ میلیون مشترک جدید نسبت به پاییز ۱۴۰۰ بیشترین افزایش مشترکان را داشته؛ اما همچنان همراه اول با بیش از ۷۴.۵ میلیون مشترک فعال، سهم بیشتری از بازار را در اختیار دارد.

تعداد سیم‌کارت‌های فعال

بر اساس آمارهای رگولاتوری، تعداد مشترکان رایتل در پایان اسفندماه به بیش از پنج میلیون نفر رسیده است؛ اما در همین گزارش آمده است که تعداد مشترکان پهن‌باند این اپراتور کمتر از ۴.۲ میلیون نفر است. این یعنی بیش از ۹۹۴ هزار مشترک رایتل از اینترنت همراه استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که اپراتور سوم تلفن همراه ایران اصلاً سیم‌کارت 2G ندارد. با این حال نزدیک یک میلیون مشترک این اپراتور تنها از سرویس مکالمه آن استفاده می‌کنند.

https://pvst.ir/c7m
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو